Comites Consistoriani w wieku IV Studium Prospograficzne elity dworskiej Cesarstwa Rzymskiego 320-395 n.e.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
historyczna

Autor zestawia dane na temat urzędników cesarskich IV wieku, którzy tworzą określoną kategorię comites consistoriani. [...] Liczne zestawienia i towarzyszące im analizy grupy z punktu widzenia kategorii czasowych pozwalają ją ujrzeć w nowy sposób. [...] Wielka liczba tabel i analiz, a co za tym id

Sensej | 2017-03-19

„[...] praca Szymona Olszańca stanowi pełne i bardzo mocno udokumentowane studium z dziejów ustroju późnego cesarstwa. O ile funkcjonowanie tego ustroju i związane z nim badania prosopograficzne zostały dobrze i wszechstronnie opracowane dla epoki wczesnego cesarstwa, to dla późnego cesarstwa powstały tylko opracowania częściowe zagadnień związanych z tematem rozprawy. Dr Olszaniec podjął zatem próbę zapełnienia dotkliwej luki w nauce”.

z recenzji prof. Marii Jaczynowskiej

„Autor zestawia dane na temat urzędników cesarskich IV wieku, którzy tworzą określoną kategorię – comites consistoriani. [...] Liczne zestawienia i towarzyszące im analizy grupy z punktu widzenia kategorii czasowych pozwalają ją ujrzeć w nowy sposób. [...] Wielka liczba tabel i analiz, a co za tym idzie, pytań badawczych jest najlepszym świadectwem, jak wielki ładunek intelektualny wnosi do tej pracy badacz precyzyjny i pełen inwencji. [...] część prosopograficzna zawiera dużą liczbę analiz źródeł, w których...

theo | 2013-08-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 01 Rzym, 2016