Dziedzictwo ognia

Tłumaczenie: Marcin Mortka
Cykl: Szklany Tron (tom 3)
Wydawnictwo: Uroboros
Heir of Fire
Olga

Inne wydania

Celaena Sardothien przeżyła już wiele – brutalne szkolenia, niewolę, turniej o pozycję Królewskiej Obrończyni… Tym razem jednak przyjdzie się jej zmierzyć z własnymi demonami, z ciężarem jej dziedzictwa. Aby uzyskać informacje – kluczowe w wojnie z okrutnym królem Adarlanu – musi nauczyć się panować nad ogniem, który nosi w sobie. Podczas gdy codziennie ćwiczy pod czujnym okiem nieśmiertelnego Rowana, król wciela w życie kolejne z jego mrocznych planów. Jednak i na dworze władcy zawiązują się sojusze, mające na celu zakończenie jego panowania i przywrócenie magii na kontynencie.
Celaena, nieświadoma tego, co się dzieje w Rifthold, ma jeden cel – dostać się do legendarnego Doranelle, którym rządzi Maeve, i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Jak jej władca zdołał usunąć magię? Co zrobić, by ją przywrócić? Jednak opanowanie jej mocy to niejedyna rzecz, z którą będzie musiała się przedtem zmierzyć – król Adarlanu już o to zadbał. Czy dziewczynie uda się wyjść cało z koszmaru, jaki zgotował jej władca pozbawionego magii kontynentu? Co jeszcze planuje król? I jaki los czeka rebeliantów?

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

mclena | 2016-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2016

"Była kimś więcej niż tylko człowiekiem, niż tylko królową.
Aelin.
Ukochana. Nieśmiertelna. Błogosławiona.
Aelin.
Aelin, Władczyni Dzikiego Ognia. Aelin Ogniste Serce. Aelin Niosąca Światło.
Aelin. "

Wow! Ogromny szacun dla Sarah J. Maas za ten tom. Wybiła się z tego ogromnego dołka w którym ją osadziłam, za przeraźliwie nudną Celaenę, której już powoli nie mogłam znieść. Ta książka rehabilituje wszelkie niedogodności wynikające z jej osobowości a wszystko za sprawą podziału akcji między tym co działo się z Celaeną i Rowanem, z wiedźmami na czele z Manon oraz z Dorianem, Chaolem i Aedionem. Zabieg ten od początku potrafił utrzmać moje zainteresowanie i mimo powolnej akcji byłam zdecydowanie bardziej zadowolona z przebiegu historii. Uwielbiam takie stopniowe budowanie napięcia by potem na koniec zastrzelić czytelnika szokującymi zmianami akcji na które nie był w ogóle przygotowany. Ogromnym plusem jest tutaj pojawienie się Rowana - gdyby nie on to pewnie nadal narzekałabym na...

Karol | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016

Wspominałem o tym że moim ulubionym wątkiem w poprzedniej części było wszystko związane z magią? Dobrze się składa bo ten tom skupia się właśnie na tym.

Każdy z trzech głównych wątków jest oparty w większości na magii, wydarzenia w Rifthold są co prawda podszyte grubą warstwą polityki, ale temat mocy Doriana jest jego istotną częścią i ładnie współgra z wątkiem spiskowców. Muszę przyznać że z początku jakoś średnio zaciekawiła mnie ta część, ale postać Aediona okazała się na tyle ciekawa że razem z Chaolem byli w stanie to dźwignąć na nogi.

Podobne problemy miał wątek Celaeny, ogólnie z resztą rzecz biorąc Pani Mass ma pewne problemy jeśli chodzi o wprowadzenia do swoich książek i trzeba dać jej mały kredyt zaufania na kilka pierwszych stron. Wracają jednak do Wendlyn - może trochę za dużo siedzenia w kuchni i słuchania opowiastek przy ognisku, ale jak już się zaczęło dziać to na całego. Podoba mi się też że dowiedzieliśmy się więcej o przeszłości naszej bohaterki i autorka...

ania6258 | 2017-02-23
Przeczytana: 25 marca 2016

Zaczynając trzecią część przygód Aelin byłam przygotowana na porywającą akcję i świeżość. Nie dostałam ani tego, ani tego.
Książka bardzo mi się dłużyła. Praktycznie nic z niej nie zapamiętałam, bo nie umiałam się skupić. Myślałam, że skoro autorka już wrzuciła tu magię, to będzie ona ciekawa. Jednakże tym również się zawiodłam.
Nowe postaci też nie były szczególnie interesujące... Wybaczcie mi,
miłośniczki Rowana, ale go po prostu nie potrafię znieść.
Przywrócenie magii to była najgorsza rzecz, jaką autorka mogła zrobić tej serii. Miała ogromny potencjał, a teraz zmienia się w każdą inną powieść fantasy niższych lotów.
Chyba miałam za wysokie oczekiwania.
Po prostu mnie zanudziła.

Virginia | 2016-11-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 27 listopada 2016

"Cały świat otrzymał wyraźny sygnał. Aelin stała się wojowniczką, walczącą zarówno magią, jak i mieczem. Co więcej, nie miała już ochoty się ukrywać."

Kolejna część i kolejne wgniecenie w fotel. Jestem po raz kolejny pozytywnie zaskoczona. Stało się to już normą, gdy sięgam po książki tej autorki. Z każdą kolejną częścią jest coraz lepiej. Wątki stają się nieprzewidywalne, a napięcie które temu towarzyszy rośnie i przestać nie zamierza.

Celaena Sardothien została wysłana do Wendlyn przez kapitana Królewskiej Gwardii. Chaol nie wiedział jednak, że to w Wendlyn, Celaena zmierzy się ze swoimi największymi tajemnicami. Jeśli uda jej się przejść wszystkie próby zwycięsko, stanie się największym zagrożeniem dla Adarlanu.

Muszę przyznać, że ta część jak dotąd zrobiła na mnie największe wrażenie. Nowe wątki, nowi bohaterowie i cała masa akcji sprawiły, że książkę czytałam z zapartym tchem. Moje nerwy były napięte jak postronki, gdy autorka raz za razem rzucała kłody pod nogi Celaenie,...

Dorota | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

Po świetnym i emocjonującym zakończeniu poprzedniej części byłam bardzo ciekawa co wydarzy się tym razem.
Już od samego początku jasne było, że "Dziedzictwo ognia" opierać się będzie na magii. Wszystkie trzy główne wątki łączy właśnie magia. Celaena pobierająca nauki u księcia Fae, Dorian i jego dar oraz nowa bohaterka Manon, przywódczyni Wiedźm. Fajnie, że pojawiły się nowe postaci. Dodają one nieci świeżości i kolorytu wydarzeniom.
Niestety jak dla mnie pierwsza połowa książki jest nudnawa. Owszem ratują ją intrygi polityczne w których bierze udział Chaol. Pojawienie się Wilka Północy, Aediona, jego charyzma, upór i dwubiegunowy charakter również znacząco wpływa na odbiór książki. Niestety to nie wystarcza. Jak dla mnie pierwszą część można by skrócić przynajmniej o połowę.
Dodatkowym minusem w pewnym momencie staje się wątek Manon i jej Luftwaffe (inaczej tego określić się nie da). Z początku bardzo mnie zaintrygowała, niestety z czasem jej przygody mnie nużyły, nie wnosiły...

Patrycja | 2016-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 lipca 2016

Niestety, ale nie dołączę do powszechnego zachwytu nad tą częścią. Może moja ocena byłaby wyższa gdybym nie przeczytała trzech części w odstępie kilku dni, a tak czuję tylko rozczarowanie. Pierwsza połowa jest zwyczajnie nudna i czytanie jej bardzo mi się dłużyło. Fabuła mocno schematyczna i powtarzalna. Zabawa rozpoczęła się dopiero po lekturze połowy powieści, co zajęło mi dobre 2-3 dni, a reszta jedno posiedzenie z herbatą (o której zresztą zapomniałam w ferworze akcji). Muszę przyznać, że nie spodziewałam się takiego obrotu spraw i bardzo chcę poznać dalszy ciąg historii.

Cóż, książki polecać/ nie polecać nie będę, gdyż każdy wyrobi sobie swoje zdanie po przeczytaniu pierwszego tomu serii. A ja mam tylko nadzieję, że kolejna część nie uśpi mnie z początku :)

Alex Ritter | 2015-07-24
Na półkach: Przeczytane, Ebooki

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka po prostu genialna. Nie mogę się doczekać kolejnej części.
Nie przypadły mi do gustu rozdziały "Jak wytresować wiwerne" :D
W pierszej księdze "Dziedzictwo ognia" Aedion i Rowan, są pokazani jako ci źli, którzy okazują się dobrzy. Ciekawa historia wyszła z Sorchą (uzdrowicielka), niby taka grzeczna, posłuszna królowi... Szkoda mi było Doriana. Przez ostatnie dwa tomy jest mi go szkoda.

boziaczek | 2015-12-08

Jak dobrze jest powrócić do świata Celaeny i jej przygód. Ta książka to jeden z niewielu przykładów, że można napisać serię czytelniczą, której żadna z części nie jest gorsza od poprzedniej. "Dziedzictwo ognia" to świetna przygoda, którą czyta się jednym tchem. Sarah J. Maas za każdym razem pozytywnie zaskakuje czytelnika swoimi pomysłami i sprytnie prowadzoną akcją. Nie można zapomnieć o kreacji bohaterów; nikt tu nie jest ani biały, ani czarny.
Szczerze polecam i czekam na następną część:)

Martyna | 2015-05-26

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trzecia i jak dotąd najlepsza,przynajmniej dla mnie, część z cyklu "Szklany Ton". Książka absolutnie rewelacyjna, wzruszająca i zapierająca dech... Poza tym ROWAN i nie muszę nic dodawać... uwielbiam go!Mogę mieć jedynie nadzieje, że to właśnie z nim na koniec będzie główna bohaterka, jest genialny i niewiarygodnie seksowny :D

Inez | 2017-05-23

Celaena została odesłana przez Chaola do Wendlyn. Kapitan gwardii jest przekonany, że w obliczu zaistniałych wydarzeń, tylko tam będzie bezpieczna. Królewską zabójczynie czeka misja do wykonania, powierzona przez króla Adarlanu. Jednak zabicie króla Wendlyn oraz jego dziedzica nie jest priorytetem Celaeny. Postanawia zmienić swoje plany i poszukać odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Takim sposobem trafia do królestwa swojej nieśmiertelnej ciotki - Maeve. Pod okiem tajemniczego Fae, Rowana próbuje okiełznać swoją magię oraz demony przeszłości, które nawiedzają ja z coraz większą mocą. Czy Celaena zdoła poskromić swoją magiczną naturę i co najważniejsze: czy pogodzi się ze swoim dziedzictwem?

Nie da się ukryć, że trzeci tom serii posiada kilka niewielkich mankamentów. Niektóre wątki strasznie mi się dłużyły (czarownicy Manom, dziedziczki Czarnodziobych) i dopiero pod koniec nabierały rozpędu oraz przykuwały moją uwagę. Co niektóre postaci pozostawały wiele do życzenia, ale z drugiej...