Przeżyliśmy łagry. Wspomnienia żołnierzy Okręgu Wileńskiego AK (1945–1949)

Cykl: Relacje i wspomnienia (tom 17)
Wydawnictwo: IPN
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia

Zbiór wspomnień i relacji wnoszących nowe elementy do naszej wiedzy o losach uwięzionych w sowieckich łagrach oraz opisujących indywidualne odczucia i postrzeganie obozowej rzeczywistości. Wspomnienia uczestników tych tragicznych wydarzeń są bardzo osobiste i emocjonalne, ale główną ich zaletą jest autentyzm i brak konfabulacji. Uzupełniają one – a w wielu przypadkach ujawniają – fakty,...

Wspomnienia uczestników tych tragicznych wydarzeń są bardzo osobiste i emocjonalne, ale główną ich zaletą jest autentyzm i brak konfabulacji. Uzupełniają one – a w wielu przypadkach ujawniają – fakty, których nie zawierają archiwalne źródła sowieckie.

źródło opisu: http://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki/przezylismy-l...(?)

źródło okładki: https://ipn.gov.pl/

| 2014-01-17

Trudno oceniać historię, zwłaszcza kiedy czytamy relacje i wspomnienia osób, które w historii wzięły czynny udział. Książka nie jest łatwa, kiedy uświadamiamy sobie, że statystyka książkowych ofiar to dramat jednostek i ich rodzin. Zatrzymywani za nic, bici, zastraszani, katowani w końcu skazani trafiali do łagrów, gdzie z dala od rodziny, pod okiem tyranów i oprawców, każdego dnia walczyli o życie w nadziei o powrót do ojczyzny.
Wspomnienia poruszające, zmuszające do refleksji i szczerego współczucia oraz nienawiści do osób, które zadawały bezlitośnie ból drugiemu człowiekowi.
Książka warta polecenia, uświadamia, że niewiele osób może tak naprawdę powiedzieć, że przeżyło dużo, cierpiało, traciło rodzinę, pewność siebie i najważniejsze - wolność.

jnk44 | 2018-01-13
Marian | 2017-10-06