African Psycho

Tłumaczenie: Jacek Giszczak
Wydawnictwo: Karakter
African Psycho
Afryka, niemoc, rozczarowanie

Nowa książka kongijskiego autora, znanego już w Polsce z brawurowego "Kielonka". Narrator powieści, Grégoire, nie wyróżnia się niczym szczególnym poza kanciastym łbem i wielkimi dłońmi. Mieszka sam, pracuje w warsztacie samochodowym. Ma jednak skryte marzenie - chciałby stać się prawdziwym zbrodniarzem, jak jego wielki idol, Angoualima, słynny seryjny zabójca. Grégoire często odwiedza jego...

Narrator powieści, Grégoire, nie wyróżnia się niczym szczególnym poza kanciastym łbem i wielkimi dłońmi. Mieszka sam, pracuje w warsztacie samochodowym. Ma jednak skryte marzenie - chciałby stać się prawdziwym zbrodniarzem, jak jego wielki idol, Angoualima, słynny seryjny zabójca. Grégoire często odwiedza jego grób na cmentarzu Zmarłych-którzy-nie-mają-prawa-do-snu i wsłuchuje się w zalecenia mistrza. Jednak zabijanie to nie kino ani literatura. Nie każdy to potrafi.
Mabanckou z właściwą sobie dezynwolturą nawiązuje do kultowego "American Psycho", czyniąc bohaterem swej książki biednego nieudacznika mieszkającego w zapuszczonej dzielnicy afrykańskiego miasta. Grégoire przeczuwa, że zbrodnia jest jedyną dostępną dla niego drogą do zdobycia sławy, która pozwoliłaby mu wreszcie stać się kimś i "srać na społeczeństwo". Myliliby się jednak ci, którzy w "African Psycho" chcieliby widzieć zakropioną czarnym humorem parodię powieści Ellisa. Mabanckou idzie znacznie dalej, rezygnując z dyskursu, którym zwykliśmy mówić o Afryce, i nic sobie nie robiąc z konwencji literatury postkolonialnej. W tym sensie African Psycho jest powieścią obsceniczną: nie tylko nie zaspokaja naszych oczekiwań, ale obnaża nasze skażone stereotypem spojrzenie.

monia | 2016-09-23
Na półkach: Afryka, Przeczytane
Przeczytana: 23 września 2016

Gregoire Nakobomayo ma idola - Wielkiego Mistrza Angoualima - seryjnego zabójcę. Nasz bohater też chce być taki bezwzględny i okrutny, też wybiera sobie ofiarę. Jednak czy zabije? Czy potrafi? Nie będę odpowiadać na te pytania ponieważ nie chcę zdradzić szczegółów:)
Jednak w tej książce, bohaterem jest też Afryka - skarykaturyzowana i wyśmiana, pokazana tak, jak widzi ją "biały człowiek": rozwalające się domy, nędza, biedne dzieci biegające za szmacianą piłką, prostytucja i wysoka przestępczość; nawet nazwy dzielnic i ulic dopasowane są do tego wizerunku.
Jak dla mnie dobra książka.

mangi17 | 2014-03-02

„Zabić, czasownik, który zachwyca mnie od chwili osiągnięcia wieku dorosłego. Wszystkie drobne występki, jakich się dopuszczałem, służyły w istocie temu, bym mógł później odmieniać ten czasownik w jego najbardziej bezpośredniej i skończonej formie.
Rzecz jasna, jak dotąd nie mam na koncie ani jednej zbrodni.”
Krótka i zabawna historia, pełna niespodzianek słownych. Historia człowieka, który chciałby być najlepszy, który marzy o sławie. Opowieść o tym, jak bardzo nasza wizja samego siebie odbiega od rzeczywistości. Historia najgorszego mordercy i jego nieudolnych prób zabicia.

Noemi | 2014-10-11
Na półkach: Przeczytane, 2014

Rozczarowałam się, ale i nie. Obiektywnie pięć na dziesięć gwiazdek, ale jednak mi się podoba. Jest to zapewne dziwna opinia, więc przejdźmy do rzeczy.
Sądzę, że większość osób, które poszukują "American Psycho" przeniesionego na grunt afrykański, może się rozczarować. Bateman był zamożnym, pustym i rozkochanym w sobie japiszonem, który uwielbiał różnego rodzaju nowinki i wykazywał się pewną inteligencją. Nie będę spojlerować tym, którzy nie czytali, ale wiadomo, że sprawę jego zabójstw można interpretować bardzo różnie. Książka ociekała przemocą i wulgaryzmami, Ellis otwarcie omawiał przeróżne kwestie natury seksualnej.
Co mamy tutaj... na pierwszy rzut oka, niewiele podobieństw, prawie żadne. Gregoire, w przeciwieństwie do Pata, jest nieatrakcyjny, wręcz brzydki, i do tego niewykształcony (choć możemy podejrzewać, że jak na tamtejsze warunki, nie zarabia najmniej). Jest też niesłychanie pruderyjny - umie dosadnie nazwać dziewczynę do towarzystwa, ale nie potrafi określić narządów...

Booka | 2011-04-21
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 18 kwietnia 2011

Byłam bardzo optymistycznie nastawiona do tej książki. Miałam nadzieję na coś wyjątkowego, okraszonego czarnym humorem, w stylu Helgassona, którego czytałam w zeszłym roku. Niestety, nuda. Nawiązanie do American Psycho w zasadzie żadne, Afryka mnie nie porywa, cała historia również. Przyznam, że początek był obiecujący, ale autor po kilku rozdziałach zrezygnował z opowiadania historii na rzecz rozpatrywania wewnętrznych rozterek głównego bohatera.

czytulinka | 2015-02-03

Kolejny już raz biorąc do ręki książkę i czytając opis na okładce nieświadomie psuję sobie lekturę. African Psycho to niespełna dwustustronicowy tomik, który po zapoznaniu się z zachęcającymi okładkowymi notkami czyta się wyłącznie dla przyjemności obcowania z żywym i żartobliwym tonem narracji. Wyjawiają one bowiem niemal wszystko, cały ukryty sens i przekaz, a porównanie do American Psycho jest wzięte zupełnie z sufitu, zupełnie to inne realia, zupełnie inna historia, inny język, wszystko inne.

Mabanckou pisze dobrze, ma pomysł i dobrze go realizuje, jest zabawna i ironiczna historia, karykaturalne postaci w afrykańskiej scenerii, choć akurat tutaj, gdyby nie było to jasno powiedziane, można by przypasować miejsce akcji do jakiegokolwiek innego miejsca na świecie (ale nie tego z American Psycho), i nie jest to wada. Poznajemy głównego bohatera, który sam o sobie opowiada, jest sierotą jakich wiele w Afryce, która nie miała szczęścia w dzieciństwie i pozbawiana miłości...

Kias | 2014-10-14

Była to jedna z książek które wypożyczyłam "pod wpływem chwili" tudzież opisu zamieszczonego na końcu. Niestety tym razem się rozczarowałam. Książka ta zachęcała mnie obietnicą pewnej ironii, podejrzewałam, że będzie w niej coś z cynizmu i czarnego humoru. Czytając prezentowany na końcu fragment tekstu uśmiechnęłam się, widząc jak przewrotny jest bohater. Naprawdę liczyłam że to będzie coś. Niestety fragment który wtedy przeczytałam był JEDYNYM w całej książce który wywołał u mnie uśmiech.
Obiektywnie patrząc na całość myślę, że autor 'spaprał' trochę sprawę. Miał pomysł na kilka ciekawych wątków, chciał również przedstawić inny sposób myślenia zabójcy (bo książka jest w narracji pierwszoosobowej)- niestety zabrakło w niej tego 'czegoś'.
Napisana dość prostym i zwięzłym, czasami lekkim językiem, bez wymyślnych porównań czy metafor od strony technicznej prezentuje się całkiem nieźle. Bohater jest prostym człowiekiem i takiego tez języka używa. Pomysł nadania mu takiego a nie...

ewkaatje | 2012-07-16
Przeczytana: 2011 rok

Zabawna historia nieudolnego mordercy. Opowieść pełna humoru i ironii, z ciekawym zakończeniem. W tle życie w Afryce - czarna ale nie przytłaczająca czytelnika rzeczywistość.

Hanna Chań | 2016-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2016
Potisz | 2016-08-24
vernixxa | 2016-07-03
Dziesięć do dwudziestu

Styl najnowszej książki Mabanckou uległ drobnym zmianom i wygładził się w stosunku do wcześniejszych pozycji – być może ze względu na temat – lecz jego zasadniczy rdzeń pozostał ten sam.