Dziennik z Iowa. Zapiski z Ameryki

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
USA, Iowa

Życie tutaj to straszne, ostateczne wyzwanie. Jak żyć tutaja To próba życia bez Boga, za to wśród wszystkiego, absolutnie wszystkiego, co ludzkość wymyśliła, aby sobie ten brak wynagrodzić. Dziennik z Iowa jest zapisem dwuletniego pobytu stypendialnego Grzegorza Musiała na Uniwersytecie Iowa. Jest również trafną i ponadczasową diagnozą społeczeństwa amerykańskiego.

julek | 2015-03-01
Na półkach: USA, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2014

Rzecz nieco płaczliwa i często niepotrzebnie rozdramatyzowana w formie, jest to natomiast absolutny top w kategorii "głęboka zaduma uduchowionego intelektualisty nad uproszczeniami zachodniego życia". Jeśli Wyobcowany Polski Emigrant może napisać coś lepszego, to chyba tylko w tej samej kategorii pomniejszonej o postać "intelektualisty" - pretensjonalność wycieka tu z nieszczelnych linijek w regularnym rytmie gęstych przywołań Gombrowicza.

Tyle patrząc z zewnątrz, od wewnątrz - jest głęboko, i jak się w tym zanurzyć na dobre, to ten dziennik nawet działa.

paprotkowa | 2016-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2016