6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
teatr

Książka jest poświęcona różnorodnym formom teatru egzorcystycznego i szamańskich widowisk parateatralnych w Chinach, Tybecie, Mongolii, Korei i Japonii, stanowiących nadal żywą tradycję teatralną, a wywodzących się ze starożytnych obrzędów szamanów. Monografia jest rezultatem wielokrotnych kwerend w bibliotekach chińskich oraz badań terenowych prowadzonych na południu Chin przez autorkę. Zawiera liczącą ponad dwieście pozycji bibliografię, spis terminów chińskich, tablicę chronologiczną dynastii chińskich, a także mapy oraz bardzo interesujące ilustracje.

źródło opisu: www.press.amu.edu.pl

źródło okładki: www.press.amu.edu.pl

Dociekliwy_Kotek | 2014-01-13
Przeczytana: styczeń 2014

Nie jestem pewna, jak w zasadzie powinnam ocenić tę książkę. Niewątpliwie jest to rzetelne i dość, jak myślę, szczegółowe opracowanie tematu, natomiast trudno nazwać tę lekturę miłą i lekką popularnonaukową książką. Polot, fantazja, lekkość i przystępność na pewno nie były głównymi celami autorki podczas pracy nad tą pozycją.

Książka Łabędzkiej koncentruje się na egzorcyzmach i obrzędowych występach teatralnych na terenie Chin oraz ich funkcjach, znaczeniu, przebiegu i związanych z nimi sztuką - tak aktorską, jak i związaną z maskami czy kostiumami. Chociaż publikacja jest okraszona zdjęciami, a autorka przytacza nawet teksty pieśni czy streszczeń niektórych obrzędowych scenek, przebrnięcie przez całość może być cokolwiek męczące - szczególnie jeśli ktoś, jak ja, nie jest bardzo dobrze zaznajomiony z chińską terminologią związaną z egzorcyzmami.
Chociaż określenie "Daleki Wschód" jest tu w pełni usprawiedliwione, mnie wprawiło poniekąd w błąd. Daleki Wschód to nie tylko Chiny, a...

Hekate | 2015-11-03
Na półkach: Przeczytane, Historia