Poeci Nowej Grecji

1987-01-01
1987-01-01
Janusz Strasburger
zbiór

Okładka książki Literatura na świecie nr 2/1980 (106) Jacek Baluch, Liliana Bardijewska, Pavel Bunčák, Waldemar Chołodowski, Andrzej Gordziejewski, Marian Grześczak, Miroslav Holub, Bohumil Hrabal, Tadeusz Komendant, Bogusław Sławomir Kunda, Jurij Łotman, Dušan Mitana, Egon Naganowski, Léna Pappá, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Vladimir Reisel, Jean Rhys, Antonis Samarakis, Ludvík Štěpán, Janusz Strasburger, Józef Waczków, Štefan Žáry
Literatura na ... Jacek Baluch, Lilia...

Antologia:
Strasburger spreparował w swoim herbarium, niczym namiętny kolekcjoner, bodajże wszystkich możliwych działających od końca XIX wieku poetów greckich. Każdemu został przypisany jeden wiersz. Szczęśliwi, którzy dostali więcej! Cóż jednak można rzec o czyjejś twórczości na podstawie jednego utworu? Niewiele. O niektórych poetach zostało wyraźnie wspomniane w biogramach, zamieszczonych w końcowych notatkach, iż byli oni przede wszystkim epigonami twórczości swych zdolniejszych poprzedników. Czy zatem ich, nie wnoszące zbyt wiele, często przekombinowane wariacje, nie zabrały cennego miejsca tym, którzy winni być wyszczególnieni?

Seferis:
Jest to poeta niezwykły. Strasburger pisze o nim biegły technik wiersza, subtelny intelektualista” ale znów “arystokratyczny, hermetyczny”. Dla mnie Seferis w rzeczy samej jest poetą nieprzeniknionym. Jego siłą jest olbrzymia kooperacja z grecką tradycją in genere, esencjonalne nasączenie ładunkiem emocjonalnym fraz pozornie ze sobą niezwiązanych, gra skojarzeniami, symbolami, nastrojowość mimo nawet mrożącego kości pesymizmu. To niewyobrażalne jak greckie, suche, wręcz duszące upałem powietrze u Seferisa jednocześnie może jątrzyć u szpiku ukłuciami lodowatej niemocy. Przed takim wierszem padam na kolana i wstrzymuję oddech.

Poezja i historia:
Zbiór Strasburgera odkrywa dla czytelnika kolejne pokolenia poetów sławiących piękno i surowość greckiej ziemi i plemienia. Ich przedstawicielami są: przesiąknięty helleńskością Kostis Palamas, mistyczny Angelos Sikelianos, profetyczny Jannis Ristos (ich też brakuje mi w antologii Kubiaka). Na twórczość i tych artystów również wpłynęły polityczne zawirowania, najpierw klęska Megali Idea, następnie okrucieństwa drugiej wojny światowej.

Podsumowanie:
Poezję nowogrecką czy to w wydaniu Kubiakowskim czy Strasburgerowskim warto czytać! Oczywiście bardziej warto w oryginale, więc kto czuje się na siłach niech chwyta np. podręcznik Μπαρμπαγιώργος i próbuje na własną rękę opanować zawiłości tego pięknego języka. Chciałbym bardzo doczekać i dochrapać się do tomików, które skupiały by się bardziej na jednym konkretnym autorze, chciałbym doczekać się jakiegoś zbioru odświeżonego, biorącego pod uwagę i 40-lecie po latach siedemdziesiątych. No ale i tym co jest dostępne powinniśmy się cieszyć, bo jest to zestaw niezwykle, niezwykle ciekawy i inspirujący.

Dużo, dużo więcej; fragmenty wierszy, tło historyczne, bonusy na:

Antologia:

• Nowogreckie