Najważniejszy dzień w historii Jak skończyła się Wielka Wojna

Okładka książki Najważniejszy dzień w historii Jak skończyła się Wielka Wojna Nicholas Best
Okładka książki Najważniejszy dzień w historii Jak skończyła się Wielka Wojna
Nicholas Best Wydawnictwo: Magnum powieść historyczna
powieść historyczna
The Greatest Day in History. How the Great War Really Ended
Magnum
2008-01-01
2008-01-01
Władysław Jeżewski

Jedno z największych czytelniczych zaskoczeń. Kupiłem kilka lat temu zupełnie w ciemno (co raczej mi się nie zdarza) skuszony tym, że miała dotyczyć I wojny światowej, o której ciągle wiem za mało. Czytałem i kompletnie wsiąknąłem. Lektura może zajęła mi dwa dni. Kapitalna książka, świetna fabuła, jak w filmie będącym połączeniem dramatu-komediodramatu-wojennego. Historia ostatniego dnia wojny opisana historiami równoległymi kilku jej postaci. Ale nie ma tutaj żadnej nudy. Autor komentując nawet błahe sytuacje potrafi (poprzez skojarzenia i rozbudowania) wydobyć z nich niezwykłą złożoność czasów Wielkiej Wojny, a przede wszystkim jej końca. Bo skończyła się wcale nagle, bynajmniej sytuacja militarna Niemiec niekoniecznie musiała skłonić je do kapitulacji. Ale do tego doszło. Jak? z jakiego powodu? co myśleli ci co o tym decydowali? Naprawdę świetna lektura.

Niesamowita książka! Polecam ją głównie osobom, które zagłębiły się w historię militarną I W.S, potrafią rozróżnić szczególne momenty w wojnie, główne postacie (politycy i wojskowi) zaangażowane w konflikt. Dzięki takim pozycjom, czytelnik dowiaduje się o niesamowitej grze, która zaczęła się tuż przed końcem I W.S. Książka świetnie opisuje dylematy i myśli czołowych postaci (generałów i polityków oraz przyszłych przywódców państw) w tych ostatnich dniach wojny. Bardzo interesująco jest również poprowadzona narracja, jak doszło i co działo się do momentu, który został uznany za Najważniejszy Dzień w Historii. Jedynie szkoda tylko braku opisania tego co działo się w dniach następujących po 11 listopada...

Osobom, które nie są jeszcze dobrze zaznajomione z historią I W.S tą pozycję polecałbym dopiero jako późniejsze uzupełnienie podstawowej wiedzy, ponieważ brak ogólnej znajomości sylwetek licznych wojskowych i polityków mógłby zepsuć frajdę z czytania tej książki.

ksiazka pisana przez historyka dla historykow. zwykly czytelnik prawdopodobnie zanudzi sie nie smierc, po przeczytaniu ksiazki nic kompletnie nie zostanie w jego glowie. jesli interesujecie sie I wś to oczywiscie polecam, w innym przypadku-> odpusccie

• I wojna światowa
  • II wojna światowa
  • Magnum
  • Dokumentalne
  • HISTORIA

Dodaj cytat z książki Najważniejszy dzień w historii Jak skończyła się Wielka Wojna