Armia Marszałka Śmigłego. Idee rozbudowy wojska polskiego 1935-1939

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historyczna

Studium poświęcone koncepcjom rozbudowy Wojska Polskiego w drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku, ze zwróceniem szczególnej uwagi na porównanie sił zbrojnych Rzeczypospolitej i armii państw europejskich. W pierwszych czterech rozdziałach opisano ogólne założenia i subiektywne warunki programu rozbudowy, nastepnie przedstwiono jego realizację w lotnictwie i w marynarce. W kolejnych pięciu rozdziałach zaprezentowano rozbudowę w pozostałej części sił zbrojnych Rzeczypospolitej, a ostatni opisujący możliwy przebieg wojny polsko-niemieckiej po zakończeniu programu rozbudowy jest specyficzną próbą zaprezentowania jej efektów.Formułowane w sposób żywy sądy mogą być odebrane jako kontrowersyjne, toteż praca ma szansę wywołać burzliwą debatę znawców przedmiotuz recenzji prof. dra hab. Andrzeja ChojnowskiegoRzadko doprawdy zdarza się w kręgu adeptów nauki tak wyraźne eksponowanie krytycznego stanowiska wobec dotychczasowego dorobku historiograficznego, autor uczynił z takiej konfrontacji istotny walor swojego widzenia tezy głównej. I ma rację!z recenzji prof. dra hab. Wiesława Jana Wysockiego

Marecki | 2011-03-21
Przeczytana: 21 marca 2011

Podstawowa literatura każdego kto chce poznać idee rozbudowy Wojska Polskiego II RP, począwszy od lat dwudziestych do 1942 roku.
Autor skutecznie "rozmienia na drobne" nierzetelną literaturę tematu powołując się na źródła bez uprzedzeń ideowych i ciągnącego się od lat defetyzmu.
Czytelny układ pozwala skupić się na poszczególnych broniach WP. Na szczególną uwagę zasługuje obszerny opis rozbudowy lotnictwa i ciekawe spostrzeżenia odnośnie marynarki wojennej i obrony przeciwpancernej.
Na zakończenie otrzymujemy przewidywany przebieg walk w 1942 roku, po zakończeniu rozbudowy Wojska Polskiego, przy uwzględnieniu przewidywanych zmian w wojsku niemieckim.
Bardzo ciekawa lektura, szczególnie wartościowa przy poszukiwaniach rzetelnej literatury przedmiotu - autor bez ogródek wskazuje, kto z wcześniejszych autorów kłamał, "mijał się z prawdą", a kto wykonał kawał dobrej roboty.

SlawekAUO | 2014-03-31
Przeczytana: 2010 rok

Książka jest słaba. Przy pierwszej okazji z przyjemnością ją sprzedałem. Co do oceny koncepcji rozbudowy/modernizacji armii można polemizować. Prawdziwym hitem są fragmenty np. o prawdziwie cywilnej kontroli nad armią dopiero po 1926 roku. Faktycznie nie ma lepszych cywilnych kontrolerów niż zawodowi wojskowi :).

september | 2014-02-03

Doskonała pozycja. Obiektywne i rzetelne obalenie mitów i stereotypów pisanych przez lata. Zresztą, autor nie musiał naciągać rzeczywistości, aby je obalić. Wystarczyło po prostu wreszcie napisać prawdę.

Bartosz Ramus | 2014-05-12
Wojciech | 2011-07-17