Mitologia germańska

Wydawnictwo: L&L
historyczna

Mity - od powstania germańskiego świata aż po jego zagładę - zostały przedstawione obrazowo, w formie epickich opowieści. Znajdujemy tu także SŁOWNIK POSTACI, czyli analizę wszystkich postaci mitycznych. Całość tworzy czytelną wizję porządku germańskiego świata i relacji w nim między domenami ludzi, bogów i demonów.

Meowth | 2016-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Ojejku, jak tu niektórzy narzekają! Że skrócone, spłycone, pobieżne... Jeśli ktoś ma ochotę na dysertację naukową, to chyba nie w tego typu wydawnictwach.

Mnie czytało się bardzo dobrze, dzięki bardziej sfabularyzowanej formie i subtelnemu humorowi łatwiej było mi opanować dosyć skomplikowane relacje rodzinne i związki krwi, w dodatku wiele tematów wreszcie sobie uporządkowałam, a i poznałam kilka opowieści, z którymi wcześniej się nie zetknęłam. Autor podaje wszystko w przystępny sposób, uważam, że książka adresowana jest po prostu DO KAŻDEGO, kto chciałby bliżej poznać skandynawski panteon.

Ale co ja tam wiem, ja przecież tylko wielbicielka kryminałów jestem...

Zagór | 2014-02-22

Autor dosyć skrótowo i pobieżnie opisał najważniejsze mity z wierzeń germańskich, sprawiając, że do rąk dostajemy niedużą objętościowo książkę. Po przeczytaniu wcześniej "Herojów Północy" Jerzego Rosa nie jestem w stanie przychylnie spojrzeć na tę pozycję - zaczyna być widoczne za dużo uchybień których się dopuścił pan Szrejter.
Polecam jedynie, jeżeli ktoś potrzebuje tylko zapoznać się z w dużym skrócie z wierzeniami skandynawskimi i nie ma dużych wymagań. Najprościej mógłbym ją nazwać: "Mitologia germańska, pakiet startowy".

Mikołaj Flis | 2011-06-30
Przeczytana: 01 kwietnia 2011

Książka w sposób pobieżny i często nieprzemyślany przekazuje informacje o mitologii germańskiej. Koncentruje się głównie na opowiedzeniu historii mitów, lecz praktycznie bez komentarza krytycznego. Jest napisana językiem łatwym i dla każdego. Duży plus za okładkę i drzewa genealogiczne pod koniec książki. Poza tym wygodnie się czyta, czcionka jest idealna a tekst ładnie wyjustowany. Zdecydowanie polecam osobom, które nie miały wcześniej kontaktu z mitologią germańską, natomiast dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej polecam książki L. Słupeckiego i S. Piekarczyka. Totalnym fanatykom polecam "Bogowie germanów" G. Dumezila.

Dociekliwy_Kotek | 2014-03-31
Przeczytana: marzec 2014

Żeby być precyzyjnym - różnic w treści między książkami traktującymi o mitologii skandynawskiej w zasadzie nie ma, może poza relatywnie większym zainteresowaniem, z jakim autor potraktował dzieje Nibelungów.

Niewielka ta książeczka podzielona jest na cztery części: w pierwszej autor przedstawia powstanie i "skład" świata takiego, jakim widzieli go Germanie/Skandynawowie, w drugiej przedstawia bogów - co ciekawe, podejmuje też próbę naukowego wyjaśnienia religioznawczych różnic między Vanami i Asami - oraz najpopularniejsze mity z nimi związane, w trzeciej natomiast koncentruje się na Ragnaroku: jakie będą jego zapowiedzi i jaki będzie przebieg samej walki.
Czwarta, bardzo obszerna część, choć według mnie najmniej użyteczna, to aneks składający się z list wszystkich boskich i nadprzyrodzonych istot zasiedlających skandynawski świat, wraz z ich pochodzeniem, przydomkami i kompetencjami, a także tablice genealogiczne, które pozwalają się zorientować w boskich koligacjach (jakkolwiek...

Rosalia_de_Castro | 2014-02-22
Na półkach: 2014, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 22 lutego 2014

Wychowana na mitologii Parandowskiego, miałam zupełnie inne spojrzenie na Bogów, niż to, które ukazuje świat mitów germańskich.
Napisana w formie gawędy wielokrotnie porywała mnie swoją narracją - miałam wrażenie, że słucham opowieści snutych przy ognisku przez wędrownego bajarza. Początek był trochę trudny, bo trzeba przebrnąć przez geograficzno-historyczne opisy, jednak reszta rekompensuje ból ;))).
Nasunęło mi się kilka refleksji podczas czytania "Mitologii germańskiej", oczywiście w oparciu o porównanie znanej mitologii greckiej.
Mitologia germańska autorstwa Szrejtera nie tłumaczy świata w taki sposób jak mitologia grecka, która wyjaśnia np. przyczyny zmian pór roku, powstanie świata, itp.
Tu mamy raczej do czynienia z opowieściami z życia Bogów, opiewaniem ich walk, które nie są nawet jakoś heroiczne, bowiem Bogowie są podstępni, zazdrośni i zdradzają się nawzajem.
Nie wypowiem się jako ekspert od mitologii germańskiej, ale myślę sobie, że warto przeczytać tę pozycję...

Niewątpliwie ciekawa lektura. Sam zbiór mitów dosyć mały i napisany raczej w sposób opowiastek niż standardowym żargonem mitologicznym. Na pewno kilka gwiazdek wyżej można dodać za rozbudowane działy aneksu, słowniczka i wstępu, a także duża bibliografia dzięki, której łatwo sięgnąć do źródeł. Pozycja może nie obowiązkowa dla fanów religii i mitologii, ale na pewno przydatna.

Przemek | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

Koniecznie potrzeba PRZYPISÓW. Bez tego, książka pozbawiona jest wartości poznawczej, nie sposób ułożyć sobie w głowie tych mitów, odróżnić rzeczy pewnych od wątpliwych i od pomysłów autora. Mam nadzieję, że autor rozpatrzy możliwość dodania przypisów w przyszłych edycjach i wówczas ta praca ma szanse stać się nowym popularnym opracowaniem mitów, biorącym pod uwagę najnowsze doniesienia nauki, a czytelnym na miarę starej książki Rosa (notabene, co bardzo przykre, wyśmiewanej przez autora, choć na moje oko czerpał z niej garściami--por. niżej cyt. ze str. 281, minus nr 42).

W książce autor zdaje się sam gubić w gąszczu ustaleń naukowych i "wzbrania się" przed przyjęciem na potrzeby opowiadania jakiejś konkretnej wersji (tu właśnie przydałyby się przypisy). Przez to staje się niekonsekwentny i traci na wiarygodności. No bo jak tu czytać np. o Sif, która najpierw jest matką Magniego i Modiego, a w innym miejscu czytamy, że jednak nią nie jest? Wiadomo, jest wiele teorii, ale na...

Hm, ci, którym nie podobał się charakter tego opracowania chyba po prostu nigdy nie czytali innej mitologii poza Parandowskim ;)
Według mnie jest to praca solidna - nie przytłoczy laika, nie zażenuje specjalisty, a pasjonata obdarzy kilkoma ważnymi informacjami budującymi szkielet kontekstu historyczno-kulturowego, przekaże wspaniałe historie ze świata bogów, a wszystko objaśni szalenie przydatnymi aneksami, przedstawionymi w sposób prosty i jasny. Wielki plus za bibliografię!

Michelle | 2016-08-04
Przeczytana: 26 lipca 2016

Odkąd pamiętam, kocham mitologie. Do tej pory miałam okazję zapoznać się z mitologią grecką, rzymską oraz egipską, w których jestem zakochana do szaleństwa. Ale przyszedł czas i możliwość poznać kolejną, do tej pory w ogóle mi nieznaną mitologię germańską.

„Mitologia germańska. Opowieści o bogach mroźnej Północy” to dla takiego laika jak ja w tematyce germańskiej, bardzo przyjemna i lekka lektura. Napisana lekkim, prostym językiem, zrozumiałym dla każdego. Czytając ma się wrażenie, że ktoś ją nam po prostu opowiada. A to hipnotyzuje i nie pozwala oderwać się od lektury.

Artur Szrejter, jak sam wspomniał, „książka ta jest rodzajem kompilacji, polegającej na dopasowaniu przystających do siebie elementów wielkiej układanki rozrzuconej po wielu źródłach”. Nie można więc traktować jej całkowicie „na poważnie”. Jest w niej wiele niedomówień, momentami i niespójności, co dla znawców tematu zapewne będzie drażniące.
Niemniej, cytując po raz kolejny autora: „(…) czytelnik ma możliwość...

Hekate | 2013-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Początkowo zniechęcił mnie dość sztywny wstęp geograficzno-historyczny
później jednak w sekundzie zmieniłam zdanie!
Książka napisana w fantastyczny sposób - jej przeczytanie zajęło mi trochę ponad 2 dni ponieważ trudno było mi się od niej oderwać.
Pisana gawędziarskim stylem, sprawie że historie z 'Eddy Poetyckiej' nie są zawiłe i nudne a z 'Eddy Prozaicznej' nie są nadmiernie patetyczne.
Bogata w źródła, drzewa genealogiczne, opisy postaci oraz mapy Aldy.
Myślę że powinna przypaść do gustu zarówno osobom stykającym się z mitologią po raz pierwszy jak i wszystkim którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę.