Kto wykiwał kibiców?

Wydawnictwo: Da Capo
historyczna

maradiego | 2016-09-25
Przeczytana: 25 września 2016

Książkę polecił i pożyczył mię znajomy. Jest to reportaż historyczny opisujący dwadzieścia cztery (1974-1998) lata rządów Joao Havelanga w bananowej republice zwanej FIFA. Pożyczkę-podarunek opatrzył komentarzem: "...już nigdy żadnego meczu nie obejrzę. Nie dam sie robic w..". Tu nastąpiły słowa powszechnie uważane za wulgarne ze szczególnym wyróznieniem....wulgarnych. Jak najbardziej.
Po lekturze mam mieszane odczucia, ambiwaletne jak to sie mówi, głęboko. Bo z jednej strony wszystkie przekręty zebrane w jednej publikacji rzeczywiscie robią wrażenie. Lektura jest przygnębiająca. Tym bardziej, że dopiero co kolejne afery objęły Blattera, Platiniego et consortes. Ergo: całe to zło jest własciwie powszednie i powszechne. No i ma zgodę wszystkich uczesników zabawy. Czy to jeszcze zło?
Ambiwalencja ma polega zaś na tym, że od 1966 roku "świadomy znaczenia czynów" ogladam ów cyrk, współuczesnicząc w we wszystkich jego przestępczych aspektach.
Jeżeli podobnie postepują miliardy...

Przemysław | 2012-10-24
Na półkach: Przeczytane, 2010, Sportowe
Przeczytana: 13 lutego 2010

Po przeczytaniu tej książki człowiek już wie, że świat futbolu to brudny biznes... Bardzo brudny.

sebaesp | 2016-07-26
Arronax | 2015-03-30