Zasady sprawiedliwego podziału dóbr

Wydawnictwo: Scholar
978-83-7383-123-0
biznes, finanse

Nieustannie trwają spory o sprawiedliwe zasady podziału dóbr oraz o ocenę dokonanych już podziałów. Oponenci powołują się na różnego typu argumenty, sądząc niesłusznie, że istnieje reguła podejmowania tych ważnych społecznie decyzji, która może być uznana za najsprawiedliwszą. W książce badane są i porównywane własności wielu zasad. Autor wyróżnia trzy ich typy, związane z trzema wymogami: równości, bezstronności i jednomyślności. Równość dotyczy wyników podziału, bezstronność - cech metody podziału, jednomyślność - zgody uczestników na proponowany podział lub procedurę podziału. Wszechstronne poznanie własności umożliwia racjonalny i dostosowany do sytuacji wybór zasady podziału. Każdy rozdział napisany jest w dwóch wersjach. Pierwsza przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych Czytelników, a druga - opatrzona gwiazdką - dla osób pragnących poznać uzasadnienia formułowanych twierdzeń.

źródło opisu: www.merlin.pl

źródło okładki: www.merlin.pl