Chrystus Pan. Droga do Kany

Cykl: Chrystus Pan (tom 2) | Seria: Powieść historyczna
Wydawnictwo: Rebis
The Road to Cana
apokryf, religia, Jezus, działalność

Drugi tom fascynującego cyklu "Chrystus Pan" - próby przedstawienia w zbeletryzowanej formie życia Chrystusa - obejmuje rok przed chrztem w Jordanie i kończy się cudem w Kanie Galilejskiej. Opowieści dotyczące narodzin Chrystusa krążą wśród ludzi i sprawiają, że wszyscy, także najbliżsi, oczekują wyraźnego znaku z Jego strony. On jednak, przeżywając jakże ludzkie rozterki, czeka na właściwy...

Opowieści dotyczące narodzin Chrystusa krążą wśród ludzi i sprawiają, że wszyscy, także najbliżsi, oczekują wyraźnego znaku z Jego strony. On jednak, przeżywając jakże ludzkie rozterki, czeka na właściwy moment. Ten wreszcie nadchodzi - chrzest z rąk Jana Chrzciciela i kuszenie przez szatana na pustyni konfrontują Jezusa z Jego przeznaczeniem. Ukoronowaniem znaków, a zarazem początkiem działalności Chrystusa staje się zamiana wody w wino podczas uczty weselnej w Kanie.

Bogactwo szczegółów historycznych i obyczajowych, a także głębokie zakorzenienie w Nowym Testamencie sprawiają, że jest to pasjonująca lektura.

"Przykuwające uwagę przedstawienie nieznanych młodzieńczych lat Chrystusa. Wspaniały styl - zwięzły, żywy - i barwne postacie. To skrzyżowanie powieści historycznej z apokryficznymi ewangeliami wykracza poza zwykłą opowieść i staje się wyznaniem wiary".
"Kirkus Reviews"

"Chrystus Pan" jest owocem duchowej przemiany Anne Rice, która zasłynęła jako autorka niezwykle popularnego cyklu "Kroniki wampirów" czy "Opowieści o czarownicach z Mayfair". Wnikliwe portrety jej bohaterów zawsze utkane były z realistycznych emocji, co przemawiało do wyobraźni czytelników. Nie inaczej jest i tym razem - życiowa przemiana autorki wpłynęła jedynie na temat powieści, ale jej literacki kunszt i moc przekazu pozostały niezmienne.

źródło opisu: [Rebis, 2009]

Terpentulla | 2013-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Po części drugiej kurczowo trzymam się nadziei, że zamiast wampirzych erotyków Anna postanowi napisać mimo wszystko jeszcze część trzecią. Nie spodziewałam się po niej stworzenia tak niesamowicie niewinnej, ciepłej postaci, jaką okazał się być Chrystus. Niby z założenia powinno tak być, ale każde wypowiadane przez Niego zdanie było małym arcydziełem - ciągły balans między niewinnością, wyważeniem, frustracją i zgodą na wszystko, co przewidział Jego Ojciec, cokolwiek nie przyniesie los.

Świetnie rozpracowany temat tego, jak właściwie musiało się żyć dalej Marii i jej rodzinie po tym, jak na 30 lat byli niemalże porzuceni bez żadnych znaków, pozostawieni jedynie pod presją, iż muszą wierzyć i być cierpliwymi.

Jeżeli czegoś odczułam, że jest za mało, to na pewno opisów chwili, kiedy Chrystus doznawał Obecności, Wszechrzeczy czy jakby inaczej nie nazwać - boskiej obecności i swojej boskości. Opisy były wspaniałe i żałowałam, że nie ma ich więcej.

Do książki polecam serdecznie Dead...

Kasia | 2012-01-21

"Wkroczyłem w historię dla całej historii."

Dzięki zwięzłemu i żywemu stylowi Anne Rice zbeletryzowana tajemnica wcielenia nabiera niesamowitej mocy przekazu: czytelnik doświadcza wszystkich odczuć młodego Chrystusa - niepewności, lęku, strachu, niezaspokojonych pragnień, odrzucenia i wreszcie budzącej się miłości do Boga Ojca i całej ludzkości. Po przemienieniu wody w wino na weselu w Kanie - co stanowi w swej symbolice zapowiedź śmierci na krzyżu i wypływających z niej sakramentów Chrztu i Eucharystii (woda i krew), Jeszua bar Józef z Nazaretu nie ma juz wątpliwości, że jest Bogiem. Już wie, że jego ziemska misja polega na założeniu Kościoła i odkupieniu błądzącej ludzkości z mocy szatana (grzech pierworodny).

Wiernie oddane tło historyczno-obyczajowe ówczesnej społeczności żydowskiej było poprzedzone wnikliwymi studiami Autorki, natomiast umiejętne nakreślenie portretu psychologiczno-duchowego Chrystusa można chyba tylko tłumaczyć duchową przemieną Anne Rice, autentycznym...

Sylwia1984 | 2016-10-07
Wilczyca_z_Gubbio | 2016-08-30