rozwińzwiń

Ze wspomnień podporucznika rezerwy (1939-1941)

Okładka książki Ze wspomnień podporucznika rezerwy (1939-1941) Józef Tadeusz Mieszkowski
Okładka książki Ze wspomnień podporucznika rezerwy (1939-1941)
Józef Tadeusz Mieszkowski Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1966-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1966-01-01
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
Średnia ocen

5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1353
553

Na półkach:

Tytułowym podporucznikiem z książki Ze wspomnień podporucznika rezerwy 1939-41 jest Józef Tadeusz Mieszkowski, przed wojną działacz socjalistyczny i związkowy, dziennikarz popularnych socjalistycznych periodyków. Człowiek socjalistycznej lewicy i to czuć w jego wspomnieniach. Moim zdaniem to największa wada tej pozycji. Mocno utrudnia śledzenie tego, o czym pisze autor, pozostawia wątpliwości co do jego bezstronności.

Losy Mieszkowskiego są ciekawe. Pierwsze dni wojny spędził w stolicy, gdzie został ranny i wylądował w szpitalu u Łazarza. Przez jakiś czas miał problemy z chodzeniem, poruszał się o lasce, dlatego wybrał ucieczkę z kraju. Nie ruszył jednak za Bug, a przedarł się przez słowackie Karpaty do Węgier. Tam spędził zimę i z czasem wrócił do zdrowia. W końcu znalazł się we Francji, w obozie w Coetquidan, a latem w Wielkiej Brytanii, gdzie spędził też cały 1941 rok.

Przy okazji pisze, jak było. Nie skupia się na walkach, bo nieczęsto bierze w nich udział, a na politykowaniu. Przypomina niechęć, z jaką spotykali się początkowo żołnierze kampanii wrześniowej (jako ci, co wojnę przegrali). Pisze o haniebnej ucieczce rządu polskiego do Rumunii, o trudnościach z uzyskaniem jakiejkolwiek pomocy na Węgrzech (ambasada nieistniejącego już kraju cierpiała na chroniczny brak funduszy),o niechęci młodych Francuzów do udziału w wojnie (stukali się w czoło i pokazywali na groby ofiar I wojny światowej). W Anglii skupia się na sporach kadrowych, różnych wizjach Polski. Temu nie podobał się dowódca, tamtemu pobory, wojsko dyskutowało o wszystkim, tylko nie o wojnie. Wszyscy wszystkich hejtują i hejtuje również autor. Szambo do potęgi trzeciej.

Z tej książki wyłania się ponury obraz rzeczywistości. Ze wspomnień podporucznika rezerwy 1939-41 potwierdza, że Polacy zawsze się kłócili, wzajemnie zwalczali, uprawiali taką czy inną fikcję. Wiele działań było prowizorycznych nie z winy warunków, ale ludzi, którzy bardziej dbali o swoje interesy niż o dobro wojska. Działaczy, leśnych dziadków (byli już tacy!),różnych generałów o ambicjach politycznych było mnóstwo i każdy ciągnął w inną stronę. Czasami można wręcz zrozumieć Churchilla, który uważał, że dla Polaków można zrobić dużo, ale z Polakami niewiele.

Więcej recenzji:
https://zdalaodpolityki.pl/category/ksiazka/

Tytułowym podporucznikiem z książki Ze wspomnień podporucznika rezerwy 1939-41 jest Józef Tadeusz Mieszkowski, przed wojną działacz socjalistyczny i związkowy, dziennikarz popularnych socjalistycznych periodyków. Człowiek socjalistycznej lewicy i to czuć w jego wspomnieniach. Moim zdaniem to największa wada tej pozycji. Mocno utrudnia śledzenie tego, o czym pisze autor,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Posiadam
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Historyczne
    1
  • Wojna
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ze wspomnień podporucznika rezerwy (1939-1941)


Podobne książki

Przeczytaj także