Lubimyczytać.pl to:

Świat Książki
typ
papier
Ag2S
6.74 (2502 ocen i 185 opinii)

Opis książki

Najgłośniejsza powieść Jerzego Pilcha, uhonorowana Nagrodą Literacką NIKE 2001. I wchodziłem do gospody "Pod Mocnym Aniołem", i w celu uporządkowania doznań wypijałem cztery pięćdziesiątki. Potem w pobliskim sklepie kupowałem butelkę wódki i stawiałem czoło rozgardiaszowi przedmiotów. Nieładowi nieustannie wzbierającemu w opuszczonym przez moje żony mieszkaniu nie byłem bowiem w stanie sprostać n...

Najgłośniejsza powieść Jerzego Pilcha, uhonorowana Nagrodą Literacką NIKE 2001.
I wchodziłem do gospody "Pod Mocnym Aniołem", i w celu uporządkowania doznań wypijałem cztery pięćdziesiątki. Potem w pobliskim sklepie kupowałem butelkę wódki i stawiałem czoło rozgardiaszowi przedmiotów. Nieładowi nieustannie wzbierającemu w opuszczonym przez moje żony mieszkaniu nie byłem bowiem w stanie sprostać na trzeźwo, choć czyniłem to wytrwale, mam bowiem usposobienie skrajnie pedantyczne. - fragment
Pilch po mistrzowsku gra z tradycją powieści pijackiej, dowodząc, jak autokreacja alkoholika bliska jest opowiadaniu siebie przez pisarza.
-Z laudacji prof. Marii Janion - przewodniczącej jury Nagrody Literackiej Nike

źródło opisu: http://www.fabryka.pl/ksiazki/pod-mocnym-aniolem-jerzy-pilch-3792518/

źródło okładki: http://www.fabryka.pl/ksiazki/pod-mocnym-aniolem-jerzy-pilch-3792518/

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
allison | 2014-01-10
Na półkach: Rok 2014, Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Sięgnęłam po tę książkę, by poznać ją przed zobaczeniem adaptacji w reż. Smarzowskiego (na którą czekam z niecierpliwością).
Po lekturze tylko zaostrzył mi się apetyt i już oczyma wyobraźni widziałam niektóre filmowe sceny...

Powieść ma typowy dla Pilcha klimat i język. Dużo tu ironii, groteski, czarnego humoru, sprzeczności i hiperboli. Świat, mimo że rzeczywisty i jak najbardziej realny, pokazany jest w krzywym zwierciadle, w którym liryzm łączy się z dosadnością, a poetyckie porównania przeplatają się z wulgaryzmami.
Długie, niemal barokowe, wielokrotnie złożone zdania stanowią odrębny smaczek.

Fabuła momentami przypomina pijacki sen (a może nim bywa?). I śmieszno, i straszno - chce się powiedzieć, śledząc perypetie narratora i jego znajomych z odwyku. Nie brak wśród nich ludzi inteligentnych, wykształconych, wrażliwych, co potwierdza prawdę, że w alkoholizm popaść może każdy. Sam bohater jest człowiekiem światłym, elokwentnym, wszechstronnym i błyskotliwym. W pijackim amoku p...

SłabyGracz | 2013-10-10

Niedawno zainteresowałem się twórczością tego autora i z okazji urodzin zakupiłem sobie jego najsłynniejszą książkę. Jej fabuła opiera się na wspomnieniach alkoholika. Nie jest to jednak stereotypowa patologiczna historia. Główny bohater nie ma bowiem żony ani rodziny, więc beneficjentem jego choroby jest tylko on. Z tego powodu opowieść ta nie jest aż tak tragiczna. Całość jest napisana luźnym stylem, ale bez zbędnego silenia się na udawanie . Powieść ta jest podzielona na krótkie rodziały, które można czytać oddzielnie i wynieść z nich pewne wartości bez zapoznawania się z całym utworem. Historia jest dziwna, ale wielce interesująca.

Warto przeczytać, ale "Wiele demonów" ciągle jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o książki Jerzego Pilcha.

Aż dziwne, że opowiadania Marka Hłaski czytam bez problemu, tak z powieściami Jerzego Pilcha mi ta znajomość nie wychodzi...
Przyznaję się - gdyby nie film, nie sięgnęłabym do tej książki. Mam za sobą 'Spis cudzołożnic', który nie zrobił na mnie większego wrażenia, ale, jak widać, postanowiłam dać autorowi jeszcze jedną szansę.
Na samym początku 'Pod Mocnym Aniołem' było dość ciekawe - za styl i język powieści należą się Pilchowi brawa. Potem czytało się coraz gorzej. Czemu?
Rozumiem, że alkoholizm to trudna choroba, która wymaga czasu i silnej woli, aby ją pokonać. Początkowo monolog deliryka i historie z odpowiedniego oddziału w szpitalu nawet intrygują, ale im dalej się zagłębimy, tym czujemy znużenie oraz złość. Znużenie, ponieważ narrator cały czas się powtarza, a złość, ponieważ ma się dość bohatera i jego 'mądrości'. Wydaje mi się, że Jerzego Pilcha można tak scharakteryzować - ma bardzo dobry warsztat, ale pisze głównie o niczym (nawet wtedy, kiedy porusza interesujący temat),...

PiórkoAngeliki | 2013-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2013

To moja pierwsza książka Pilcha i powiem jedno -czuję,że film Smarzewskiego będzie lepszy-tu nie sprawdzi się reguła:"książka lepsza od filmu".
Jest kilka śmiesznych momentów,kilka ciekawych delirysów,a co poza tym?Pustosłowie,wodolejstwo,barok,przerost formy nad treścią.
Dobrze,że autor-narrator przepił tylko pralki,a nie dzieciństwo swoich dzieci,pewnie stąd krotochwilne podejście do tematu swego picia.
A ja panie Pilch uważam,że narrator to autor,a autor to narrator.Niech się pan nie wstydzi swego alkoholizmu.

Herbi | 2014-01-25
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Niesamowita książka Pilcha i wcale nie dlatego, że nagrodzona Nike i doceniona przez krytyków.

Po prostu napisana świetnym językiem (co akurat w przypadku Pilcha zaskoczeniem nie jest), opowiadająca ciekawą, choć poszatkowaną historię, która z jednej strony jest bardzo osobista (Pilch jak zwykle nie unika motywów autobiograficznych), a z drugiej uniwersalna i może dotyczyć nie tylko alkoholików, ale ogólnie ludzi uwikłanych w różne nawyki.

Pierwszy raz czytałem w 2004 roku, czyli 10 lat temu, a sięgnąłem ponownie przed premierą filmu Wojciecha Smarzowskiego. I muszę powiedzieć, że książka w ogóle się nie zestarzała, a wręcz, dzięki temu, że jestem teraz 10 lat starszy i ciut bogatszy w doświadczenia, nabrała wielu nowych znaczeń i otworzyła nowe perspektywy.

Pewnie wrócę do niej jeszcze nie raz jeden, a tym wszystkim, którzy do tej pory nie czytali, mówię - zróbcie to koniecznie.

kasandra_85 | 2012-04-23
Przeczytana: kwiecień 2012

Ettelea | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

"Byłem we władaniu języka, byłem we władaniu kobiet, byłem we władaniu alkoholu".

„Pod Mocnym Aniołem” to jedyny w swoim rodzaju pamiętnik, tworzony przez alkoholika – pisarza. Alkoholika nietypowego, gdyż nigdy nie miał w ręku kieliszka. Zawsze pije ze szklanki. To opowieść o nieszczęściu ludzi nie potrafiących wyjść spod skrzydeł Mocnego Anioła. Opowieść życia trudnego, bo opartego na filozofii alkoholu, a więc filozofii samozagłady i potępienia.

Język Jurka nie jest typowym bełkotem alkoholika. To raczej głębokie przemyślenia natury filozoficznej, ubrane w język o specyficznej stylizacji. Jurek ma tylko dwie życiowe potrzeby: alkohol oraz pisanie. Dzięki jego literackim skłonnościom, możemy poznać problemy współtowarzyszy Jurkowej niedoli, pacjentów przebywających na oddziale delirycznym. Zeznania, poglądy tamtejszych alkoholików wbijają w fotel swoim ciężkim i lepkim klimatem. Powtarzalność ludzkich upadków po prostu przeraża. Czy cokolwiek może skłonić ‘nierokującego’...

Mavericus | 2010-11-18
Przeczytana: 07 czerwca 2001

Są pozycje książkowe obowiązkowe dla tych, którzy nie potrafią zrozumieć pewnych zjawisk społecznych, jak chociażby alkoholizmu. Jeśli przeżywanie tego problemu to dla was drodzy czytelnicy trauma, to polecam tą książkę. Zrozumiecie, ze alkoholizm to nie tylko problem tej osoby, która pije

Luiza | 2014-03-27
Przeczytana: 26 marca 2014

Lubię czytać Pilcha na głos. Zaszywam się gdzieś w ciepłym koncie i zaczynam swój recytatorski wywód ;) Oczywiście po kliku rozdziałach moje gardło zaczyna charczeć i rzęzić, dlatego dwa kolejne są dla odpoczynku ;)
I właśnie za to uwielbiam utwory pana Jerzego - dają mi tę frajdę, że kiedy je czytam bawię się wybornie.
I nie wiem dlaczego, ale to, że przyszło mi czytać "Pod Mocnym Aniołem" teraz, na wiosnę, spowodowało, że ten utwór wydał mi się... przyjemny. Co jest paradoksem! Człowiek zdegenerowany przez gorzałę, który nie potrafi się podnieść ze swojego upadku, ciągle na kacu albo zachlany, majaczący i nieodróżniający jawy od snu - jak taki ktoś może być przyjemny?!
A może to wina języka? Może po raz kolejny Pilch (jego styl) tak mnie pochłonął, że przeoczyłam najważniejsze? A może autor stwierdził, że tak łatwiej będzie mu zobrazować uzależnienie od alkoholu? A może ze mną jest coś nie tak? ;)
Nie wiem. Za dużo tych 'może'.
Ale jednego jestem pewna - Pilch zdecydowanie...

chiara | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Pilch opisuje zmagania pisarza alkoholika, którego ratuje miłość. Postaci, które narrator obserwuje w deliryku są znakomicie opisane, ciekawa jestem filmu Smarzowskiego. Myślę, że w wydaniu filmowym wrażenia będą zdecydowanie mocniejsze.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Sven Hassel
    97. rocznica
    urodzin
    Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
  • Antoni Libera
    65. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Katarzyna Rygiel
    39. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    94. rocznica
  • Jerzy Andrzejewski
    31. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    25. rocznica
    śmierci
    Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
  • Jonasz Kofta
    26. rocznica
    Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
  • James Graham Ballard
    5. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
  • Ladislav Klíma
    86. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • George Gordon Byron
    190. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Tadeusz Rittner
    93. rocznica