Tyberiusz Cezar. Trylogia rzymska. Tom 3

Wydawnictwo: Świat Książki

znakomity pisarz zamyka po latach swój antyczny tryptyk, stawiając się w roli & przewodnika wycieczki po czasach i tajemniczym życiu cesarza Tyberiusza. Kim naprawdę był człowiek rządzący Rzymem między 14 a 37 rokiem n.e.: okrutnym dziwakiem czy & niezrozumianym przez ludzi samotnikiem a Autor zabiera nas, & turystów , w podróż na Capri, Rodos i do Rzymu, oprowadzając zarówno po ówczesnym, jak i dzisiejszym świecie, tropiąc m.in. dawne związki astrologii z polityką, pikantne życie obyczajowe i wciąż aktualną & propagandową grę pozorów . Na frapującą lekturę składają się anegdoty, sceny dialogowe, monologi wewnętrzne Tyberiusza, głosy historyków i ponadczasowe refleksje.

MacG | 2012-05-26
Przeczytana: 26 maja 2012

Książka jest nieco inna niż "Boski Juliusz", ale nie oznacza to, że jest pozycją gorszą. Już sam proces jej powstawania jest interesujący, podobnie skonfrontowanie trzech światów - antyku, lat 70. XX wieku i początku wieku XXI. Tyberiusz - nie do końca udany następca Oktawiana Augusta, dzięki pisarzom starożytnym i produkcjom typu "Kaligula" postrzegany jako tyran i zboczeniec - jawi się tutaj z innej strony, ale autor nie przesadza też z oczyszczaniem jego wizerunku, tworząc dość wiarygodne studium tegoż cesarza. Momentami trzeba nieco większej uwagi, by nadążyć za narratorem, który raz po raz zmienia maski i role i przenosi nas nagle z jednego czasu w następny; jest to jednak wysiłek, który się opłaca.

krystyna kalinowska | 2012-03-13

Ciekaw książka o czasach rządów Tyberiusza

GRAMMATICVS | 2016-02-24
aurelius | 2015-08-14