Okładka książki Tam gdzie spadają Anioły

Literackie
typ
papier
Ag2S
7,17 (5888 ocen i 539 opinii)

Opis książki

Książka Doroty Terakowskiej, która stanowi kolejny krok w poszukiwaniach przez autorkę odpowiedzi na najistotniejsze pytania egzystencjalne. Fabuła rozwija się w dwóch przenikających się poziomach: pierwszy ziemski, gdzie rozgrywa się historia dziewczynki, która utraciła swego Anioła Stróża i stara się go odzyskać. Drugi kosmiczny, gdzie Anioł Stróż walczy ze swym ciemnym bratem bliźniakiem i pozb...

Fabuła rozwija się w dwóch przenikających się poziomach: pierwszy ziemski, gdzie rozgrywa się historia dziewczynki, która utraciła swego Anioła Stróża i stara się go odzyskać. Drugi kosmiczny, gdzie Anioł Stróż walczy ze swym ciemnym bratem bliźniakiem i pozbawiony mocy spada na ziemię.
Powieść zarówno dla młodzieży jak dorosłych, jest próbą przedstawienia złożonych relacji pomiędzy dobrem a złem, między porządkiem ziemskim a boskim, wiarą i wiedzą, między człowieczeństwem a boskością.
Pod względem fabularnym powieść poprowadzona jest brawurowo i czyta się ją jednym tchem.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014

Polecamy

Opinie czytelników
Katerina | 2010-05-04
Przeczytana: 01 lutego 2005

Przepiękna, wzruszająca opowieść o pewnej dziewczynce, która utraciła swego anioła stróża. Przez ten wypadek odtąd sama bardzo często się przewraca, choruje... Gdy dowiedziała się, że to przez swojego utraconego anioła postanawia go znaleźć i "ustawić" spowrotem na miejsce. W poszukiwania włącza się cała rodzina.

Bardzo podoba mi się główna myśl jaka przyświeca bohaterce. A mianowicie, że każda, nawet najmniej zauważalna sytuacja może odmienić cały bieg wydarzeń: choćby coś tak małego jak powiedzenie konkretnych słów w odpowiednim momencie tak, żeby przypadkiem ktoś usłyszał.
Niesamowita filozofia i kto wie, może coś w niej jest:). Ludzkie życie składa się z tysiąca różnych dróg. Niemalże w każdym momencie dokonujemy jakiegoś wyboru, a to, co wybierzemy - później ma swoje konsekwencje.

Jeszcze raz to napiszę: opowieść magiczna, baśniowa i prześliczna. Ukazane zdeterminowanie małej dziewczynki, która wierzy w coś niesamowitego, a później mimo, że cała sytuacja wydaje się nie być rze...

Poltergeistka | 2010-09-07
Na półkach: Lektury, Przeczytane
Przeczytana: 2008 rok

Zdecydowanie nie! Nie znalazłam w tej książce nic ciekawego, po jej przeczytaniu miałam wrażenie jakbym zapoznała się z opowiastką dla dzieci, gdzie wszystko jest czarno-białe, dobro wygrywa, a na końcu nawiązuje piękny happy end i wszyscy są szczęśliwi. W powieści można dopatrzyć się mnóstwo nieścisłości i pomyłek, a także utartych już i oklepanych wątków. Strasznie konserwatywna.

nikalil | 2010-07-29

Nie znalazłam w tej książce nic godnego uwagi... - ot, lekka historyjka dla najmłodszych, nic więcej. Żadnej głębi, temat trochę oklepany i oczywiście wszystko jest biało-czarne (dobro zwycięża).

Karolka | 2011-03-24
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 24 marca 2011

Cudowna!
O życiu, śmierci, chorobie... o Aniołach i Czarnych Aniołach... O ludziach, miłości i nienawiści... o potrzebie bliskości drugiego człowieka i.. opiekuna z nieba...
Warto przeczytać!

Luka | 2011-01-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Prawdę mówiąc widząc okładkę książki Doroty Terakowskiej zrezygnowałam z jej przeczytania. Niestety mam tę wadę, że "oceniam po okładce". Wydała mi się taka pusta, prosta, a wręcz dziecinna. Nie miałam najmniejszej ochoty nawet jej otworzyć. Jak więc znalazła się w moich rękach? Odpowiedź jest prosta. Mama poszła do biblioteki i wypożyczyła mi kilka książek abym się nie nudziła. Miło z jej strony ale(jak wtedy uważałam) nie trafiła kompletnie w lektury, które czytuje.
Jednak jakaś dziwna myśl nakazała mi abym otworzyła tę książkę, choć pierwsze strony, bym spróbowała przebrnąć przez nią, by sprawdzić czy rzeczywiście jest tak płytka na jaką wygląda.
I otworzyłam. Cóż to było za przeżycie. Pierwsze słowa książki "Mamo! Mamusiu!Anioły fruną po niebie!" była dla mnie niczym ręka wciągająca w ciągu sekundy w nierzeczywisty świat.
Książka "wciągała mnie" z taką siłą, iż nie potrafiłam się od niej oderwać, a z drugiej strony wyciągałam wnioski, a propos własnego życia. Z reguły gdy lektura...

Liesel | 2013-03-24

Kiedy byłam w mniej więcej połowie książki zastanawiałam się jak ktoś mógł powiedzieć, że to książka dla dzieci, jak dzieciom można przeznaczać opowieść w której bohaterka traci swojego Anioła Stróża i zapada na niuleczalną chorobę?
Co do zarzutów, że książka nie posiada wyjątkowego przesłania, że zawarte w niej prawdy są stare i dobrze znane, to... Być może. Ale wypowiedziane w sposób niezwykły. (poza tym do tej pory pamiętam jak kiedyś na lekcji religii dyskutowaliśmy na temat: "Dlaczego Bóg pozwala, aby istniało zło?", a ja powiedział to co zawarte jest w tej książce to wszyscy byli z lekka zdziwieni i wydaje mi się, że nikt naprawdę nie przyjął tego do wiadomości.)
Podobno książka jest przewidywalna. Nie jeśli skupi się na niej i zaczyta. Wtedy nasze myśli zajmować będą jedynie kolejne zdania, a nie pytanie jak to się wszystko skończy.

Lexie | 2012-04-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

Przepiękna opowieść o poświęceniu, miłości, przyjaźni, zrozumieniu i czułości, jaką Ewa obdarzyła Avego, swego Anioła Stróża, który upadł, oraz na odwrót. W trakcie czytania tej książki dosyć często wzruszałam się. Jest ona naprawdę poruszająca i warta przeczytania. Mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła ta powieść i chętnie do niej wrócę.
Polecam!

Priada | 2012-10-28
Przeczytana: 2009 rok

Mam powiedziec prawdę??? Nie porwała mnie choc mówa o bardzo poważnych sprawach....nie mam pojęcia z czego wynika moje małe umiłowanie tej pozycji książkowej...no cóż każdy ma inny gust.

Ervisha | 2010-10-16

Książkę "Tam, gdzie spadają anioły" czytałam rok temu. Od pierwszych stron już zaczęła mi się podobać i wciągnęła mnie. Bohaterką powieści jest czteroletnia Ewa. Pewnego dania zobaczyła na niebie czarne i białe Anioły. Powiedziała o tym bardzo zapracowanej mamie, ale ona odpowiedziała tylko, że to jest niemożliwe, nawet nie odrywając się od pracy, by wyjrzeć przez okno. Dziewczynka długo nie namyślając się pobiegła za nimi, mimo nakazu rodziców, że nie można wychodzić dalej niż za bramę. Anioły doprowadziły ją do lasu. I tam właśnie zaczyna się niezwykle poruszająca opowieść o rozpaczy, przyjaźni, zaufaniu, a przede wszystkim - miłości do drugiego człowieka. Czytając tę niezwykłą powieść, nie tylko dowiadujemy się, czy Ewa odnajdzie swojego anioła i jesteśmy świadkami nie jedynie j e j przemiany; bliscy Ewy również odnajdują prawdziwy sens życia, co z pewnością dla każdego czytelnika będzie wielkim zaskoczeniem.

Jakie jest nasze Przeznaczenie? Jest ich kilka, ale każde z nich można zm...

angel | 2011-06-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2011
Przeczytana: 13 czerwca 2011

Kolejne moje zetknięcie z twórczością D. Terakowskiej utwierdziło mnie w przekonaniu, że jest to piekielnie zdolna pisarka. Tworzy w swych książkach wyjątkowy świat. Są magiczne.
,,Tam gdzie spadają Anioły" to jedna z najpiękniejszych książek jakie czytałam. Przewracając kolejne stronice, dawałam się coraz bardziej wciągać w opowieść. Mała Ewa traci swojego Anioła Stróża, od tej pory przydarzają się jej same nieszczęśliwe wypadki, których zwiastunem jest czarny Anioł Vea pod postacią wielkiego, czarnego ptaka. Tymczasem okaleczony Anioł Stróż wegetuje w ruinach domostw na osiedlu Ewy. Czeka aż jego los się dopełni, na rozproszenie w Mroku w chwili śmierci dziewczyny.
Powieść porusza problem dobra i zła, ich współgrania w świecie, dwoistości ludzkiej natury. Mówi, że zło też jest potrzebne, po to aby właśnie móc rozpoznać dobro, by człowiek miał możliwość wyboru. Uświadamia, że czasem z pozoru małe wydarzenia mogą zmienić całe nasze życie, popchnąć nas na inną drogę.
Jakbym miała okre...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku