Tajne państwo. Opowieść o polskim Podziemiu

Tłumaczenie: Grzegorz Siwek
Wydawnictwo: Znak Horyzont
8,38 (292 ocen i 37 opinii) Zobacz oceny
10
56
9
85
8
93
7
40
6
13
5
3
4
1
3
0
2
0
1
1
Darmowe dodatki Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Story of a Secret State. My Report of the World
data wydania
ISBN
9788324030057
liczba stron
544
kategoria
historia
język
polski
dodała
Ag2S

Nikt nie wiedział o Polskim Państwie Podziemnym tyle co on. Mimo śmiertelnego zagrożenia kilka razy przemierzył Europę jako jego tajny emisariusz. Wpadł tylko raz. Torturowany przez Niemców, bojąc się, że zdradzi, targnął się na swoje życie. Ryzykując rozstrzelanie, przedarł się do warszawskiego getta i do obozu w Izbicy. Złożył przywódcom aliantów wstrząsający raport o nazistowskich...

Nikt nie wiedział o Polskim Państwie Podziemnym tyle co on. Mimo śmiertelnego zagrożenia kilka razy przemierzył Europę jako jego tajny emisariusz. Wpadł tylko raz. Torturowany przez Niemców, bojąc się, że zdradzi, targnął się na swoje życie. Ryzykując rozstrzelanie, przedarł się do warszawskiego getta i do obozu w Izbicy. Złożył przywódcom aliantów wstrząsający raport o nazistowskich zbrodniach. On pierwszy usiłował obudzić sumienie świata i zatrzymać Holokaust.

Nazywał się Karski. Jan Karski – najsłynniejszy kurier Polski Walczącej.

„Tajne państwo” ukazało się w Ameryce w 1944 roku i natychmiast stało się bestsellerem. W siedemdziesiątą rocznicę premiery legendarna książka ukazuje się w nowym tłumaczeniu. Powinien ją mieć na półce każdy polski patriota.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2014

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

pokaż więcej

Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Oficjalna recenzja
Ewelina książek: 65

Raport dla świata

Nie daję panu żadnych poleceń ani instrukcji. Nie reprezentuje pan polskiego rządu ani jego polityki. Ułatwienia, jakie panu stworzymy, mają charakter czysto techniczny. Pańskie zadanie polega tylko na obiektywnym przedstawieniu tego, co pan widział, co przeżył i co kazano panu opowiedzieć o ludziach w Polsce i innych okupowanych krajach Europy. Powyższy cytat, pochodzący z ostatniego rozdziału książki „Tajne państwo” Jana Karskiego, precyzyjnie oddaje wskazówki (o ile w ogóle można o nich mówić), które prawdopodobnie towarzyszyły kurierowi, emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego oraz świadkowi Holokaustu przy tworzeniu wspomnień, odsłaniających kulisy funkcjonowania okupowanej Polski i struktur Podziemia.

Książka Karskiego „The Story of a Secret State” po raz pierwszy ukazała się w 1944 w Stanach Zjednoczonych i osiągnęła nakład ponad 360 tysięcy egzemplarzy. Jej opublikowanie przez Znak Horyzont umożliwia wreszcie konfrontację z tym dziełem także polskiemu czytelnikowi. Wydawca dołożył wszelkich starań, by polski przekład „Tajnego państwa” był rzetelny, wzbogacony merytorycznym i profesjonalnym komentarzem, zaopatrzony w dodatki uzupełniające lekturę: przypisy, klucz, aneks, indeks osób i fotografie. Warto zapoznać się też z dodatkowymi artykułami i dokumentami, jak również z niezwykłym wywiadem z autorem przeprowadzonym w 1999 roku, na rok przed jego śmiercią. Bez wątpienia widoczna jest w tej edycji współpraca profesjonalistów, którym udało się przybliżyć...

Nie daję panu żadnych poleceń ani instrukcji. Nie reprezentuje pan polskiego rządu ani jego polityki. Ułatwienia, jakie panu stworzymy, mają charakter czysto techniczny. Pańskie zadanie polega tylko na obiektywnym przedstawieniu tego, co pan widział, co przeżył i co kazano panu opowiedzieć o ludziach w Polsce i innych okupowanych krajach Europy. Powyższy cytat, pochodzący z ostatniego rozdziału książki „Tajne państwo” Jana Karskiego, precyzyjnie oddaje wskazówki (o ile w ogóle można o nich mówić), które prawdopodobnie towarzyszyły kurierowi, emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego oraz świadkowi Holokaustu przy tworzeniu wspomnień, odsłaniających kulisy funkcjonowania okupowanej Polski i struktur Podziemia.

Książka Karskiego „The Story of a Secret State” po raz pierwszy ukazała się w 1944 w Stanach Zjednoczonych i osiągnęła nakład ponad 360 tysięcy egzemplarzy. Jej opublikowanie przez Znak Horyzont umożliwia wreszcie konfrontację z tym dziełem także polskiemu czytelnikowi. Wydawca dołożył wszelkich starań, by polski przekład „Tajnego państwa” był rzetelny, wzbogacony merytorycznym i profesjonalnym komentarzem, zaopatrzony w dodatki uzupełniające lekturę: przypisy, klucz, aneks, indeks osób i fotografie. Warto zapoznać się też z dodatkowymi artykułami i dokumentami, jak również z niezwykłym wywiadem z autorem przeprowadzonym w 1999 roku, na rok przed jego śmiercią. Bez wątpienia widoczna jest w tej edycji współpraca profesjonalistów, którym udało się przybliżyć wyjątkową postać, jednocześnie nie czyniąc lektury uciążliwą czy faktograficznie przeładowaną.

„Tajne państwo” Jana Karskiego odtwarza dzieje i struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Autor, bohaterski kurier Polski Walczącej, wyraźnie daje czytelnikowi do zrozumienia, że podczas drugiej wojny światowej nie mieliśmy do czynienia z jakimś tam ruchem oporu, lecz w znaczeniu dosłownym – z tajnym państwem. Państwem, które prowadziło kontakty zewnętrzne i wewnętrzne, miało swoją organizację, przywódców, propagandę, konspiracyjną prasę, polityczną reprezentację, administrację, wojsko, szkolnictwo. Karski opisuje rozwój Podziemia od momentu jego powstania. Szkicuje dokładnie metody działania w konspiracji. Analizuje założenia i sposoby funkcjonowania w Podziemnym Państwie. Opowiada o sukcesach i porażkach Polski Walczącej, o złudnych nadziejach na rychły koniec wojny, o znaczeniu klęski w Polsce i o tym, dlaczego wojna dla Polaków każdorazowo przybiera wymiar totalny.

Relację Jana Karskiego czytałoby się momentami niczym znakomicie napisaną powieść sensacyjną, gdyby nie fakt, że wszystkie opisane wydarzenia są prawdziwe i nierzadko tragiczne. Książka obfituje bowiem w spektakularne ucieczki najpierw z rosyjskiej, a później z niemieckiej niewoli, wyrafinowane metody walki z Gestapo, wyroki śmierci wydawane i wykonywane na zdrajcach i kolaborantach, podróże podejmowane z narażeniem życia, bohaterów z powodzeniem funkcjonujących pod fałszywymi nazwiskami przez wiele lat oraz szpiegów. Jednak w ostatecznym rozrachunku jest to dramatyczna opowieść o ofiarach torturowanych w nazistowskich więzieniach, o próbach samobójczych podejmowanych z obawy, że więcej bólu człowiek nie zdoła już znieść. Jest to również świadectwo tragicznego losu ludności cywilnej, psychicznego ciężaru wojny, który dla wielu okazał się nie do uniesienia.

Na uwagę podczas lektury zasługuje uwydatnienie przez Karskiego roli kobiet podczas drugiej wojny światowej oraz ich często niedocenianej działalności w Podziemnym Państwie. Łączniczki do roboty konspiracyjnej nadawały się idealnie. Właściwie muszę stwierdzić, że wbrew rozpowszechnionej na całym świecie opinii, iż kobiety są gadatliwe i niedyskretne, moje własne doświadczenia skłoniły mnie do przekonania, że na ogół sprawdzają się one w konspiracji lepiej od mężczyzn. (…) Szybciej dostrzegają niebezpieczeństwo, za to rzadziej niż mężczyźni przejawiają skłonność do chowania głowy w piasek. (…) Odznaczają się większą ostrożnością, dyskrecją i zdrowym rozsądkiem. Przeciętna kobieta, która angażuje się w sekretne działania polityczne, wykazuje znacznie większy „zmysł konspiracyjny” niż typowy mężczyzna. Karski zwraca też w swojej relacji uwagę na matki, żony i córki mężczyzn z ruchu podziemnego, dla których nieszczęścia, funkcjonowanie w permanentnym strachu oraz poczucie zagrożenia były codziennością. Autor wspomina także dramatyczne losy wielu żon konspiratorów, które często ginęły jako męczennice. Pisze również o odwadze młodych dziewcząt, okrutnie torturowanych za kolportaż podziemnej prasy. To dostrzeżenie roli kobiet w wojennej rzeczywistości wydaje się tym bardziej cenne i pozytywnie zaskakujące, że książka powstała 70 lat temu.

„Tajne państwo” napisane jest prostym, przystępnym, żywym i wiarygodnym językiem. Krótkie, zwięzłe w swej formie i przemyślane rozdziały jedynie ułatwiają lekturę. W swoim fabularyzowanym pamiętniku Jan Karski utrwala nie tylko spotkania z wielkimi osobistościami, z którymi dane mu było rozmawiać, jak Franklin Delano Roosevelt czy generał Władysław Sikorski, lecz z równą uwagą wspomina przyjaciół, rodzeństwo, nieznane mu bliżej osoby, które przyczyniły się do jego przetrwania. Mimo niecodziennych zasług nie przypisuje sobie nadzwyczajnej roli. Wręcz przeciwnie, z lektury wyłania się skromny i krytyczny wobec siebie człowiek. Mężczyzna, który przyznaje, że zdarzało mu się w swojej działalności popełniać błędy, które czasem kosztowały kogoś życie.

„Tajne państwo” to lektura warta więcej niż kilka podręczników do historii. To książka zdecydowanie lepsza od większości znanych mi filmów dotyczących drugiej wojny światowej. Nie pojmuję, dlaczego jest to, jak dotąd, historia niesfilmowana. To reporterska relacja o polskim Podziemiu, zdawana przez jedną z najwybitniejszych postaci XX stulecia.

Ewelina Tondys

pokaż więcej

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (37)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 212
Internetowa_cela | 2019-08-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 sierpnia 2019

Powiem jedno, zbyt długo czekała na swój dobry czas, bo lektura to nie tylko dobra, ale wręcz doskonała. Żywe świadectwo człowieka tamtych potwornych, bolesnych dni, żywe świadectwo tego, jak żyła i umierała Polska, aby za każdym razem odrodzić się na nowo, nie dać się zgłębić i wymazać z mapy świata. Okupacja niemiecka miała różne formy, jednak okupacja Polski pod rządami nazistów miała aspekt szczególny.

Wybitna, niezwykła i nietuzinkowa postać minionego XX wieku. Pozostaje żałować, że świat w tamtym czasie pozostał głuchy na świadectwa i relacje naocznego świadka.

książek: 371
czajnik2000 | 2019-06-18
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 03 maja 2019

Absolutna.

książek: 284
Michał | 2019-03-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 marca 2019

Bardzo dobra pozycja. Fajnie, że świat mógł się trochę o naszym bohaterstwie, inteligencji i niszczącej nas okupacji dowiedzieć zaraz po wojnie "u źródła".
Na minus jednak to, że autor-BOHATER wysnuł kilka wniosków, które jak się później okazało, były bardzo mylne. O to jednak pretensji mieć nie można, bo w czasie II wojny, na początku i zaraz po niej większość niestety nie posiadała wiedzy całościowej. POLECAM!

książek: 55
Sylwester Andrzej | 2018-05-18
Na półkach: Przeczytane

Książka bardzo świetna! Polecam jeżeli ktoś lubi tematykę historii odnośnie naszej sytuacji podczas 2 wojny światowej ! Jak dla mnie Pan Karski to prawdziwy bohater i patriota!

książek: 1283

Jan Karski to zapewne najsłynniejszy kurier polskiego Podziemia. "Tajne państwo", wydane po raz pierwszy jeszcze w czasie trwania II wojny światowej, to jego relacja o wydarzeniach w Polsce, a w szczególności o nieprzerwanej walce z okupantem.

Autor opisuje swoją role w konspiracji, mechaniki jej działania oraz fenomen, jaki stanowiła. Nie opisuje ogólnie życia w okupowanej Polsce, nie skupia się na trudach wojny, nie rozwodzi nad okrucieństwami. Pokazuje swoją egzystencje w kraju, bez dramatyzmu typowego dla takich utworów. Pisze ze spokojem i stanowczością, bez zbędnych emocji i tanich chwytów mający na celu wzbudzenie jakiś gwałtownych uczuć. Wizja, którą roztacza przed czytelnikiem staje się przez to bardziej realna, nie patrzymy na nią jak na fikcję literacką, bo nie ma żadnych wspólnych z nią cech. Książka, w przeciwieństwie do najbardziej popularnych dzieł o tej tematyce, nie ma na celu rozbudzania uczuć patriotycznych, oburzania obrazem okrucieństwa, czy wychwalania odwagi...

książek: 54
Paweł | 2017-09-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Poza wszystkimi zaletami wymienionymi w poniższych komentarzach, świetnym zabiegiem jest pozostawienie oryginalnego, "wojennego" tekstu- czyli celowych zmian nazwisk, miejscowości etc., po to, by nie zdradzić polskiego podziemia (czytelnik z Sądecczyzny zdziwi się, że przez Krynicę płynie rwąca rzeka, przez którą z trudem trzeba przeprawiać się łódką :)). Wprowadza to niesamowity klimat i sprawia, że książkę czyta się jednym tchem. Polecam

książek: 547
Nina | 2017-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

W Jednym życiu, biografii autorstwa Waldemara Piaseckiego, Jan Karski dość krytycznie mówi o swej książce, opublikowanej w USA w 1944 roku. Kiedy powstawała wojna jeszcze trwała. Należało więc dochować staranności, aby odtajnienie pewnych zależności, struktur i działań oraz identyfikacja zaangażowanych w nie osób nie doprowadziły do represji ze strony niemieckich okupantów bądź radzieckich wyzwolicieli. Choć w opinii amerykańskich wydawców ci drudzy, jako alianci, zagrożenia nie stanowili. Przeciwnie, to poglądy autora, uznawane za antysowiecką fobię, budziły ich niepokój. Innymi słowy, Karski musiał się zgodzić na pewnego rodzaju cenzurę wojenną, jeśli chciał, aby książka została opublikowana. A bardzo zależało na tym polskim władzom emigracyjnym, które łudziły się, że szerokie upublicznienie bohaterskiego oporu Polaków przeciw hitlerowskim okupantom skłoni zachodnich sojuszników do twardej postawy w negocjacjach ze Stalinem na temat przyszłości Polski. Ponadto, jako adresowana do...

książek: 238
ChristinaL | 2017-08-05
Na półkach: Przeczytane

Trwajaca wojna ograniczyla mozliwosci wyjawienia prawdziwych szczegolow opisywanych w ksiazce zdarzen. Oczekiwania amerykanskiego wydawcy i polskiego rzadu w Londynie rowniez negatywnie wplynely na tresc 'Tajnego Panstwa'. Mimo to calosc pozostaje swiadectwem niezwyklej odwagi autora i jego wielkiej sily woli w walce z okupantem. To chwilami trzymajaca w napieciu opowiesc o 'przygodach' Jana Karskiego i o najprawdziwszym poswieceniu Polakow tworzacych Panstwo Podziemne. Opisy makabrycznych zdarzen z obozu zaglady, ktorych Kurier byl naocznym swiadkiem porazaja i zmuszaja do generalnej refleksji nad natura czlowieka.
Warto doczytac w biografii Karskiego dlaczego nie chcial aby 'Story of a Secret State' ukazala sie w Polsce.

książek: 513
Olaf Koprowicz | 2017-07-10
Na półkach: Przeczytane

Autor i jego dzieje to definicja honoru

książek: 24
Ewa Skowronek | 2017-03-29
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: czerwiec 2015

http://czytamkiedymoge.blogspot.com/2015/06/jan-karski-tajne-panstwo-i-kobiety.html

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd