Pustka: Ewolucja

Wydawnictwo: Mag
The Evolutionary Void
pustka, hamilton, void
Kjarik

Już wszyscy wiedzą: Araminta jest Drugim Śniącym. Teraz poluje na nią sekta Żywego Snu pielgrzymująca do Pustki, gdzie jest obiecany raj. Polują również inni. Pustka, by utrzymać odrębną rzeczywistość w swym wnętrzu, musi wysysać energię planet, gwiazd i galaktyk. To śmiertelne zagrożenie dla wszechświata. Czasu jest coraz mniej. Ludzie świadomi niebezpieczeństwa chcą przechwycić Aramintę, by pomogła powstrzymać exodus fanatyków. Podczas karkołomnej ucieczki przez odległe światy korzysta z własnych nadludzkich talentów i poznaje swe korzenie.

Inigo przekazał ludziom w snach obrazy spełnionego życia Edearda. I wreszcie ostatni sen, niebezpieczny. Inigo waha się, czy powinien go również ujawnić. Araminta też musi wybierać: nadal uciekać czy podjąć ryzykowną grę?

W tle toczy się bezlitosna walka. Przywódczyni jednej z rywalizujących frakcji chce się dostać do Pustki. O nie, nie szuka tam raju. Obmyśla, jak zdobyć władzę absolutną nad wszechświatem.

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: www.mag.com.pl

Andi | 2019-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2019

Wyraźnie słabsza od swoich poprzedniczek (jak dla mnie), ale warto przeczytać. Miałem trochę uczucie jakby autorowi brakowało trochę pomysłów na kolejne przygody bohaterów. No i miejscami się zastanawiałem co ten autor pali, ze wymyśla tak niesamowite światy i prawa w nich obowiązujące :)

baszar | 2019-06-08
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2019
Przeczytana: 25 maja 2019

Tym razem ocena nie uwzględnia błędów redakcyjno-tłumaczeniowych. Jest słabo - ale z tomu na tom lepiej.

Sama trylogia ciekawa. Uniwersum bogate i skonstruowane w przemyślany sposób.

Jednak subiektywnie - trudno się czyta. Wydaje mi się, że autor za bardzo skupił się na fabule i konstrukcji świata, na czym ucierpiała wartość czysto literacka. Moim zdaniem warsztat Hamilton ma jedynie dobry. Być może ta ocena jest wynikiem niskiej jakości wydania MAG-a. W porównaniu do np. Diuny, czy bardziej pokręconych książek Dukaja - czyta się dużo trudniej. Rzadko zdarza mi się czytać "beletrystykę" tak długo i z przerwami. Jednak warto się było przemęczyć. Za same pomysły i fabułę - dałbym 9/10.

Hubert | 2019-05-28
Przeczytana: 26 maja 2019

Trochę naciągana fizyka w tej książce, ale fajne pomysły na technologie i rozwój naszej cywilizacji.

MarZachar | 2019-02-17
Na półkach: 2019, Przeczytane, MOBI
Przeczytana: 15 lutego 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tom trzeci przeczytałem w kilka dni tylko dlatego, że nie mogłem poświecić więcej czasu żeby zrobić to jednorazowo. Po trzecim tomie śmiało mogę napisać, że jest to cykl do którego chętnie powrócę jeszcze kiedyś jak znajdę trochę wolnego czasu. Zakończenie - wybaczcie, że napiszę, że szczęśliwe - wyjaśnia wiele zagadek i jest na tyle zaskakujące, że mimo sporej objętości tom trzeci czyta się bardzo dobrze. Naprawdę polecam - może to nie jest czysta SF w stylu Marsjanina czy SO w stylu mojego ulubionego cyklu Honor Harington ale w mojej opinii równie dobra lektura.

Damian | 2018-11-17

Zwieńczenie losów całego universum wspólnoty. Potem Hamilton napisał jeszcze dwie książki o pustce : Otchłań bez snów i Noc bez gwiazd, ale ich akcja dzieje się wcześniej wewnątrz pustki. "Pustka Ewolucja" to chronologicznie zakończenie całej historii. Związanie wszystkich wątków tego mocno rozbudowanego uniwersum to zadanie niewątpliwie trudne, dlatego można Hamiltonowi wybaczyć mały chaos pod koniec. Przeżyłem z tą powieścią piękne chwilę uniesienia podczas rozważań nad naturą życia, celu istnienia oraz natury rzeczywistości do jakich skłaniała, wyryła się w mojej pamięci chyba już na zawsze i osiągnąłem dzięki niej spełnienie, także pora na wędrówkę do serca :p
Gorąco polecam wyżej wspomniane kolejne tomy :) Noc bez gwiazd wychodzi w 2019