literatura faktu
Michele

Zabijali z różnych powodów, w różnym czasie i miejscach. Łączy ich jedno - wszyscy usłyszeli wydane na siebie wyroki śmierci.
Ofiary nie żyją już dawno - ich katom szubienica nie grozi. Jacy są? Czy odczuwają skruchę, czy we własnych sumieniach rozważają czyny, jakie popełnili, czy boją się śmierci?

źródło opisu: Niezależna Oficyna Wydawnicza, 1996

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Evik | 2014-01-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest zapisem rozmów z sześcioma osobami, które zostały skazane na śmierć po 1988 roku. Obowiązywało wtedy memorandum, ale sama kara śmierci nie została zniesiona. Część osób objęła amnestia - w grudniu 1989 kara śmierci została zamieniona na 25 lat więzienia.

Autor rozmawiał z:

- Tomaszem Ciepielewskim, który w 1994 roku zgwałcił i zamordował jedenastoletnią dziewczynkę. Miał wówczas 23 lata

- Eugeniuszem Mazurem, który 9 stycznia 1991 roku zamordował czteroosobową rodzinę (w tym trzyletnie dziecko). Miał wówczas 42 lata.

- Grzegorz Płociniak, który 5 stycznia 1992 roku razem ze wspólnikiem dokonał zabójstwa małżonków Teresy i Andrzeja H. Miał wtedy 41 lat.

- Zenon Gliwa, który we wrześniu 1991 roku zgwałcił i zamordował szesnastoletnią Agnieszkę P., a w czerwcu 1992 zgwałcił i zamordował jedenastoletnią Wiolettę P. W chwili popełnienia pierwszego czynu miał 24 lata.

- Janusz Kulmatycki, który 7 marca 1993 roku zastrzelił policjanta Jacka Engla. Miał wtedy 32 lata....

Gosia | 2015-01-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Nie można powiedzieć o tej książce "dobra", bo ocena zbrodni nie kwalifikuje się pod żadne kryterium.
Czytając tą książkę zastanawiałam się po raz kolejny jak to możliwe, że w człowieku są takie pokłady nienawiści, okrucieństwa i zła, że skłaniają do morderstwa i gwałtu. Z drugiej strony zastanawiam się nad pytaniem, które autor zadawał skazanym na karę śmierci "czy kat jest również mordercą"?
Wiele niesmaku i bólu zostawia po sobie taka książka, ale czasem warto sięgnąć po nią choćby po to by nie zapomnieć o ofiarach.

Katarzyna | 2014-05-23
Przeczytana: 22 maja 2014

Nie jest to książka "Czekając na kata" ale tytuł tej książki "Trynkiewicz i inni". To zapis rozmów przeprowadzonych z kilkoma zbrodniarzami. Dokładnie z tymi co w pierwszej książce. Wydaje mi się, że tak jest trochę ulepszona. Niewyobrażalne zbrodnie. Jest kara, czasami nie adekwatna do popełnionych czynów. Tylko jeden z rozmówców chciał śmierci, większość z nich uważała się za niewinnych albo kreowała się na ludzi skrzywdzonych. A gdzie w tym wszystkim ofiary i i ich rodziny. Czytając książki o takiej tematyce zastanawiam się czy kaes nie jest u nas potrzebny. Większość z morderców wraca kolejny raz do więzienia. Niby nie jest ona humanitarna ale czy humanitarne jest trzymanie człowieka w zamknięciu przez całe swoje życie. W niektórych z tych ludzi nie było nawet cienia skruchy. Najgorsze to to, że popełniali okropne zbrodnie w bardzo młodym wieku...

sokolec22 | 2015-02-22

Książka rewelacyjna, reportaże to najlepszy sposób na uzyskanie informacji u źródła. Dzięki tej książce można wniknąć w psychikę zbrodniarzy, którzy w Polsce dostali kaesa. Co czuli popełniając zbrodnie, co nimi kierowało i jak oceniają swoją obecną sytuacje i swoje życie. Mały niedosyt co do ilości stron i poruszanych wątków ze zbrodniarzami.

Siuksu | 2018-08-16
KarolWoźniak | 2018-02-04