Morskie opowieści

Morskie opowieści
morskie, opowieści, żeglarstwo, żagle,
przygodowa
Przemek

Książka "Morskie opowieści" kapitana Jacka Czajewskiego jest zbiorem 39 opowiadań przedstawiających klimat polskiego żeglarstwa morskiego lat sześćdziesiątych do osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Niemal każda duża wyprawa żeglarska owocuje po jej zakończeniu książką, a przynajmniej jednym czy kilkoma reportażowymi artykułami w prasie żeglarskiej. Tymczasem żeglarstwo morskie to w...

Niemal każda duża wyprawa żeglarska owocuje po jej zakończeniu książką, a przynajmniej jednym czy kilkoma reportażowymi artykułami w prasie żeglarskiej. Tymczasem żeglarstwo morskie to w przytłaczającej większości krótkie, najwyżej kilkutygodniowe rejsy, rzadko będące źródłem tematu, dla którego sięga się po pióro. Paradoks ten sprawia, że wiedza o rejsach będących udziałem nielicznych jest ogromna, natomiast o rejsach stanowiących podstawę morskiego żeglarstwa nigdzie przeczytać nie można. Dlatego Autor "Morskich opowieści", Profesor Jacek Czajewski, postanowił podjąć próbę opowiedzenia o tych typowych, dalekich od wyczynu, niedalekich morskich pływaniach, w których miał okazję uczestniczyć. Opowiadania, które zawiera książka mają jedną wspólną cechę: są prawdziwe i prawdziwi są ich bohaterowie, choć nie zawsze wymienieni z imienia i nazwiska. Wszystkie opisane w nich wydarzenia rzeczywiście miały miejsce. Autor odtwarza w książce atmosferę morskich rejsów sprzed lat i przedstawia typowe problemy, z jakimi żeglarze musieli się dawniej borykać. Pokazuje obraz siermiężnego okresu polskiego żeglarstwa morskiego, które rozwijało się w warunkach ograniczeń paszportowych i dewizowych, kłopotów z zaopatrzeniem, nieufności władz rodzimych i obcych. Mimo to wielu czynnych jeszcze dzisiaj żeglarzy wspomina ten okres z sentymentem i przechowuję go w pamięci jako czasy, gdy jachty były z drewna, a ludzie z żelaza.

źródło opisu: http://literacki24.pl

źródło okładki: http://literacki24.pl

Przemek | 2014-01-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papier

Dla żeglarzy ciekawa książka, można poczuć klimat żeglarstwa sprzed lat. Przeczytałem z zainteresowaniem - to był inny świat!

Konrad | 2017-11-06
Przeczytana: 13 maja 2018