Cień pod blokiem Mirona Białoszewskiego

Wydawnictwo: Ha!art

Ta proza to piękna neuroza. Najmniejsza ojczyzna niskich wieżowców. Paweł Dunin-Wąsowicz zawsze oglądałem go z okien podstawówki. W pewnym momencie stał się dla mnie miejscem totalnie magicznym. Białoszewski już dawno nie żył, ale dalej istniał blok bohater. Strasznie trudno było się do niego dostać, bo były już wtedy domofony, pozamykane klatki. Musiałem się dogadać z dozorcą, który oczywiście pamiętał Białoszewskiego, mówił, że to był świr, który miał okna zamalowane na czarno... Wpuszczał mnie do środka, a ja przechadzałem się korytarzem na jedenastym piętrze, który łączył wszystkie klatki, czytałem Białoszewskiego i wyglądałem przez okno, tak jak on sobie wyglądał. Juliusz Strachota

Szatow | 2013-07-06

Znowu to zrobiłem. Znów wróciłem do tego zbioru małych, przedziwnych opowiadań, które mimo swego kolokwializmu i rubaszności, aż grzechoczą od ciężkich nostalgii i smutków. Swobodny i nierzadko żartobliwy sposób prowadzenia narracji to zgrabna fasada, suplement tych krótkich form, którymi Strachota dotyka tego owego "czegoś", co nie dało rady przejść z nami w dorosłość. W swych miniprozach trąca coraz bardziej widmowe struny dzieciństwa i zmusza czytelnika, by wsłuchał się jak one brzmią tu i teraz - w świecie pieniędzy, towarzyskiego dysonansu; w świecie nieustannie spłaszczanym od wszechobecnego pędu.

Agata | 2014-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Och, najwyraźniej bardzo łatwo można mnie kupić neurotyką oraz misz-maszem groteski wraz z metafizycznymi uniesieniami, od których roi się w zbiorze opowiadań Strachoty. Tak jak bohater opowiadania "Reklamacje" składam więc po przeczytaniu zażalenie na swoje życie i żądam wymiany na inne w trybie przyspieszonym.

murronia | 2013-02-14
Przeczytana: 08 lutego 2013

Cieniutki zbiór opowiadań, a czytałam tygodniami. Bo każde opowiadanie wwiercało się w głowę. Myślało się potem, nie rozumiało, bało. I to jest wartość tego zbioru. I jakby cień Mirona Białoszewskiego przemykał obok, gdy czytałam.

Nat | 2011-05-06
Przeczytana: 06 maja 2011

Jak to bywa z takimi książkami, to niektóre opowieści były świetne, niektóre mniej. Aczkolwiek polecam ją tym, którzy lubią "chaotyczne" książki, bo "Cień pod blokiem Mirona Białoszewskiego" niewątpliwie taką książką jest.

Eva_Scriba | 2015-08-22
Przeczytana: 2009 rok