Pięść Boga Tom 2

Okładka książki Pięść Boga Tom 2 Frederick Forsyth
Okładka książki Pięść Boga Tom 2
Frederick Forsyth Wydawnictwo: Amber Cykl: Pięść Boga (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Pięść Boga (tom 1)
The Fist of God
Amber
1994-01-01
1994-01-01
Arkadiusz Nakoniecznik

Nieodkładalna. Świetna powieść

Nieodkładalna. Świetna powieść

Zawiodłem się bardzo na tej książce. Może dlatego, że czytałem ją w czasie covidowego odosobnienia z towarzyszącym mu podłym nastrojem i samopoczuciem. No męczyłem się z tą lekturą niesamowicie.
Te długie ponad miarę opisy polityczno-społecznych uwarunkowań kształtujących relacje pomiędzy wiodącymi nacjami anglosasów i wspierających ich Żydów oraz barbarzyńskimi plemionami bliskiego i średniego wschodu, były dla mnie trudne do przebrnięcia. Akcja momentami przyspiesza, żaby już po chwili znowu grzęznąć w gabinetowych dyskusjach bez końca.
NIe mam sily ani ochoty kontynuować czytania tej serii.

Forsyth'a czytałam będąc nastolatką, książki podobały mi się. Jednak po wysłuchaniu Pięści Boga, uznaję, że autor jest seksistą, sprawia wrażenie jakby pisał na zamówienie CIA oraz SIS. W posłowiu podaje proste (zupełnie oderwane od realiów) lekarstwo na zapobieganie wojnom, ewentualnie ich szybkim zakończeniom, dzięki geniuszowi krajów rozwiniętych (Wlk. Brytanii oraz USA). Inne państwa europejskie nie liczą się. Powieść o szpiegach oparta na autentycznych wydarzeniach (wojna w Zatoce z 1990 r. - najazd Iraku na Kuwejt) oraz historycznych postaciach (premier Thatcher, prezydent Bush ojciec, gen. Schwarzkopf). Totalna agitacja, pomimo, że w Iraku nie znaleziono broni masowego rażenia, ani tym bardziej skonstruowanej bomby atomowej.

Nudna książka. Wiele opisów, które nie dość, że nic nie wnoszą to zwalniają akcję. Czyta się jak encyklopedie lub nudny artykuł w gazecie. Nie pamiętam kiedy tak długo męczyłam jedną książkę.

Uwielbiam tego typu książki! Trochę historii, kontekstu społecznego i świetnie zbudowana fabuła. Trzyma w napięciu i chce się czytać ciągle. Spory plus za opis techniki wojennej. Robi to wrażenie mimo, że było to prawie 30 lat temu. Aż trudno sobie wyobrazić czym dziś dysponuje USA.

Forsyth znów w formie. Tym razem pisarz zabiera nas na Bliski Wschód w realia I wojny w Zatoce Perskiej.

Gra wywiadów, polityka najwyższego szczebla wprost z gabinetów przywódców światowych mocarstw, w końcu akcje dywersyjne tajnych agentów w sercu arabskich stolic - "Pięść..." napisana jest z właściwym Forsythe'owi rozmachem i przypadnie do gustu nie tylko fanom autora.

Dlatego czym prędzej sięgam po drugą część...

Forsyth w najlepszym wydaniu. Bardzo fajna lektura. Ciekawa i intrygująca.

Forsyth w najlepszym wydaniu. Bardzo fajna lektura. Ciekawa i intrygująca.

Po prostu genialna książka. Zachęcam tych, który inne autora powieści znają i chcieliby tym razem poczytać na temat wojny w Iraku (tej pierwszej:).

zaskakujące zakończenie, kim okazuje się Jerycho i co robi po zakończeniu całej akcji

Powieść pana Forsyth'a jak zwykle obszerna, a także szczegółowa i drobiazgowa. Pomimo mnogości najrozmaitszych nazw, skrótów oraz terminów lektura jest zrozumiała i płynna. Na kolejnych stronach prócz bohaterów i fabuły spotkamy odrobinę fizyki, sporo wojskowości, tyleż samo arabistyki i całe mnóstwo wywiadu.
Mieszanka Bliski Wschód plus broń atomowa może się wydawać na pierwszy rzut oka błaha oraz powielana, jednakże powieść "Pięść Boga" została utrzymana na naprawdę zadowalającym poziomie. Nie jest to może majstersztyk pisarski, ale z pewnością nie zawiedzie nawet tych bardziej wymagających czytelników.
Powieść zdecydowanie polecam. Nie potrafię znaleźć minusów, stąd zasłużona ocena bardzo dobry.

Mieszanka Bliski Wschód plus broń atomowa może się wydawać na...

• Frederick Forsyth
  • Thriller/sensacja/kryminał