rozwińzwiń

Długi marsz. Jak rewolucja kulturalna z lat 60. zmieniła Amerykę

Okładka książki Długi marsz. Jak rewolucja kulturalna z lat 60. zmieniła Amerykę Roger Kimball
Okładka książki Długi marsz. Jak rewolucja kulturalna z lat 60. zmieniła Amerykę
Roger Kimball Wydawnictwo: Sprawy Polityczne nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
294 str. 4 godz. 54 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The Long March: How the Cultural Revolution of the 60s Changed America
Wydawnictwo:
Sprawy Polityczne
Data wydania:
2008-08-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-08-01
Liczba stron:
294
Czas czytania
4 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
8361384021
Tłumacz:
Małgorzata Kowalczyk
Tagi:
historia Stanów Zjednoczonych historia USA XX wiek historia XX wieku amerykanistyka dekadencja rewolucja kulturalna
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
211
63

Na półkach:

Nie moja bajka. Trochę w stylu (nie)sławnego podręcznika do hitu/kitu. . Zmasowana krytyka kultury lat 60 tych przeprowadzona wg. najbanalniejszych matod (szkoły jezuickiej) sprowadzająca literaturę do jednostkowych biografii. I tak mamy tu krytykę narkotycznych wizji Burroughs, ale już nic o jego koncepcji języka jako zbioru zamkniętych znaczeń tworzących sztywne ramy kognitywne oraz społeczne (koncepcja znana że strukturalizmu, ale 1 raz ukazana w autentycznej literaturze w postaci techniki cut up Burrougsa). I tak dalej, w stylu inkwizycji nad najważniejszymi nazwiskami, przez ponad 200 stron. Przemilczenia i naginanie faktów.

Nie moja bajka. Trochę w stylu (nie)sławnego podręcznika do hitu/kitu. . Zmasowana krytyka kultury lat 60 tych przeprowadzona wg. najbanalniejszych matod (szkoły jezuickiej) sprowadzająca literaturę do jednostkowych biografii. I tak mamy tu krytykę narkotycznych wizji Burroughs, ale już nic o jego koncepcji języka jako zbioru zamkniętych znaczeń tworzących sztywne ramy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
279
202

Na półkach:

Lekko i przejrzyście opisana historia gnicia amerykańskiej kultury.

Lekko i przejrzyście opisana historia gnicia amerykańskiej kultury.

Pokaż mimo to

avatar
730
6

Na półkach: , ,

Chciałoby się powiedzieć, że Kimball wprawnymi pociągnięciami palców po klawiaturze maszyny do pisania dekonstruuje mit tego chwalebnego czasu w historii Stanów Zjednoczonych, a po części również i świata, kiedy to ostatecznie puściła tama kulturalno-kulturowych przemian. Rzecz jest raczej nie do zrobienia, gdyż w kolektywnej świadomości dobrze ukorzenił się już ten rewolucyjny charakter tamtej epoki. Na tyle mocno, by pobłażliwym machnięciem ręki zbywać Kimballa i jego opowieści jako wynurzenia zdeklarowanej i upartej konserwy z wypiekami na twarzy nastawionej a priori na wbijanie kołków w niezrozumiane, wrażliwe serca tych świętych ludzi, których pechem było to, że mieli je po lewej stronie i żyli w ciekawszych czasach, oraz ciosanie pałką po głowie tych, którzy śmią myśleć podobnie. Pomimo nielichego uprzedzenia, rezerwy, niechęci, nazwij to, jak chcesz - przez co daleko mu do chłodniejszego, bardziej wyważonego oglądu - RK oferuje inne spojrzenie na tamten czas, dalekie od hagiograficznego piania z zachwytu, powtarzania komunałów, gloryfikowania czegoś, co po lekturze jego opowieści ktoś mógłby nazwać etosem radykalnego lewactwa. RK robi to chyba właśnie po to, by samemu sobie tę kwestię oddać pod rozwagę: czy w istocie ta cała rewolucja kulturalna lat 60. była tak chwalebna, jak zwykło się ją ukazywać?

Karny członek za tłumaczenie (miejscami) tudzież błędy edytorskie.

[6,5/10]

Chciałoby się powiedzieć, że Kimball wprawnymi pociągnięciami palców po klawiaturze maszyny do pisania dekonstruuje mit tego chwalebnego czasu w historii Stanów Zjednoczonych, a po części również i świata, kiedy to ostatecznie puściła tama kulturalno-kulturowych przemian. Rzecz jest raczej nie do zrobienia, gdyż w kolektywnej świadomości dobrze ukorzenił się już ten...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Przeczytane
    14
  • Beat Generation
    4
  • Historia
    2
  • USA
    2
  • Współczesność
    1
  • Historia.1 Polityka
    1
  • Priorytety niebeletrystyczne
    1
  • (2014)
    1
  • Kontrkultura
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Długi marsz. Jak rewolucja kulturalna z lat 60. zmieniła Amerykę


Podobne książki

Przeczytaj także