Rozmawiał z bydlętami, ptakami, rybami

Okładka książki Rozmawiał z bydlętami, ptakami, rybami Konrad Lorenz
Okładka książki Rozmawiał z bydlętami, ptakami, rybami
Konrad Lorenz Wydawnictwo: Muza nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Es redete mit dem Vieh, den Vögeln und die Fischen
Muza
1997-01-01
1997-01-01
Bożena Kowalska

Książkę wysłuchałam w formie audiobooka czytanego miłym , spokojnym głosem Adama Biedrzyckiego. Napisana została dawno temu (obserwacje autora to początek XXw) i trzeba pamiętać , że w tamtych czasach nie było wyspecjalizowanych sklepów zoologicznych, gdzie obecnie możemy kupować przeróżne gatunki zwierząt z całego świata, ani tak rozwiniętej na szeroką skalę hodowli rasowych psów i kotów, a często sposobem pozyskania sobie "domowego towarzysza i przyjaciela" było złapanie go w lesie lub wybranie z gniazda (co dzisiaj wydaje nam się zupełnym barbarzyństwem). W kontekście tego, książka, która wielu osobom może wydawać się archaiczna - staje się zupełnie zrozumiała i interesująca. Oraz w pewnym stopniu aktualna , bo przecież i dziś zdarza nam się znaleźć dzikie zwierzątko, a wtedy warto coś o nim wiedzieć, chociażby to, czy istnieją jakiekolwiek szanse na jego uratowanie i udomowienie lub wypuszczenie na wolność...Gdybym miała tę książkę określić jakimś konkretnym przymiotnikiem - słowo "przesympatyczna" wydaje mi się bardzo adekwatne. Jest lekturą lekką i przyjemną (wspaniała jako odskocznia od ciężkich historycznych i politycznych zagadnień jakimi najchętniej się "faszeruję") i niesie, w przeciwieństwie do innych pozycji, po które sięga się zazwyczaj dla rozrywki, sporą porcję wiedzy (wnikliwe obserwacje zwyczajów kawek, gołębi, niektórych ryb oraz różnych zwierząt, z którymi obecnie spotykamy się nieraz zupełnie przypadkowo),czasami szokującej - jak np. w przypadku jelonka Bambi, którego autor nazywa "krwiożerczym bydlakiem rozszarpującym brzuch dzieciom i kobietom swojego gatunku". Na pewno również zupełnie inaczej będę teraz patrzeć na niektóre gatunki zwierząt w zoo. Autor wywrócił moje wcześniejsze przekonania o 180 stopni! Nie brakuje tu również dawki humoru. Opis jak autor oszukuje obrączkowane kawki by ich nie zrazić do siebie w przyszłości jest przekomiczny i nawet w głosie lektora można w tej chwili wyczuć tłumiony śmiech - kto ciekawy niech koniecznie po tę uroczą lekturę sięgnie, polecam!

Książka wybitna, chociaż napisana dość ciężkim językiem. Nie trudnym, ale zupełnie nie przypomina współczesnych pozycji naukowych, które usiłują trochę zabawić czytelnika, a trochę zaszokować.
A Lorenz pisze po swojemu, nie dla rozgłosu. Przede wszystkim ma ogromną wiedzę i doświadczenie. Nawet jeżeli z opowieści wyłania się obraz ekscentrycznego dziwaka, to jest on całkowicie oddany nauce.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników zwierząt.

Oj, jak miło przeczytać dobrą, napisaną z sercem i od serca, książkę przyrodniczą. To nie wydumane na siłę "Duchowe życie zwierząt", tylko klasyczne, lecz o dziwo "czytywalne" niczym współczesne (aż nie wierzę, że ma kilkadziesiąt lat) dzieło.

Konrad Lorenz był austriackim zoologiem, ale nade wszystkim ornitologiem, nie dziwi więc, że większość opowiastek tyczy się ptaków. Świetna opisana jest jego przyjaźń z najpierw jedną, a potem stadem kawek, koegzystencja z krukiem, próba wychowania orła przedniego... O ssakach też nie zapomina - ciekawe choćby jest rozwinięcie pochodzenia współczesnych psów i różnice między tymi "od wilka" i "od szakala".

A jeśli ktoś zada sobie niewinne pytanie: kto jest bardziej agresywny wobec innego przedstawiciela swojego gatunku: gołąb czy wilk, uzyska tu pewnie dość zaskakującą odpowiedź.

Trochę może trąci myszkę (czyli idealnie w temacie) staromodne podejście do zakupu i wychowania zwierząt z podziałem na te dające lub niedające przyjemność mentalną człowiekowi, ale nie ma się co zżymać, czasy były inne, a autor jednocześnie pokazuje swą wrażliwą naturę, przestrzegając przed niewoleniem braci mniejszych.

Urocza - to chyba najbardziej trafne słowo wobec tej książki. Można się sporo dowiedzieć, a i trochę pośmiać. Dla miłośników zwierząt pozycja obowiązkowa, dla tych, którzy ich nie lubią - pozycja obowiązkowa jeszcze bardziej :)

Muszę przyznać, że książka była średnio wciągająca. Po części może to wina lektora z audiobooka, ale chyba podstawową przyczyną jest fakt, że została ona napisana kilkadziesiąt lat temu. Teraz, w epoce filmów czytanych przez Krystynę Czubównę, opowieści o zwierzętach tu zaprezentowane nie wydają się specjalnie zaskakujące czy wyjątkowe. Ale historia dwóch gołębi w klatce i tak robi wrażenie.

Prof. Konrad Lorenz jest ojcem założycielem współczesnej etologii. Jest to młoda dziedziną zoologii i zajmuje się behawioryzmem zwierząt. Opisuje ich zachowania na bodźce zewnętrzne. Chodzi tutaj zarówno o zachowania instynktowne – genetycznie nabyte, jak i te wyuczone w czasie życia zwierzęcia. Książka po raz pierwszy została wydana w 1949r. zaraz po powrocie Lorenza z radzieckiej niewoli. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że autor nie był nazistą. W czasie II Wojny Światowej został powołany do Wehrmachtu jako lekarz wojskowy.
Książka jest napisana stylem gawędziarskim, gdzie z humorem opisane są różne przypadki Lorenza jego licznych zwierzęcych podopiecznych. W trakcie lektury miałem reminiscencję ze swojego dzieciństwa związane ze słynnym programem przyrodniczym „Z kamerą wśród zwierząt”. Lecz nie można ulec pozorom, w ten nie winny sposób autor przemyca solidną dawkę wiedzy, która nabywał w praktyce obserwując, badając i obcując ze zwierzętami przez większość swojego życia. Należy pamiętać że Konrad Lorenz za swoją działalność naukową otrzymał nagrodę Nobla.
Na koniec dodam, że w książce są liczne i praktyczne wskazówki dla miłośników zwierząt dotyczące ich poprawnej pielęgnacji i odczytywania ich potrzeb, ale to, co najbardziej było dla mnie interesujące, to praktyczne wskazówki dotyczące dobrania temperamentu zwierzęcia i jego natury z zgodnie z typem i oczekiwaniami swojego opiekuna.

"Rozmowy ze zwięrzętami"

"Rozmowy ze zwięrzętami"

Wspaniała książka o ptakach, rybach i ssakach. Autor w niezwykle ciepły, ciekawy i zabawny sposób przedstawia zwierzęta, ich sposoby zachowania.Opowiada z wielką sympatią o swoich wychowankach i sposobach radzenia sobie z nimi. Szczególnie wzruszająca była opowieść o jego "przyszywanej córeczce"- gąsiątku Martynce, która traktowała autora jak własną mamusię ;).
Serdecznie polecam :).

Serdecznie...

Jestem zauroczona tą książką!
Z jednej strony- urocza opowieść o zwierzętach autora o wyraźnym zacięciu gawędziarskim. Z drugiej- jednak praca noblisty; człowieka, którego obserwacje dały początek współczesnej etologii. Wiadomo- nauka się rozwinęła i "Rozmowy ze zwierzętami" mają pewien posmak retro, ale i tak dam głowę, że dla większości czytelników zawarte w niej informacje będą odkrywcze.
Polecam wszystkim zainteresowanym zwierzętami, którzy są w stanie wyjść troszkę dalej poza wzruszające historie o pieskach i kotkach. Na pewno czegoś się dowiecie, a i przy okazji uśmiechniecie przy opowieściach szalonego na punkcie obserwacji zwierząt naukowca.
I na koniec jeszcze gwoli ścisłości- wydaje się, że tytuł "Rozmawiał z bydlątkami, ptakami i rybami" to ta sama książka.

Jestem zauroczona tą książką!

W wydaniu, które czytałam, książka nosi tytuł "Rozmowy ze zwierzętami". Jest ciekawa, obserwacje autora są niewątpliwie ciekawe, jednak nieco mi przeszkadzają wzmianki o polowaniach, na które wybierał się autor z orłem, no i jak na mój gust, zbyt wiele miejsca poświęcono ptakom. Mnie nie wydają się one aż tak interesujące. Za to wielkie brawa za sceny z życia ryb, nie sądziłam, że to tak ciekawe zwierzęta.
Szczerze mówiąc, nieco mi też przeszkadzała wiedza o wojennej przeszłości autora. Starałam się o tym nie myśleć, ale jakoś trudno mi było obudzić w sobie życzliwość dla niego.

Czytałam poprzednio "I tak człowiek trafił na psa", ale "Rozmowy ze zwierzętami" (czytałam najnowsze wydanie, ze zmienionym tytułem) jest książką doskonałą.

Nie wiedziałam, że świat zwierząt jest TAK fascynujący i że zwierzęta w tak inteligentny dla swojego gatunku sposób porozumiewają się ze sobą.

Dodatkowy plus za szersze rozważania na temat zwierząt, które nawet dziś podzielają zdania, jak np. o cierpieniu zwierząt w ogrodach zoologicznych albo o moralności zwierząt albo jej braku.

Dodatkowy plus za szersze rozważania na temat zwierząt, które nawet dziś...

• Zwierzęta
  • Popularnonaukowe
  • Zwierzofilozofia
  • O zwierzętach
  • Zwierzęta

Dodaj cytat z książki Rozmawiał z bydlętami, ptakami, rybami