Kolonia

Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
Cykl: Zdążyć przed zmrokiem (tom 4)
Wydawnictwo: Albatros
Broken Harbour
napad, morderstwo, dochodzenie
raven

Świetnie napisane… niesamowity klimat! Harlan Coben Tana French – porównywana z autorem „Rzeki tajemnic” i „Gdzie jesteś, Amando?”, Dennisem Lehane’em – to jedna z najbardziej utalentowanych autorek prozy kryminalnej. Washington Post „W prawdziwym świecie zbrodnia rzadko musi wyważać drzwi, by wtargnąć w czyjeś życie. Dziewięćdziesiąt dziewięć razy na sto wkracza, ponieważ ludzie...

Świetnie napisane… niesamowity klimat!
Harlan Coben

Tana French – porównywana z autorem „Rzeki tajemnic” i „Gdzie jesteś, Amando?”,
Washington Post

Dziewięćdziesiąt dziewięć razy na sto wkracza, ponieważ ludzie otwierają drzwi i ją zapraszają”.
fragment książki

Mick Kennedy, detektyw z dublińskiego wydziału zabójstw, dba o każdy szczegół. Właściwy samochód, odpowiednie ciuchy, nawet barwa głosu… Wszystko, by pokazać światu – a co najważniejsze, mordercy – że całkowicie panuje nad sprawą.

Nie panuje jednak nad Broken Harbour. Z tą niegdyś odludną, piękną zatoką wiążą się jego najszczęśliwsze wspomnienia. Ale też najstraszniejsze. Teraz znów Broken Harbour stało się miejscem tragedii. Cztery ofiary – dwoje uduszonych dzieci, ojciec zadźgany nożem w krwawej jatce i matka walcząca w szpitalu o życie.

To sprawa najwyższej wagi i jednocześnie okazja dla detektywa Kennedy’ego, żeby po okresie porażek powrócić na szczyt. Wygląda na to, że świetnie wykorzystuje swoją szansę – w ciągu 48 godzin zabójca trafia do aresztu. Tyle tylko, że ta sprawa nie posuwa się do przodu jak wszystkie inne, lecz „prowadzi go na manowce z siłą potężnego odpływu i ściąga na dno”.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1107,3911,kolonia.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1107,3911,kolonia.html

Pati_Ka | 2018-11-18
Przeczytana: 2018 rok

Obok „Dziewczyny we mgle” to najlepszy kryminał, jaki do tej pory czytałam w tym roku.
Przede wszystkim książka napisana jest świetnym stylem, prostym i doskonale dopasowanym do gatunku powieści. Dzięki temu autorce udało się stworzyć niezwykły, chłodny klimat tajemniczości.
Narracja w pierwszej osobie jest tu bardzo dobrym zabiegiem, podkreślającym dodatkowo wyrazistość głównego bohatera.
Książka zawiera wiele elementów klasycznego kryminału, co bardzo mi się podobało, bo tęsknię trochę za tego typu powieściami. Jest więc zbrodnia, okrutna i niewyobrażalna, bo ginie prawie cała rodzina i jest policjant, który dąży do jej wyjaśnienia. Policjant doświadczony, skrupulatny, metodyczny i konsekwentny. Prawie doskonały. Autorka zastosowała również motyw mistrza i ucznia, przez co jeszcze bardziej wyeksponowała indywidualność głównego bohatera.
Powieść ma również bardzo dobre, ale nie przytłaczające tło społeczne. Związane jest ono przede wszystkim z wpływem poważnego kryzysu...

Izabela Pycio | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

"Kto traci energię na myślenie, jak bardzo zaboli go upadek, w zasadzie już spadł."

Ciekawa propozycja czytelnicza, zwłaszcza dla tych, którzy lubią w powolnych rytmach dochodzić do rozwiązania złożonej zagadki kryminalnej, dociekliwie wnikać wraz z głównym bohaterem w psychologiczne odsłony morderstwa, poddawać głębokiej analizie wszystkie ślady i tropy. Nawet ewidentne wskazówki, jednoznacznie sugerujące tożsamość sprawcy, nie zostają przyjęte jako jedynie trafne i właściwe, gdyż kryją zbyt duże prawdopodobieństwo fałszu, kłamstwa i matactwa. Pomimo, że poświęcamy mnóstwo czasu na rozpracowanie każdego elementu sprawy, uważnie rozkładamy je na czynniki pierwsze, mało doświadczamy wartkiej akcji, to jednak z łatwością dajemy się wciągnąć w intrygujący scenariusz zdarzeń. Opowiadana historia fascynuje mrocznością, tajemniczością i wielopoziomowością.

Na peryferiach Balbriggan, nadmorskiego miasta położonego na północ od Dublina, na terenie nowo wybudowanego, jeszcze mało...

iwona525 | 2018-01-24
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Bardzo cenię Tanę French zwłaszcza za historie oparte na realizmie...i taka właśnie jest "Kolonia". To bardzo dobra kryminalna powieść społeczna. Plusem jest mistrzowsko nakreślona sylwetka głównego bohatera, okraszona rodzinnymi tajemnicami. Polecam.

Pola | 2016-03-04
Przeczytana: marzec 2016

Niestety, powieść nie powaliła mnie na nogi. Sięgnęłam po nią kierując się pozytywnymi opiniami.
W książce brak jest jakiejkolwiek akcji, wszystko wlecze się niemiłosiernie i to na prawie 600 stronach. Strasznie się wynudziłam, wręcz przeskakiwałam niektóre akapity.
Powieści skandynawskich pisarzy niestety nie są w moim guście, a jednak znowu skusiłam się po jedną z nich i zawiodłam się.
Tana French nie zostanie moim ulubionym pisarzem i daruje sobie jej inne powieści.

Bardzo dobra, mocna powieść kryminalno- psychologiczna jak dla mnie mogę tak ją określić tą książkę, którą przeczytałam, dobra fabuła, wartka,ciekawa akcja i trzymająca w silnym napięciu. Głównym bohaterem jest detektyw Michael "Rewelce"Kennedy który podjął się prowadzenia sprawy morderstwa rodziny Spainów zamieszkujących w domu na odległym, oddalonym osiedlu w Brianstown. Członkowie tej rodziny w tym dwoje dzieci i ojciec nie żyją, a matka jest w ciężkim stanie przebywa w szpitalu.
Samo śledztwo jednak jest proste, ale ma jeszcze w sobie drugie dno jest mroczne i straszne. Michael Kennedy detektyw bardzo jest związany z miejscem dochodzenia Broken Harbour. Tam spędził radosne swoje dzieciństwo, które zakończyło się okropną tragedią.
Tana French to genialna autorka napisała doskonale swoją powieść, dużo zapewniła mi emocji mocnych, zaintrygowała mnie tymi morderstwami, wciągnęła mnie i zaskoczyła niezwykle.
Jej styl pisaniami się podoba! Po prostu książka wciąga na całego,...

ivaa | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Fenomenalna "Kolonia" Tany French to mistrzostwo w narracji powieści kryminalnej, mówię to z pełnym przekonaniem...Nie chcę zdradzać szczegółów, muszę jednak wspomnieć o świetnie opowiedzianej przez bohaterkę historii destrukcji rodziny (pod koniec powieści), wracałam do tego fragmentu kilka razy... Zazdroszczę tym, którzy dopiero przeczytają tę powieść.

Beatrix | 2015-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2015

Bardzo dobra powieść kryminalno-psychologiczna - jak bym ją określiła. Główny bohater - detektyw Mick Kennedy prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa rodziny zamieszkującej dom na oddalonym od miasta osiedlu - Brianstown. Troje z członków rodziny Spain - ojciec i dwoje małych dzieci nie żyją. Matka w ciężkim stanie trafia do szpitala.
Śledztwo wydaje się proste, ale ma drugie dno - głębokie i mroczne. Sam detektyw związany jest z miejscem dochodzenia, zwanym dawniej Broken Harbour. Spędził tu szczęśliwe lata swego dzieciństwa, zakończonego niestety tragedią i spadkiem w postaci niezrównoważonej siostry. Jest to miejsce z "ciężkim powietrzem", w którym coś się czai...
"W którymś momencie zaczęliśmy dziczeć.Brutalność dostała się do powietrza jak wirus i się rozprzestrzenia. Spójrzcie na krążące po śródmiejskich dzielnicach zgraje dzieciaków złożone z istot bezmyślnych i pozbawionych hamulców, rozglądających się za czymkolwiek, co można zniszczyć lub kimkolwiek, komu można zrobić...

betsy | 2018-02-19
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 2017 rok

I jak się można wkopać pochopnie podejmując decyzję o przeprowadzce na przedmieście! Daleko od miasta, znajomych, kredyt, brak infrastruktury... Sytuacje takie zdarzają się też często i u nas, są też udziałem wielu moich znajomych. Może nie ogarnia ich takie szaleństwo jak bohaterów książki, ale lekko nie jest. Dobrze napisana książka, Tana French umie budować napięcie, lecz bardziej mi się podobała "Ściana sekretów", bo miała magiczny nastój.
Zanim kupisz na kredyt dom na przedmieściach- przeczytaj!

Asia Szarańska | 2015-04-26

W nowo wybudowanym osiedlu około 100 km od Dublina rozegrała się tragedia. Znaleziono zwłoki dwójki dzieci i ojca, matka jest bardzo ciężko ranna, może nie przeżyć. Śledztwem zajmuje się Mick Kennedy, doświadczony i ambitny detektyw z wydziału zabójstw. Mężczyzna lubi mieć wszystko pod kontrolą i sprawiać wrażenie, że w pełni panuje nad prowadzonym dochodzeniem. Sprawa w Broken Harbour od początku jest jednak inna niż wszystkie. Chociaż już po 48 godzinach zabójca trafia do aresztu, nic nie jest pewne, a pytania i wątpliwości mnożą się. Sytuacji nie upraszcza fakt, że miejsce zbrodni jest związane z prywatną tragedią życiową detektywa.

Uwielbiam thrillery i kryminały, jednak przy pierwszych kilkudziesięciu stronach wręcz żałowałam, że wzięłam książkę Tany French do ręki. Akcja posuwała się w iście żółwim tempie, wrażenia bynajmniej nie poprawiał ładny i płynny język, czytało się wręcz topornie. Dodatkowo bardzo szybko znalazłam dwie literówki, co bardzo mi przeszkadza, uważam, że...

Hanna | 2017-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2017

_____________

Pewnego dnia, całkiem niespodziewanie i w całkiem na nowo wybudowanym osiedlu dochodzi do druzgoczącej tragedii. Prócz tego, iż znaleziono zwłoki dwójki dzieci – Emmy i Jack'a, a także ich ojca - Patrick'a, to na domiar tego matka - Jennifer jest ciężko ranna, a jej szanse na przeżycie są znikome. Kiedy siostra ciężko rannej kobiety – Fiona Rafferty powiadamia policje o zaistniałej tragicznej sytuacji, do akcji wkracza Mick Kennedy – ambitny, doświadczony detektyw z dublińskiego wydziału zabójstw. Mężczyzna prywatnie rozwiedziony, samotny, a także podsiadający ogromny bagaż życiowych doświadczeń. Zawodowo natomiast – pewny siebie, skrupulatny, dbający o każdy najmniejszy szczegół przy powierzonym mu śledztwie. Nie brakuje mu również, dobrego auta, należytych ubrań, a wszystko to, po to aby pokazać otaczającej go rzeczywistości, i co najważniejsze - mordercy, iż zawsze w...