Kosmologia dawnych Słowian

Wydawnictwo: Nomos
historyczna

Autor poddaje naukowej analizie obraz świata dawnych Słowian, posługując się współczesnymi metodami lingwistycznymi i religioznawczymi, nie zaniedbując jednak warsztatu historycznego i archeologicznego. Słowiański obraz świata ukazany został w świetle głównych idei: bytu, logosu oraz nomosu. Książka jest efektem przedsięwzięcia zaprojektowanego precyzyjnie i z ogromnym rozmachem. Posiada...

Książka jest efektem przedsięwzięcia zaprojektowanego precyzyjnie i z ogromnym rozmachem. Posiada imponującą bazę materiałową znakomicie operuje danymi słowiańskimi i dobrze zestawianymi informacjami komparatystycznymi. Wzbogacają one wykład, nie wprowadzając jednak zbytecznych, erudycyjnych wyłącznie partii, ale układają się w wątki o praktycznym, heurystycznym walorze. Na uznanie zasługuje też precyzja i dyscyplina, z jaką autor wykorzystuje materiały etnograficzne.

Z recenzji prof. dr. hab. Piotra Kowalskiego

Praca ma charakter monumentalny, zarówno pod względem objętości, jak i treści usiłującej objąć ogromną część uniwersum symbolicznego Słowian, nie uciekającej od analogii i porównań z innymi kulturami indoeuropejskimi, a także analiz ogólnoreligioznawczych.

Z recenzji dr. hab. Andrzeja Szyjewskiego

źródło opisu: http://www.nomos.pl/products/153/p/287

źródło okładki: http://www.nomos.pl/products/153/p/287

książek: 1941
welesxxi | 2011-11-14

Prześledzony przez Kowalika materiał źródłowy jest ogromny, wykracza daleko poza średniowiecze. Czytając ma się wrażenie, że autor pragnął uwzględnić każdy, nawet najdrobniejszy i najmniej znany, artykuł naukowy dotykający kwestii religii Słowian. Ilość jednak nie przeszła w jakość. Książce brak warsztatu historyka - przywoływane są wszelkie teksty jakie mogą się skojarzyć, ale nie są już niestety w żaden sposób opracowane. Brak refleksji na ile są wiarygodne, skąd czerpano informacje, czy kronikarz posiadał odpowiednią wiedzę, co skryba wtrącał od siebie, na jakich innych pracach się opierał i jakimi schematami się posługiwał. Ba, czasami nie wiadomo nawet po co Kowalik powołuje się na niektóre źródła, np. przez trzy strony pisze wyłącznie o religii starożytnej Grecji - ale co miało niby wynikać z tego dla Słowian? "Kosmologia..." mogłaby być świetnym opracowaniem gdyby wyrzucić z niej dwie trzecie tekstu a to co zostało uzupełnić rzetelną analizą.

Ormus | 2014-11-16
BethLuisNion | 2014-04-24