Topos labiryntu w dwudziestowiecznych narracjach seryjnych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
83-7611-043-1

" przedłożonej książce Pani Połczyńska skupiła swoją uwagę badawczą na zjawisku labiryntowości form narracyjnych, na pojęciu serii rozumianej jako nowy gatunek literacki oraz na przedstawieniu teorii chaosu jako modelu operacyjnego. Ów model operacyjny pozwala, zgodnie z twierdzeniem Autorki, w sposób nowatorski na strategiczne wykorzystanie atraktora w funkcji „narzędzia” porządkującego serię, rozumianą w tej pracy jako złożoną tekstowo materię literacką oraz semantycznie wieloelementową. Perspektywa aksjologiczna kształtuje kierunki interpretacji na sformułowanie serii jako rodzaju konstrukcji kompozycyjnej będącej w ciągłym ruchu i tworzącej wrażenie formy „otwartej” na wszelkie przemiany. Autorka pracy poszukuje zatem wspólnego podłoża łączącego labiryntową wędrówkę - serię i teorię chaosu."
Z recenzji dr hab. Lucyny Rożek, prof. Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie