Książka Roku 2018

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Mag
Fool
Moore, Błazen

Christopher Moore kierował już ostrze swojego dowcipu na śmierć, zombie, samce alfa, anioły, kapłanki, a nawet Jezusa. Teraz zaś składa hołd jednej z najznaczniejszych postaci w historii kultury: Szekspirowi. Tytułowy błazen to sierota, wychowany przez zakonnice. został trefnisiem i zaufanym powiernikiem króla, który ma trzy piękne, a chwilami niebezpieczne córki. W zamku Leara na porządku dziennym są zdrady, intrygi i zabójstwa, a błazen i jego uczeń znajdują się w samym środku wydarzeń. Opowieść to sprośna a rubaszna, ohydne gwałty, morderstwa, okaleczenia, zdradę i klepanie po tyłku ukazująca. Wulgarności i bluźnierstw w księdze tej zawartych świat jeszcze nie widział, jako też podobnego nagromadzenia dziwnej gramatyki, bezokoliczników i okazjonalnej masturbacji. Drogi Czytelniku, gdyby Cię to turbowało, księgę tę z dala omijać radzimy, chociaż chcemy Cię jeno zabawić, afrontu nie czyniąc.

enedtil | 2010-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2010

Książki Christophera Moorea wielokrotnie przyciągały mój wzrok swoimi, dość nietypowymi okładkami i humorystycznymi opisami z tyłu. Mimo to, nigdy nie zdecydowałam się na ich zakup. Dopiero kilka dni temu, za namową Magdy (http://lubimyczytac.pl/profil/3197/magda), pojawiła się na mojej półce pierwsza pozycja Moorea, jaką miałam zamiar przeczytać – "Błazen".

Moore w swojej książce wziął na ząb parodii i satyry jedno z najsłynniejszych dzieł Shakespeare’a - „Króla Lir”. W książce pojawi się więc ów legendarny król Lir, jego trzy córki, wątek z podziałem królestwa itd. – kto czytał ten wie. Kto nie czytał – cóż … na co jeszcze czekasz? Wracając jednak do "Błazna", a raczej błazna. Dokładniej do błazna Kieszonki, ponieważ on w tej wersji jest głównym bohaterem. Bohaterem mającym to „szczęście”, że 90% postaci występujących w książce ma ochotę go zabić. Delikatnie mówiąc. I w sumie im się nie dziwię. Też chętnie nabiłabym jego głowę na pikę albo rozwiesiła jego trzewia na...

bacha24 | 2015-11-14
Przeczytana: 12 listopada 2015

"Pacan!-wydarł się kruk." Tak zaczyna się "Błazen" a ja sobie myślę, fantastyka, no to będzie krucho. Ale w tym przypadku górę nad moją niechęcią do fantastyki, gadających zwierząt, czarownic i duchów wzięło zamiłowanie do humoru. I zgoda, jest śmiesznie, jest wulgarnie i rubasznie ale pod tym płaszczykiem kryje się jednak ludzka tragedia.

lattemacchiato | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Sięgając po tę powieść wiedziałam, że mogę spodziewać się intryg, szeroko rozumianej sprośności i całkowitego braku zahamowań ze strony autora. Nie pomyliłam się. Moore potrafi zręcznie operować słowem, kpić z krytyki i bezbłędnie przykuwać uwagę odbiorcy.
Akcja powieści utrzymana jest w "mitycznym średniowieczu", jak określa ją sam autor. Fabuła nawiązuje do komedii Williama Szekspira "Króla Leara", parafrazując w międzyczasie kilka innych dzieł literackich i łącząc ich treści w jedną wspólną całość. Błazen - sierota wychowany przez mniszki, dzięki zrządzeniu losu zostaje sumieniem króla, ojca trzech panien. Panny te to słodkie, piękne i niezwykle przebiegłe przyszłe władczynie, które wykorzystując swój spryt pragną ugrać jak najwięcej z ojcowskich majątków. Zadaniem błazna - Kieszonki i jego ucznia jest nie tylko zabawianie znudzonej rodziny królewskiej. Dzięki niefortunnym zbiegom okoliczności zmuszeni są przeprowadzić drastyczne zmiany w polityce, pociągając za odpowiednie...

Maks | 2011-06-07
Przeczytana: czerwiec 2011

„Opowieść to sprośna a rubaszna, ohydne gwałty, morderstwa, okaleczenia, zdradę i klepanie po tyłku ukazująca. Wulgarności i bluźnierstw w księdze tej zawartych świat jeszcze nie widział, jako też podobnego nagromadzenia dziwnej gramatyki, bezokoliczników i okazjonalnej masturbacji. Drogi Czytelniku, gdyby Cię to turbowało, księgę tę z dala omijać radzimy, chociaż chcemy Cię jeno zabawić, afrontu nie czyniąc. Jeśli przeto zabawę w podobnych księgach odnajdujesz, trafiłeś na historię zaiste doskonałą”

Czy aby na pewno doskonałą? Czy autor tego zacnego ostrzeżenie nie był zbyt pewny siebie? Pewność siebie wszak często powoduje mylne mniemanie o samym sobie co nie będę ukrywał nie miało miejsca w „Błaźnie”. Autorem książki jest Christopher Moore którego nie tak dawno miałem okazję poznać w związku z zagłębianiem się w treść „Brudnej roboty”, wtedy to pisarz pod każdym względem przypadł mi do gustu i przyciągnął moją uwagę na dobre, byłem ciekaw, czy teraz odnajdzie się w zupełnie...

magda | 2010-07-26
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 26 lipca 2010

Fabuła bazująca głównie na szekspirowskim Królu Lirze (nie tylko). Narrator pierwszoosobowy, królewski błazen Kieszonka, relacjonuje nam wydarzenia z iście moore'owskim poczuciem humoru. Przeklinają, chędożą, bywa obscenicznie, jest sporo absurdu, trochę okrucieństwa, dużo czarnego humoru. I jest duch. "Zawsze jest cholerny duch."

Momentami przypisy autora przyprawiały mnie o wybuch śmiechu, szczególnie te ze słowotwórstwem, np. "współryby - inne ryby w danej grupie, jak współpracownicy, współczynniki itp. Zamknijcie się, jest takie słowo".

Ze względu na pracę rękami i nogami się bronię przed czytaniem książek po angielsku - nie chcę stracić kontaktu z językiem ojczystym, ale akurat tę pozycję postanowiłam sobie wkrótce zakupić i przeczytać również w oryginale. Po pierwsze dlatego, że ciekawi mnie radosne słowotwórstwo uprawiane w "Błaźnie" przez Moore'a, po drugie niestety z uwagi na liczbę błędów w tłumaczeniu (angielskie konstrukcje zdań, literówki...), które odbierają nieco...

Kakyuu | 2015-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2015

Moore nie zawodzi za każdym razem, książka wsiąknęła mnie na dwa wieczory i skończyłam zawiedziona, że to już wszystko.
Chędożenie, chędożenie, śmierć i więcej chędożenia ;)
I zawsze musi być cholerny duch!

deprywacja | 2018-12-08

Ha! Ależ to jest wulgarna książka! Ale co najlepsze, pod tą całą plugawą warstwą szlamu, płynów wydzielanych z każdego otworu ciała, okrutnych czasem żartów i paru anachronizmów jest naprawdę niezła historia. Może to dlatego, bo pożywką dla niej są ikoniczne dzieła Szekspira, ale Moore wydaje się po prostu opowiadać z sercem o swoich postaciach, co więcej dając im także prawo do posiadania serc, nawet jeśli są czarne jak smoła i cuchną zgnitą kapustą.

Choć na początku Moore wydaje się zbijać kapitał absurdalnie chamskim humorem, z każdym kolejnym rozdziałem okazuje się, to być tylko pozą. Więc nawet jeśli przez pierwszych kilkanaście stron będziesz się zastanawiać "co za ohydny badziew czytam?!", to daj tej książce szansę. Może ci się nie spodobać, ale byłoby błędem skreślać ją jako wykwit nastoletniego grafomaństwa. To nie ta liga. To jest naprawdę całkiem dojrzałe i w pełni świadome grafomaństwo. Mocne 7/10.

Kasia b | 2018-08-29

Adaptowanie, mniej lub bardziej wierne, wciąż na nowo sztuk Szekspira to zabieg stosowany w zasadzie od wieków. Ale rzadko zdarza się to tak udatnie jak w przypadku "Błazna"! Nie tyle archaizowana, to pozorująca i parodiująca tamtejsze klimaty i język. Król Laer w wersji wydźwiękiem niezwykle współczesnej, a do tego niebywale śmiesznej!

Aga | 2010-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

"Błazen" to jedna wielka dworska intryga w pięciu aktach. Leje się krew, jest mnóstwo śmiechu, jest wulgarnie i sprośnie. Cały Moore, jego dzieła można poznać z zamkniętymi oczami ;)

Magia | 2018-06-18

Nie dla wszystkich, jeżeli nie masz dystansu do podstawowych spraw natychmiast odłóż książkę.. Tylko popsuje ci nastrój. Sprośnie, wulgarnie z humorem.