Okładka książki Tam gdzie spadają Anioły

Literackie
typ
papier
Ag2S
7,17 (5771 ocen i 529 opinii)

Opis książki

Książka Doroty Terakowskiej, która stanowi kolejny krok w poszukiwaniach przez autorkę odpowiedzi na najistotniejsze pytania egzystencjalne. Fabuła rozwija się w dwóch przenikających się poziomach: pierwszy ziemski, gdzie rozgrywa się historia dziewczynki, która utraciła swego Anioła Stróża i stara się go odzyskać. Drugi kosmiczny, gdzie Anioł Stróż walczy ze swym ciemnym bratem bliźniakiem i pozb...

Fabuła rozwija się w dwóch przenikających się poziomach: pierwszy ziemski, gdzie rozgrywa się historia dziewczynki, która utraciła swego Anioła Stróża i stara się go odzyskać. Drugi kosmiczny, gdzie Anioł Stróż walczy ze swym ciemnym bratem bliźniakiem i pozbawiony mocy spada na ziemię.
Powieść zarówno dla młodzieży jak dorosłych, jest próbą przedstawienia złożonych relacji pomiędzy dobrem a złem, między porządkiem ziemskim a boskim, wiarą i wiedzą, między człowieczeństwem a boskością.
Pod względem fabularnym powieść poprowadzona jest brawurowo i czyta się ją jednym tchem.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014

Polecamy

Opinie czytelników
EpidermaS | 2011-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2011

Nie rozumiem osób, które twierdzą, że ta książka zmieniła ich życie. Gdzieś między jednym a drugim banałem czają się znane, utarte schematy. Dobro nie może istnieć bez zła, widzieliście o tym? Tak? Hm… A że samotność nie pozwala nam w pełni żyć? Też? No to może chociaż nie słyszeliście jeszcze o tym, że nie powinno się bezkrytycznie ufać nauce i technologii? Rany… A myślałam, że Was zaskoczę.
Nie da się jednak zaprzeczyć, że książka jest na swój sposób magiczna. Niektóre fragmenty wręcz bombardują baśniowym, oderwanym od rzeczywistości klimatem. Zupełnie, jakby wszystkie opisywane zdarzenia spowijała srebrna, tajemnicza mgiełka.
Mimo niedoskonałości książki przyznam, że jestem dumna (TAK!), że taka pozycja wypłynęła spod pióra naszej rodzimej autorki. Jest w tej opowieści pewna finezja, lekkość, które mogą tchnąć nutkę optymizmu w życie czytelnika. Zwłaszcza, gdy znajduje się on na życiowym zakręcie.

Liesel | 2013-03-24

Kiedy byłam w mniej więcej połowie książki zastanawiałam się jak ktoś mógł powiedzieć, że to książka dla dzieci, jak dzieciom można przeznaczać opowieść w której bohaterka traci swojego Anioła Stróża i zapada na niuleczalną chorobę?
Co do zarzutów, że książka nie posiada wyjątkowego przesłania, że zawarte w niej prawdy są stare i dobrze znane, to... Być może. Ale wypowiedziane w sposób niezwykły. (poza tym do tej pory pamiętam jak kiedyś na lekcji religii dyskutowaliśmy na temat: "Dlaczego Bóg pozwala, aby istniało zło?", a ja powiedział to co zawarte jest w tej książce to wszyscy byli z lekka zdziwieni i wydaje mi się, że nikt naprawdę nie przyjął tego do wiadomości.)
Podobno książka jest przewidywalna. Nie jeśli skupi się na niej i zaczyta. Wtedy nasze myśli zajmować będą jedynie kolejne zdania, a nie pytanie jak to się wszystko skończy.

Poltergeistka | 2010-09-07
Na półkach: Lektury, Przeczytane
Przeczytana: 2008 rok

Zdecydowanie nie! Nie znalazłam w tej książce nic ciekawego, po jej przeczytaniu miałam wrażenie jakbym zapoznała się z opowiastką dla dzieci, gdzie wszystko jest czarno-białe, dobro wygrywa, a na końcu nawiązuje piękny happy end i wszyscy są szczęśliwi. W powieści można dopatrzyć się mnóstwo nieścisłości i pomyłek, a także utartych już i oklepanych wątków. Strasznie konserwatywna.

nikalil | 2010-07-29

Nie znalazłam w tej książce nic godnego uwagi... - ot, lekka historyjka dla najmłodszych, nic więcej. Żadnej głębi, temat trochę oklepany i oczywiście wszystko jest biało-czarne (dobro zwycięża).

angel | 2011-06-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2011
Przeczytana: 13 czerwca 2011

Kolejne moje zetknięcie z twórczością D. Terakowskiej utwierdziło mnie w przekonaniu, że jest to piekielnie zdolna pisarka. Tworzy w swych książkach wyjątkowy świat. Są magiczne.
,,Tam gdzie spadają Anioły" to jedna z najpiękniejszych książek jakie czytałam. Przewracając kolejne stronice, dawałam się coraz bardziej wciągać w opowieść. Mała Ewa traci swojego Anioła Stróża, od tej pory przydarzają się jej same nieszczęśliwe wypadki, których zwiastunem jest czarny Anioł Vea pod postacią wielkiego, czarnego ptaka. Tymczasem okaleczony Anioł Stróż wegetuje w ruinach domostw na osiedlu Ewy. Czeka aż jego los się dopełni, na rozproszenie w Mroku w chwili śmierci dziewczyny.
Powieść porusza problem dobra i zła, ich współgrania w świecie, dwoistości ludzkiej natury. Mówi, że zło też jest potrzebne, po to aby właśnie móc rozpoznać dobro, by człowiek miał możliwość wyboru. Uświadamia, że czasem z pozoru małe wydarzenia mogą zmienić całe nasze życie, popchnąć nas na inną drogę.
Jakbym miała okre...

Lexie | 2012-04-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

Przepiękna opowieść o poświęceniu, miłości, przyjaźni, zrozumieniu i czułości, jaką Ewa obdarzyła Avego, swego Anioła Stróża, który upadł, oraz na odwrót. W trakcie czytania tej książki dosyć często wzruszałam się. Jest ona naprawdę poruszająca i warta przeczytania. Mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła ta powieść i chętnie do niej wrócę.
Polecam!

Karolka | 2011-03-24
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 24 marca 2011

Cudowna!
O życiu, śmierci, chorobie... o Aniołach i Czarnych Aniołach... O ludziach, miłości i nienawiści... o potrzebie bliskości drugiego człowieka i.. opiekuna z nieba...
Warto przeczytać!

Wiola | 2014-01-17
Przeczytana: 01 lipca 2011

Mnie książka bardzo przypadła do gustu. Czytałam ją 3 lata temu (pamiętam dokładnie, że na lekcji przerabialiśmy fragment innej książki autorki i polonistka zachęcała nas do przeczytania "Tam gdzie spadają anioły" - bardzo zachwalała, więc się skusiłam :)). Nie wiem jak to się stało, że zapomniałam już wiele szczegółów (pamięć jest jednak ulotna...), ale nie zapomnę tego, że bardzo zadziała na moją wyobraźnię i przyznam, że czasem łezka zakręciła mi się w oku :). Początek wydał mi się trochę smutny...rodzice dziewczynki bardzo dużo pracowali (mama była rzeźbiarką i w czasie akcji książki starała się uchwycić w pozie Matki Boskiej jej cierpienie i ból po stracie Syna; jeśli dobrze pamiętam udało jej się to pod koniec książki) i dziecko musiało bawić się samo. Pewnego dnia dziewczynka (niestety nie pamiętam jej imienia) bawiła się na świeżym powietrzu i spostrzegła na niebie ogromną grupę ptaków - aniołów zmierzających w stronę lasu. Zaciekawiona pobiegła również w tym kierunku. Nadchodz...

Ervisha | 2010-10-16

Książkę "Tam, gdzie spadają anioły" czytałam rok temu. Od pierwszych stron już zaczęła mi się podobać i wciągnęła mnie. Bohaterką powieści jest czteroletnia Ewa. Pewnego dania zobaczyła na niebie czarne i białe Anioły. Powiedziała o tym bardzo zapracowanej mamie, ale ona odpowiedziała tylko, że to jest niemożliwe, nawet nie odrywając się od pracy, by wyjrzeć przez okno. Dziewczynka długo nie namyślając się pobiegła za nimi, mimo nakazu rodziców, że nie można wychodzić dalej niż za bramę. Anioły doprowadziły ją do lasu. I tam właśnie zaczyna się niezwykle poruszająca opowieść o rozpaczy, przyjaźni, zaufaniu, a przede wszystkim - miłości do drugiego człowieka. Czytając tę niezwykłą powieść, nie tylko dowiadujemy się, czy Ewa odnajdzie swojego anioła i jesteśmy świadkami nie jedynie j e j przemiany; bliscy Ewy również odnajdują prawdziwy sens życia, co z pewnością dla każdego czytelnika będzie wielkim zaskoczeniem.

Jakie jest nasze Przeznaczenie? Jest ich kilka, ale każde z nich można zm...

kam1716 | 2010-11-30
Przeczytana: październik 2010

Wcale nie miałam zamiaru czytać tej książki. Kiedy byłam w bibliotece oddać jakąś książkę, pani poleciła mi abym przeczytała "Tam gdzie spadają anioły". Stwierdziłam, że czemu nie. Książka jest po prostu cudowna. Zmusza do refleksji, do głębszego zastanowienia się nad światem i nad swoim życiem. Zaczęłam się zastanawiać czy ta historia naprawde mogłaby się wydarzyć.

Każda strona sprawiała, że zaczynałam doceniać swoje życie, bo jak się okazuje jest ono bardzo kruche i niepewne. Myślałam, że lepiej by było gdyby zło nie istniało, lecz po przeczytaniu tej książki zauważyłam jak bardzo moje myślenie było błędne. Gdyby nie zło, nie byłoby też dobra. Na świecie musi zostać zachowana równowaga. wszystko musi się wzajemnie uzupełniać.

Książka ta mówi także o tym, że nawet w najgorszej sytuacji nie można się poddawać. Choćby pozostawała nam tylko malutka iskierka nadziei to zawsze trzeba wierzyć do końca. Musimy zawsze starać się dążyć do wyznaczonych sobie celów i pamiętać, że nie ma rzecz...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto