Wszystko, Edycie

Czym ryzykuje młoda kobieta, kiedy zamarzy jej się fortuna, i to zdobyta uczciwą drogą w kraju takim jak Polska w czasach burzliwych przemian? Utratą zdrowia, życia, męża, dziecka, przyjaciółek, reputacji, a wreszcie zarobionych pieniędzy. Edyta, młoda radomianka, dla biznesu porzuca architekturę w Warszawie i jako kobieta, która żadnej pracy się nie boi, rozwozi wózeczkiem po Polsce galanterię papierniczą, handluje topionymi serkami, paczkuje bakalie, szyje kurtki, dżinsy i spódnice. Jak to w dzikim kapitalizmie, raz jest na górze, raz na dole – wreszcie trafia na biznes dla siebie i prawdziwą żyłę złota: kosmetyki. Jednak szczęście w biznesie zdaje się nie sprzyjać szczęściu w miłości - problemy z mężem popychają Edytę do zdrady.

diunam | 2012-01-27
Przeczytana: 2011 rok

Miałam wielką ochotę przeczytać „Wyspę kobiet Teresy Ewy Opoki, ale tak jakoś najpierw wpadła mi w ręce jej powieść „Wszystko o Edycie”. No i stało się – po „Wyspę kobiet” już nie sięgnęłam. Pomysł na książkę całkiem fajny. W trakcie czytania okazuje się jednak, że historia jest nudna i przesadzona. Główna bohaterka nie budzi sympatii.
Tytułowa Edyta to nastawiona na sukces młoda kobieta, dla której liczą się jedynie pieniądze i własny biznes. A tych biznesów przewinęło się trochę przez jej życie: hurtownia serów, handel artykułami papierniczymi, sortowanie bakalii, szycie dżinsów, a wreszcie na dłużej zatrzymuje się w branży kosmetycznej. W każdy interes angażuje swojego męża, zakładając że on też tego chce. Jednocześnie traktuje go jak przysłowiowe piąte koło u wozu. Syna również odstawiła na boczny tor. Dopiero wypadek, w którym omal nie zginęła sprawia, że powoli zaczyna się zmieniać. Jest to przemiana, która zakrawa o lekkie szaleństwo i nie jestem do końca pewna...

Ewa | 2010-10-10
Przeczytana: październik 2010

Dobrze ponad tydzień męczyłam tę książkę. Jakoś udało mi się ją skończyć, mimo że momentami spać mi się chciało strasznie. Nie czuję się specjalnie powalona na kolana, ba - ja wręcz Edyty, głównej bohaterki nie lubię. Jej historia jest przerysowana i dość mocno naciągania. Może dlatego nie załapałałam do głównej bohaterki sympatią, ponieważ czasy kombinowania z wszelkimi biznesami i "wózeczków są dla mnie obce? Nie wiem. W każdym razie - swoim rówieśniczkom napewno pozycji nie polecam. Tym starszym i młodszym - w zasadzie też nie.

MałaCzarna | 2010-11-01
Przeczytana: 31 października 2010

Książka z serii lekka, łatwa i przyjemna. Nie zmusza do głębokich refleksji, no może nad rolą pieniądza w życiu. Przeczytałam do końca, ale raczej szybko o niej zapomnę.

Bascha | 2016-07-30
Matylda | 2016-04-06