Mikael Karvajalka

Mikael Karvajalka
8320707666
historyczna
Gerrit

Akcja tej dwuczęściowej powieści rozgrywa się w Europie burzliwych czasów reformacji i wojen chłopskich XVI wieku oraz w malowniczej scenerii muzułmańskiego Bliskiego Wschodu. Wskutek niefortunnego splotu okoliczności Mikael musi uciekać z rodzinnej Finlandii przed szwedzkimi najeźdźcami. Wędruje przez Francję, Niemcy, Hiszpanię, Włochy, aż pada ofiarą pirackiego napadu na statek i dostaje się w turecką niewolę. W trakcie włóczęgi jest świadkiem i uczestnikiem ważnych wydarzeń historycznych.,

źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/41601

źródło okładki: zdjęcie autorskie

vampireheart | 2016-08-31
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

"Mikael Karvajalka" znalazł się na mojej półce z racji swojego fińskiego pochodzenia. Zachęcający był też autor- Mika Waltari, który stoi dość wysoko wśród powieści historycznych. A więc nic nie stało na przeszkodzie.

Książka jest sprawozdaniem z losów młodego Mikaela, który musi uciekać z Åbo (Turku, miasto w Finlandii), gdzie przeżył swoje dzieciństwo. Swoistą biografię prezentuje na tle wydarzeń historycznych, z którymi jest związany przez swoje zainteresowania. Polityka, religia, nauka i wojna sprawiają, że Mikael nierzadko znajduje się w centrum istotnych incydentów.

Lekturę zaczynało się niezwykle lekko. Być może było tak ze względu na liczne zabawne elementy, które rozbawiały mnie średnio dwa-trzy razy na stronę. Jednak później chichotanie ustało, dając miejsce nudzie, bowiem kolejne rozdziały były już monotonne i smętne. Wyjątek stanowił spory fragment dotyczący procesu czarownicy, który znajdował się mniej więcej w połowie książki.

"Mikael Karvajalka"...

książek: 1992
Wojciech Gołębiewski | 2017-05-26
Przeczytana: 26 maja 2017

Mika Waltari (1908 – 79) był jednym z najpłodniejszych fińskich pisarzy: napisał co najmniej 29 powieści, 15 nowel, 6 zbiorów opowiadań lub baśni, 6 tomów poezji i 26 sztuk teatralnych, także scenariusze, słuchowiska radiowe, reportaże, tłumaczenia, setki recenzji i artykułów. Jest także najbardziej znanym na świecie fińskim pisarzem – jego utwory przetłumaczono na ponad 40 języków.
Dla mnie to przede wszystkim autor arcydzieła "Egipcjanin Sinuhe" (1945), akurat poprzedzającego omawianą książkę (1948). Koncepcja Fina przemierzającego całą Europę jest niewątpliwie interesująca, lecz minusem jest zbytnia naiwność bohatera. Jednakże nasz naiwny Mikael, mimo braku "jaj", spada zawsze na cztery łapy czyli wychodzi z opresji cało, by móc być świadkiem dalszych wydarzeń w XVI wiecznej Europie. A w niej się dzieje aż za dużo jak na 350 stron.
Akcja zaczyna się na płd. - zach. brzegu Finlandii, w ...

| 2014-07-10
Przeczytana: lipiec 2014

Książki historyczne są dla mnie lekarstwem na najgorszą chandrę, bo przenoszą mnie do czasów, w których mogłabym przecież się urodzić i żyć, cierpieć bóle i porażki człowieka ubogiego, jak i tego u szczytów władzy. I czasami klepki mi z oczu spadają, gdy sięgam po autora, który jest szczególnie obeznany z danymi czasami. I cała aureola przeszłości znika. Tak się ma z książką Waltariego "Mikael". Wszystko bym dała, by nie żyć w XVI wieku, wśród wojen i klęski.

Tytułowy Mikael jest ubogim bakałarzem, człowiekiem prostym, naiwnym, łatwo wpadającym w szpony fałszu. Los miota nim po całej Europie, nie dając mu spoczynku, wciąga z jednej wojny, w drugą, nie daje mu nawet nacieszyć się małżeństwem, bo Inkwizycja skazuje jego żonę na stos jako czarownicę. A że Mikael jest prosty, daje sobie przez większą część czasu mydlić oczy sprytniejszym od siebie i czasem, gdyby nie przyjaciel Antti, byłoby z nim krucho.

Z zapartym tchem czyta się o tle historycznym powieści, które zostało...

zolzowata_franca | 2015-10-29
Przeczytana: 28 października 2015

"Mikael Karvajalka" to pierwszy tom powieści Miki Waltariego o przygodach Mikaela, fińskiego bastarda. Mając około siedmiu lat w roku 1509, podczas najazdu Jutów na miasto Abo, Mikael traci matkę, zostaje sam. Raniony trafia do domu pani Pirjo, miejscowej znachorki, bez której z pewnością by nie przeżył. Pani Pirjo uczy go trudnej sztuki zielarstwa, wysyła chłopca do szkoły katedralnej. Na zakonnika nasz bohater się jednak nie nadaje. Pewne okoliczności zmuszają Mikaela do opuszczenia Finlandii, podróżuje po całej Europie, spotykając na swej drodze książęta, koronowane głowy, mistrza Paracelsusa, czy też Erazma z Roterdamu. Podróże przeplatane okrucieństwami bezlitosnej Inkwizycji, w tle XVI - wieczne wojny, czy też sacco di Roma - złupienie i zdobycie Rzymu ... A w tym wszystkim Mikael Karvajalka, syn swego ojca z nieprawego łoża, czasami do bólu naiwny, nieżyciowy, z drugiej zaś strony wykazujący się przenikliwością, mądry w swej głupocie, lub głupi w swej mądrości - nie mogę się...

książek: 2012
Ewa | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Napisana z rozmachem powieść przenosi nas do XVI - wiecznej Europy, ogarniętej zawieruchą wojenną, walkami o władzę, reformacją i powstaniem chłopskim oraz działalnością Świętej Inkwizycji.
Główny bohater, Fin z pochodzenia, przemierza niemal wszystkie kraje ówczesnej Europy, będąc świadkiem wielu tragicznych wydarzeń i spotykając znane historyczne postaci.
Mikael, bardzo łatwowierny, wręcz naiwny w swoich poglądach i czynach, często oszukiwany przez wszystkich, popada w tarapaty albo niespodziewanie musi wypełnić bardzo ważne misje, narażając swoje życie.
Ze wszystkich opresji wychodzi, jednak, obronną ręką choć ze złamanym sercem i duszą, też dzięki swojemu wiernemu przyjacielowi, Anttiemu.
Mimo wielu opisów walk, przemocy i wyroków śmierci, najbardziej poruszający jest proces inkwizytorski jakiemu została poddana ukochana Mikaela, oskarżona o czary.
Autor piętnuje możnych i duchowieństwo, ludzką chciwość i okrucieństwo i jak we wszystkich powieściach zastanawia się nad...

eR_ | 2015-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Mika Waltari - największy pisarz fiński XX wieku.Autor, takich znakomitych książek, jak"Turms, nieśmiertelny", "Czarny anioł", czy najsłynniejsza"Egipcjanin Sinuhe".

"Mikael Karvalajka", to pierwszy tom cyklu, o przygodach młodego fina, który, po tym, gdy traci rodzinę, podczas najazdu Jutów, zostaje przygarnięty, przez znachorkę.Chłopiec, zostaje jej pomocnikiem, poznaje tajniki zielarstwa, leczenia chorób.Gdy Szwedzi, napadają na Finlandię, musi uciekać, podróżuje po całej Europie.W tym, czasie, tzn. w XVI wieku, kontynent ten, wstrząsany był, różnego rodzaju konfliktami.

Mikael, w swoim postrzeganiu świata, wykazuje się daleko idącą naiwnością i często mnie irytował, swoim zachowaniem.Jednak, potrafił także spojrzeć trzeźwo, na daną sytuację.
A sama książka jest rewelacyjna.Waltari, w swoich książkach, jak żaden inny, potrafił oddać klimat epoki i przedstawić, dane wydarzenia, niezwykle ciekawie i wciągająco.Polecam.

Chrisstofferr | 2018-03-20
Przeczytana: 20 marca 2018

Wiek XVI to okres burzliwy. Reformacje, wojny chłopskie, inkwizycja zbierają swe żniwo na terytorium całej Europy. Jedną z ofiar jest kilkuletni chłopiec o imieniu Mikael, którego rodzice zostali zamordowani przez Jutów, podczas ataku na fińską wioskę Abo. Pod swój dach przyjmuje go Pani Pirjo, wioskowa znachorka, często zwana czarownicą. I możliwe że Mikael żyłby sobie szczęśliwie, jednakże pewne spotkanie oraz chęć niesienia pomocy swemu ludowi skutkuje tułaczką po świecie. Mikael będzie świadkiem najważniejszych wydarzeń tamtego okresu jakie będą miały miejsce zarówno w Paryżu, Niemczech czy Włoszech. Poza tym spotka na swej drodze znamienite osobistości, chociażby Erazma z Rotterdamu. I będzie wciąż nabywał niezbędną młodemu bakałarzowi wiedzę.

| 2015-10-04
Przeczytana: 04 października 2015

Wszyscy wiemy jak burzliwe były czasy reformacji, wojen chłopskich i inkwizycji. Jak wielu ludzi zginęło dla „większego dobra”. Kilkuletni ubogi sierota z Abo przekonał się jak trudne jest życie. Najpierw stracił rodziców, potem podczas najazdu Jutów na Finlandię stracił dom i ostatnich krewnych, samemu ledwie uchodząc z życiem. Rannego chłopca pod swoje skrzydła przyjęła znachorka z roku Karvajalka. Chłopiec okazuje się być nieprzeciętnie inteligentny i szybko uczy się czytać, dzięki czemu poznaje też tajniki zielarstwa. Wkrótce trafia do szkoły katedralnej. Kiedy Szwedzi napadają na Finlandię, młody Mikael musi uciekać z kraju. Przemierzając Niemcy, Francję, Hiszpanię i Włochy, przyjdzie mu przeżyć wiele niebezpiecznych przygód. Stanie się świadkiem i uczestnikiem wydarzeń, które wstrząsających XVI-wieczną Europą.

Historia związana z tymi książkami, będzie mnie bawiła chyba już zawsze. Nie wiem czy mieliście kiedyś tak, że współpracując z wydawnictwem, zauważyliście na ich...

Skellen | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Mika Waltari w wielkiej formie. Mistrz powieści historycznych, różnych jej okresów zresztą. Książka napisana z właściwym mu rozmachem, pełna niezliczonych przygód głównego bohatera i zwrotów akcji, których tłem jest XVI wieczna Europa targana powstaniami chłopskimi oraz okresem reformacji.
Główny bohater, którego okoliczności wygnały z rodzinnej Finlandii, przemierza kontynent wzdłuż i wszerz zwiedzając wiele krajów i ich wspaniałych miast. W trakcie tych wędrówek styka się z najwybitniejszymi postaciami epoki- w ich liczbie wielki lekarz Paracelsus, uczony Erazm z Rotterdamu, którego jednakowoż bohater nasz spotyka w Bazylei, nie licząc wielu koronowanych głów i pomniejszych książąt.
Sam Mikael jest postacią niejednoznaczną, pełną sprzeczności. Jego pragnienia i chęci ni jak mają się do czynów, często podyktowanych okolicznościami i choć w miarę wykształcony idzie przez życie jak dziecko we mgle, nie zawsze wiedząc co czyni i jakie może mieć dla niego konsekwencje. Przypadek,...

Iza | 2015-12-11
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Mika Waltari nie zawodzi. Podróż z Finem Mikaelem przez XVI wieczną Europę, zagrożoną Sulejmanem u bram, rozbitą wewnętrznie, rozdartą religijnymi ruchawkami. Ciekawe, ale.. Specyficzny rodzaj umęczonego, naiwnego i mocno mało heroicznego bohatera troszkę mnie zniechęca. Ale kolejny raz połknęłam porcję wyłożonej na codzienny talerz historii. I za to należą się autorowi podziękowania :)