Okładka książki Toksyczni święci czyli o kulcie cierpienia w chrześcijaństwie

Toksyczni święci czyli o kulcie cierpienia w chrześcijaństwie

Autor:
papier
Mojżesz
8 (2 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Czy próbowaliście kiedyś przeczytać wyznania chrześcijańskich świętych? Dajmy na to "Dzienniczek" św. Faustyny czy "Naśladowanie Chrystusa" Tomasza a Kempis? Ja spróbowałam i okazało się, że są one tak przygnębiające i przerażające, że z trudem zdołałam przez nie przebrnąć. Pragnienie bólu, cierpienia, poniżania się i upokarzania wyrażane na każdej prawie stronie ich dzieł jest tak perwersyjne i neurotyczne, że odrzuca mnie od ich lektury. Czy wyrzeczenia świętych mają rzeczywiście moc wyjednania nam zbawienia u Boga? Czy Bóg chrześcijan pragnie cierpień ludzi? Czy chciał cierpienia swojego Syna Jezusa?

źródło opisu: okładka

Opinie czytelników
książek: 2076
Abigail | 2014-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2014

Siostra Faustyna, Ojciec Pio, Jan Paweł II czy Matka Teresa- to postacie będące dla wielu katolików niekwestionowanym autorytetem. Anna Connolly, także praktykująca katoliczka, nie pada jednak przed nimi na kolana w bezkrytycznym uwielbieniu. Analizuje dogłębnie ich życie i pisma i znajduje rysy na nieskazitelnym wizerunku powszechnie podziwianych świętych.

Głównym tematem książki jest postrzeganie cierpienia przez różne nurty i duchowości chrześcijańskie (oraz ich przedstawicieli) Czy surowa asceza, celibat, samotność, milczenie, ślepe posłuszeństwo wobec przełożonych rzeczywiście czynią człowieka doskonalszym i czy mają jakieś podstawy w Biblii? Co mówi zamiłowanie do samoudręczania się o osobowości człowieka? Czy ekstaza jest nagrodą za umartwianie się i torturowanie własnego ciała? Czy styl życia mnichów, odmienny od życia zwykłych ludzi mógł wzbudzać w nich poczucie elitaryzmu? Autorka zadaje te pytania bardzo odważnie i równie odważnie wyciąga wnioski.

Oryginalność książ...

| 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Po książkę Anny Connolly sięgnąłem z dużą nadzieją na ciekawą próbę nowego ujęcia pewnych aspektów życia niektórych świętych, a tym samych nowego spojrzenia na chrześcijaństwo. I o ile sama idea - że niektórzy święci chrześcijańscy poprzez zbytni rygoryzm i kult cierpienia wypaczyli główne przesłanie Jezusa - to całość mocno rozczarowuje. Między innymi dlatego, że:
1. Widać wyraźnie,brak odpowiedniego warsztatu naukowego - w zasadzie nie ma przypisów a jeśli są to stosuje je autorka wybiórczo,przez co czytelnik nie ma możliwości skonfrontowania tez stawianych przez Panią Anne.W tego typu pracach wymagane jest jednak pewne minimum "naukowości" gdyż w przeciwnym wypadku,rodzi się podejrzenie,że praca jest napisana pod konkretną tezę,w dodatku językiem taniego dziennikarstwa.
2. Autorka nie rozumie,bądź nie zna (nie zakładam,że świadomie pomija) podstawowych pojęć z teologii duchowości i mistyki,przez co jej analiza pewnych sformułowań używanych przez bohaterów jej książki jest...

Andrzej | 2014-07-27
tomollino | 2014-01-23