Okładka książki Comites Consistoriani w wieku IV Studium Prospograficzne elity dworskiej Cesarstwa Rzymskiego 320-395 n.e. Szymon Olszaniec
Szymon Olszaniec Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Okładka książki Rzymski Zachód od Augusta do upadku Cesarstwa. Studia poświęcone pamięci Profesora Tadeusza Kotuli w 10. rocznicę śmierci Katarzyna Balbuza, Agnieszka Dziuba, Agata Aleksandra Kluczek, Krzysztof Królczyk, Krzysztof Nawotka, Danuta Okoń, Szymon Olszaniec, Marcin Pawlak, Maciej Piegdoń, Anna Tatarkiewicz
Rzymski Zachód... Katarzyna Balbuza, ...
Okładka książki Świat rzymski w IV wieku Sławomir Bralewski, Paweł Filipczak, Rafał Kosiński, Mirosław P. Kruk, Szymon Olszaniec, Marcin Pawlak, Michał Stachura, Robert Suski, Andrzej Szoka, Adrian Szopa, Kamilla Twardowska
Świat rzymski ... Sławomir Bralewski,...
Okładka książki Z antycznego świata: Religio, Cultus, Homines. Hanna Appel, Włodzimierz Appel, Bartosz B. Awianowicz, Luigi Bessone, Alicja Brusewicz, Rafał Dyrcz, Sylwia Jóskowska, Antonella Lepone, Katarzyna Maksymiuk, Katarzyna Malinowska, Maria Marcinkowska, Danuta Musiał, Przemysław Nehring, Szymon Olszaniec, Marcin Pawlak, Ryszard Sajkowski, Wojciech Witkowski, Przemysław Wojciechowski, Livio Zerbini
Z antycznego ś... Hanna Appel, Włodzi...

„[...] praca Szymona Olszańca stanowi pełne i bardzo mocno udokumentowane studium z dziejów ustroju późnego cesarstwa. O ile funkcjonowanie tego ustroju i związane z nim badania prosopograficzne zostały dobrze i wszechstronnie opracowane dla epoki wczesnego cesarstwa, to dla późnego cesarstwa powstały tylko opracowania częściowe zagadnień związanych z tematem rozprawy. Dr Olszaniec podjął zatem próbę zapełnienia dotkliwej luki w nauce”.

z recenzji prof. Marii Jaczynowskiej

„Autor zestawia dane na temat urzędników cesarskich IV wieku, którzy tworzą określoną kategorię – comites consistoriani. [...] Liczne zestawienia i towarzyszące im analizy grupy z punktu widzenia kategorii czasowych pozwalają ją ujrzeć w nowy sposób. [...] Wielka liczba tabel i analiz, a co za tym idzie, pytań badawczych jest najlepszym świadectwem, jak wielki ładunek intelektualny wnosi do tej pracy badacz precyzyjny i pełen inwencji. [...] część prosopograficzna zawiera dużą liczbę analiz źródeł, w których Autor zmienia i koryguje ustalenia starszych badaczy, wysuwając hipotezy z reguły dobrze uzasadnione i przekonujące. [...] Najważniejszym zaś Jego dokonaniem jest ukazanie nowej wizji grupy społecznej, która stanowiła jeden z podstawowych elementów późnoantycznego ustroju społecznego i politycznego. [...] Ta praca wyróżnia się na tle nie tylko polskiego, lecz i międzynarodowego dorobku badaczy późnego antyku”.

z recenzji prof. Macieja Salamona

Wiele nie trzeba dodawać. Autorytety w dziedzinie historii starożytnej uznały tą pracę za wybitną. Pozycja obowiązkowa. Świetna monografia stojąca na bardzo, bardzo... wysokim poziomie merytorycznym. Ponadto pozwala młodym historykom zgłębić istotę badań prosopograficznych. Serdecznie polecam wszystkim miłośnikom historii starożytnego Rzymu oraz badaczom akademickim zajmującym się elitą dworską w Cesarstwie Rzymskim. :) :) :)

• 01 Rzym
  • Starożytność