Okładka książki Toksyczni święci czyli o kulcie cierpienia w chrześcijaństwie

Toksyczni święci czyli o kulcie cierpienia w chrześcijaństwie

Autor:
papier
Mojżesz
8,5 (2 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Czy próbowaliście kiedyś przeczytać wyznania chrześcijańskich świętych? Dajmy na to "Dzienniczek" św. Faustyny czy "Naśladowanie Chrystusa" Tomasza a Kempis? Ja spróbowałam i okazało się, że są one tak przygnębiające i przerażające, że z trudem zdołałam przez nie przebrnąć. Pragnienie bólu, cierpienia, poniżania się i upokarzania wyrażane na każdej prawie stronie ich dzieł jest tak perwersyjne i neurotyczne, że odrzuca mnie od ich lektury. Czy wyrzeczenia świętych mają rzeczywiście moc wyjednania nam zbawienia u Boga? Czy Bóg chrześcijan pragnie cierpień ludzi? Czy chciał cierpienia swojego Syna Jezusa?

źródło opisu: okładka

Polecamy

Opinie czytelników
Abigail | 2014-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2014

Siostra Faustyna, Ojciec Pio, Jan Paweł II czy Matka Teresa- to postacie będące dla wielu katolików niekwestionowanym autorytetem. Anna Connolly, także praktykująca katoliczka, nie pada jednak przed nimi na kolana w bezkrytycznym uwielbieniu. Analizuje dogłębnie ich życie i pisma i znajduje rysy na nieskazitelnym wizerunku powszechnie podziwianych świętych.

Głównym tematem książki jest postrzeganie cierpienia przez różne nurty i duchowości chrześcijańskie (oraz ich przedstawicieli) Czy surowa asceza, celibat, samotność, milczenie, ślepe posłuszeństwo wobec przełożonych rzeczywiście czynią człowieka doskonalszym i czy mają jakieś podstawy w Biblii? Co mówi zamiłowanie do samoudręczania się o osobowości człowieka? Czy ekstaza jest nagrodą za umartwianie się i torturowanie własnego ciała? Czy styl życia mnichów, odmienny od życia zwykłych ludzi mógł wzbudzać w nich poczucie elitaryzmu? Autorka zadaje te pytania bardzo odważnie i równie odważnie wyciąga wnioski.

Oryginalność książ...

| 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Po książkę Anny Connolly sięgnąłem z dużą nadzieją na ciekawą próbę nowego ujęcia pewnych aspektów życia niektórych świętych, a tym samych nowego spojrzenia na chrześcijaństwo. I o ile sama idea - że niektórzy święci chrześcijańscy poprzez zbytni rygoryzm i kult cierpienia wypaczyli główne przesłanie Jezusa - to całość mocno rozczarowuje. Między innymi dlatego, że:
1. Widać wyraźnie,brak odpowiedniego warsztatu naukowego - w zasadzie nie ma przypisów a jeśli są to stosuje je autorka wybiórczo,przez co czytelnik nie ma możliwości skonfrontowania tez stawianych przez Panią Anne.W tego typu pracach wymagane jest jednak pewne minimum "naukowości" gdyż w przeciwnym wypadku,rodzi się podejrzenie,że praca jest napisana pod konkretną tezę,w dodatku językiem taniego dziennikarstwa.
2. Autorka nie rozumie,bądź nie zna (nie zakładam,że świadomie pomija) podstawowych pojęć z teologii duchowości i mistyki,przez co jej analiza pewnych sformułowań używanych przez bohaterów jej książki jest...

Andrzej | 2014-10-04

W kraju nad Wisłą i Bugiem, gdzie w sferze religijnej dominuje rzymskokatolicka dewocja, książkę Anny Connolly uznaję za cenną i jedyną w swoim rodzaju. Uważam ją za godną polecenia zwłaszcza dla tych, którzy nie odnajdują się w tym, co jest i co "obowiązuje". Autorkę zaliczam do grona nielicznych kobiet, które przecierają nowe szlaki w puszczy polskiej "kościelności".

Bamse | 2014-10-21

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku