Buenos Aires

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Paskuda

"Buenos Aires" Marty Handzlik to utwór o spełnionym marzeniu. Jego narratorkę, zafascynowaną muzyką do wchodzącego wówczas na polskie ekrany filmu Alana Parkera "Evita", zauroczyły piosenki śpiewane przez Madonnę, odtwarzającą postać Evy Perón. Potem zainteresowała się biografią tej niezwykłej kobiety, uczyła się języka hiszpańskiego, a w końcu kupiła bilet lotniczy do Buenos Aires – miasta marzeń. Uznała bowiem, że jest już gotowa zmierzyć się z legendą wielkiej Evity.
Wraz z nią przemierzamy ogromne miasto, chłoniemy jego gwar, zapach, wdychamy wilgotne powietrze, przeżywamy fascynację odmiennością. Towarzyszymy narratorce podczas rozmów z ludźmi, dla których żona Peróna była „królową descamisados”, czyli najbiedniejszych, pokrzywdzonych, skazanych na nędzną wegetację. Evita Perón, uwielbiana przez lud, znienawidzona przez klasę wyższą, zmarła w wieku 33 lat.
Kilkadziesiąt lat później polska prawniczka wędruje po stolicy Argentyny, próbując zrozumieć fenomen tej postaci, odkrywając ją dla siebie na nowo. Ma świadomość, że choć nie była ona idealna, uczyniła tak wiele dobrego dla innych, że świat o niej nie zapomni.
Może po lekturze "Buenos Aires" niektórzy z nas odważą się na realizację porzuconych marzeń? Marta Handzlik udowadnia, że człowiek ma możliwość skutecznego działania i nie warto z tego rezygnować.

źródło opisu: http://wfw.com.pl/

źródło okładki: http://wfw.com.pl/

ciociasamozloeluta | 2014-07-08

Dziewczyna wymarzyla sobie Argentyne i .. pojechala. Do tego jeszcze slepo wierzy w mit Eviy Marii Duarte. Pozniejszej Evity Peron. Choc ksiazka Marty Handzlik troche przypomina szkolne wypracowanie to i tak czuc ten upal, to zaangazowanie i pasje do zwiedzania. Troche razi to zaslepienie Evita. Zaslania troche ciemne strony peronistow co razi ale przeciez Evicie wszystko sie wybacza. Ksiazke odbieram jako zbior wspomnien i chlone klimat dusznego, boskiego Buenos Aires. Wybaczam wszystko, liczy sie pasja i spelnienie marzen. Stawiam ogromego plusa za przyblizenie klimatu miasta i natury Argentynczykow

JoAnna | 2014-08-03
Przeczytana: 15 lipca 2014

Nie kategoryzujcie „Buenos Aires" jako literatury podróżniczej. Oczekujcie od książki czegoś więcej niż tylko biograficznych wspomnień z życia Evity. Nie myślcie, że jest to zaledwie notatnik z odbytej podróży. Wtedy czytanie tej pozycji okaże się wyśmienitą literacką zabawą. Znajdziecie tutaj wszystkiego po trochu. I odkryjecie, że „Buenos Aires" to przede wszystkim książka... o spełnionym marzeniu.

Dla mnie jednak „Buenos Aires" jest świetnym obrazem współczesnej Argentyny. Bowiem pomiędzy poszukiwaniami ducha Evity, autorka książki próbuje nam przedstawić dokładny obraz tego rejonu świata. Dlatego pozycja ta jest także swego rodzaju przewodnikiem. Poznamy trochę zwyczajów, zapragniemy skosztować specjałów kulinarnych i wiele więcej. Marta Handzlik zwróci nam uwagę na parę istotnych faktów, które mogą się przydać w naszej przyszłej przygodzie z tym krajem i miastem.

Styl „Buenos Aires" najbardziej zbliżony jest do luźno pisanego dziennika z przeżyć w obcym kraju. Można...

Amarant | 2014-06-05
Garona | 2018-08-11