Długi marsz. Jak rewolucja kulturalna z lat 60. zmieniła Amerykę

Tłumaczenie: Małgorzata Kowalczyk
Wydawnictwo: Sprawy Polityczne
The Long March: How the Cultural Revolution of the 60s Changed America

Niektórzy uważają lata 60. za złoty wiek, lecz Roger Kimball nie toleruje fałszywej nostalgii. W jego opinii, lata 60. były rojowiskiem ekscesów i moralnego zepsucia. Dowodzi, że rewolucyjna napaść na „System”, która wówczas nastąpiła, wciąż wpływa na nasze życie – poprzez zubożałe intelektualnie szkoły i uczelnie, moralnie chaotyczne relacje seksualne i życie rodzinne oraz zdegradowane media i kulturę masową.
„Takie dziedzictwo zepsuło nasze serca i umysły – pisze Kimball – oraz wypaczyło nasze marzenia i nie pozwoliło nam ich spełnić”.
Długi marsz... opiera się na wyrazistych portretach architektów rewolucji kulturalnej, a wśród nich beatników, takich jak Allen Ginsberg i Jack Kerouac, oraz uznanych lub niegdyś uznanych guru, jak Norman Mailer, Timothy Leary, Eldridge Cleaver i Susan Sontag. Analizując życie i twórczość tych, którzy kształtowali lata 60., Kimball znajduje kilka opowieści z morałem, tworzących opatrzony komentarzem przewodnik po niewłaściwych drogach i ślepych uliczkach, które z katastrofalnym skutkiem stały się mapą do teraźniejszości.

źródło opisu: Sprawy Polityczne, 2008

Marcin | 2014-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Chciałoby się powiedzieć, że Kimball wprawnymi pociągnięciami palców po klawiaturze maszyny do pisania dekonstruuje mit tego niesamowitego, jak zwykło się go określać, czasu w historii Stanów Zjednoczonych, a po części również i świata, kiedy do do głosu doszli beatnicy i puściła tama kulturowo-kulturalnych przemian. Rzecz jest raczej nie do zrobienia, gdyż w kolektywnej świadomości dobrze ukorzenił się już ten rewolucyjny charakter tamtej epoki; na tyle mocno, by pobłażliwym machnięciem ręki zbywać Kimballa i jego opowieści jako wynurzenia zdeklarowanej i upartej konserwy z wypiekami na twarzy a priori nastawionej na wbijanie kołków w niezrozumiane, wrażliwe serca tych świętych ludzi, których pechem było to, że mieli je po lewej stronie i żyli w ciekawszych czasach i ciosanie pałką po głowie tych, którzy śmią myśleć podobnie. Pomimo nielichego uprzedzenia, rezerwy, niechęci, nazwij to, jak chcesz - przez co daleko mu do chłodniejszego, bardziej wyważonego oglądu - RK oferuje inne...

Franz | 2015-11-13
jagera | 2013-05-25