Obecność

Tłumaczenie: Anna Bańkowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Presence
Obecność

Arthur Miller, jeden z czołowych dramaturgów dwudziestego wieku, był też autorem kilku serii wysoko cenionych opowiadań, w których prezentuje to samo głębokie spojrzenie, humanizm i empatię, jakie stanowią znak firmowy jego znakomitych dramatów. „Obecność” to zbiór ostatnich opowiadań pisarza, publikowanych m. in. w „The New Yorker”, „Harper’s” i „Esquire”. Podobnie jak we wcześniejszych tomach: „I don’t need you anymore” (1967) i „Noc montera” (1995), znajdziemy tu niezapomnianą serię portretów postaci odmienionych przez to, czego nie da się wypowiedzieć. „Obecność”, prezentująca zwierzenia i subtelność artysty w godnej podziwu jesieni jego życia, jest darem, który z radością powitają wszyscy fani twórczości Millera, a także czytelnicy współczesnej prozy.
Wrażliwość [Millera] przemawia w tej prozie całą swą mocą. „The Boston Globe”
Obraz bolączek artysty, którego w dziewiątej dekadzie życia wciąż jeszcze żywo zajmuje ów szczególny i podstawowy aspekt ludzkiej kondycji – funkcjonowanie pragnień cielesnych i sposoby ich rozładowania. „Los Angeles Times”

castagna | 2016-08-19
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

zbiór opowiadań autorstwa genialnego Millera, uwielbiam jego "Czarownice z Salem" oraz "Śmierć komiwojażera", ale to co tutaj dostałam, jest dla mnie niestety ogromnym rozczarowaniem...

opowiadania nie tworzą żadnej spójności, miałam wrażenie, że znalazły się przypadkowo w tym zbiorze, historie nie zostają z nami na dłużej, a szkoda, bo wyczuć w nich można pewną "dorosłość"

"Goły rękopis" jest najlepszy - wciąga od początku do końca, a tytułowe opowiadanie jest magiczne

pozycja mną nie zawładnęła, może dlatego, że to ten "nowy" Miller, z 2004 roku, a zbiór został wydany pośmiertnie

osobiście nie polecam, chyba, że jest się miłośnikiem twórczości Millera, wtedy jak najbardziej

Ania | 2014-12-20
Na półkach: Przeczytane, E booki
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Nie lubię opowiadań ,bo za krótkie ,bo czegoś mi brak i zawsze pozostawiają niedosyt. ,,Obecność,, zbiór opowiadań Arthura Millera miło mnie zaskoczyła. Coś jest w każdym opowiadaniu jakaś taka głębia, dorosłość...sama nie wiem jak to nazwać :)Najbardziej spodobał mi się ,,Goły rękopis,, i ,,Wstęp,, chociaż pozostałym opowiadaniom też niczego nie brakuję .
Jakoś tam mądrzej i dojrzalej się czuje po tej lekturze :) chociaż trudno mi skonkretyzować dlaczego.
Na pewno sięgnę po ,,Czarownice z Salem ,, i ,,Śmierć komiwojażera,, bo Miller mnie uwiódł swoim stylem .
Polecam.

Anakonda | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015

Pierwsze moje spotkanie z A. Millerem. Opowiadania: "Buldog" i "Obecność" zdecydowanie psują mi efekt tego zbioru. Szczególnie to pierwsze opowiadanie zupełnie mnie zirytowało. Ot, taka męska fantazja, która powinna zostać raczej tam, gdzie powstała, czyli we łbie. Nie widzę powodu by takie rzeczy zaraz przelewać na papier, bo polotu tu nie widzę, nie mówiąc o głębszym wymiarze. Reszta opowiadań wciąga, więc dobrze, że przebolałam to pierwsze.

grawitacja25 | 2011-08-27
Przeczytana: 24 sierpnia 2011

Uwielbiam takie opowiadania. Historie zwykłe z ukrytym, ale wypływającym stopniowo przesłaniem. Piękny styl, słownictwo i prostota akcji. Polecam wszystkim, lubiącym opowiadania. Lekkie i przyjemne, aczkolwiek trudno przestać później zastanawiać się nad każdą z historii.

arezok | 2016-08-11
Trithemius | 2016-06-24