Rzeka wściekłych psów

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Rzeka, wściekłych, psów

Mira Hamermesh jest malarką, pisarką i reżyserką. Jej najbardziej cenione filmy Maids and Madams (kręcony w RPA), Caste of Birth (w Indiach) i Loving the Dead (w Polsce) poruszają trudne tematy związane z wojną i konfliktem politycznym, śledzą losy ludzi pokrzywdzonych i prześladowanych.Spisane niedawno wspomnienia barwnie dokumentują niezwykłe życie artystki. Jako nastoletnia Żydówka w listopadzie 1939 roku uciekła z Polski przed koszmarem niemieckiej okupacji, polegając na swej wrodzonej pomysłowości, buntowniczej naturze i zdając się na łut szczęścia które okazało się dla niej łaskawe. Dzięki temu nie podzieliła losu większości swych bliskich, którzy zginęli w gettach i obozach koncentracyjnych. Mira opisuje swą pełną niebezpiecznych przygód ucieczkę z kraju przez tereny okupowane przez Rosjan, ukazując wpływ, jaki po dziś dzień ma na nią zdobyty wówczas status uchodźcy. Jej wędrówka przez Europę zakończyła się w Palestynie w roku 1941. Fascynująca relacja z życia w owym regionie przed utworzeniem państwa izraelskiego pozwala zrozumieć podłoże dzisiejszego konfliktu. Po wojnie autorka osiedliła się w Londynie, gdzie wyszła za mąż i kształciła się w The Slade School of Fine Arts na wydziale malarstwa i rzeźby. Na początku lat sześćdziesiątych powróciła do rodzinnej Łodzi, by studiować w szkole filmowej. Kilkuletni pobyt za żelazną kurtyną w szczytowym okresie zimnej wojny pozwolił jej poznać oba oblicza podzielonej Europy oraz czynniki polityczne wpływające na życie jej mieszkańców. Często poruszany w filmach Hamermesh temat konfliktu politycznego zyskuje wymiar osobisty dzięki intymnym wspomnieniom, które długo pozostaną w pamięci czytelników. Jej książka jest opowieścią osoby kochającej życie, zapisem przeżyć wnikliwej obserwatorki, a zarazem refleksją nad kwestią przetrwania i rolą przypadku.

pasjonatka | 2016-08-02
productofpoland | 2015-08-04