Błazen

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Mag
Fool
Moore, Błazen

Christopher Moore kierował już ostrze swojego dowcipu na śmierć, zombie, samce alfa, anioły, kapłanki, a nawet Jezusa. Teraz zaś składa hołd jednej z najznaczniejszych postaci w historii kultury: Szekspirowi. Tytułowy błazen to sierota, wychowany przez zakonnice. został trefnisiem i zaufanym powiernikiem króla, który ma trzy piękne, a chwilami niebezpieczne córki. W zamku Leara na porządku dziennym są zdrady, intrygi i zabójstwa, a błazen i jego uczeń znajdują się w samym środku wydarzeń. Opowieść to sprośna a rubaszna, ohydne gwałty, morderstwa, okaleczenia, zdradę i klepanie po tyłku ukazująca. Wulgarności i bluźnierstw w księdze tej zawartych świat jeszcze nie widział, jako też podobnego nagromadzenia dziwnej gramatyki, bezokoliczników i okazjonalnej masturbacji. Drogi Czytelniku, gdyby Cię to turbowało, księgę tę z dala omijać radzimy, chociaż chcemy Cię jeno zabawić, afrontu nie czyniąc.

enedtil | 2010-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2010

Książki Christophera Moorea wielokrotnie przyciągały mój wzrok swoimi, dość nietypowymi okładkami i humorystycznymi opisami z tyłu. Mimo to, nigdy nie zdecydowałam się na ich zakup. Dopiero kilka dni temu, za namową Magdy (http://lubimyczytac.pl/profil/3197/magda), pojawiła się na mojej półce pierwsza pozycja Moorea, jaką miałam zamiar przeczytać – "Błazen".

Moore w swojej książce wziął na ząb parodii i satyry jedno z najsłynniejszych dzieł Shakespeare’a - „Króla Lir”. W książce pojawi się więc ów legendarny król Lir, jego trzy córki, wątek z podziałem królestwa itd. – kto czytał ten wie. Kto nie czytał – cóż … na co jeszcze czekasz? Wracając jednak do "Błazna", a raczej błazna. Dokładniej do błazna Kieszonki, ponieważ on w tej wersji jest głównym bohaterem. Bohaterem mającym to „szczęście”, że 90% postaci występujących w książce ma ochotę go zabić. Delikatnie mówiąc. I w sumie im się nie dziwię. Też chętnie nabiłabym jego głowę na pikę albo rozwiesiła jego trzewia na...

bacha24 | 2015-11-14
Przeczytana: 12 listopada 2015

"Pacan!-wydarł się kruk." Tak zaczyna się "Błazen" a ja sobie myślę, fantastyka, no to będzie krucho. Ale w tym przypadku górę nad moją niechęcią do fantastyki, gadających zwierząt, czarownic i duchów wzięło zamiłowanie do humoru. I zgoda, jest śmiesznie, jest wulgarnie i rubasznie ale pod tym płaszczykiem kryje się jednak ludzka tragedia.

Maks | 2011-06-07
Przeczytana: czerwiec 2011

„Opowieść to sprośna a rubaszna, ohydne gwałty, morderstwa, okaleczenia, zdradę i klepanie po tyłku ukazująca. Wulgarności i bluźnierstw w księdze tej zawartych świat jeszcze nie widział, jako też podobnego nagromadzenia dziwnej gramatyki, bezokoliczników i okazjonalnej masturbacji. Drogi Czytelniku, gdyby Cię to turbowało, księgę tę z dala omijać radzimy, chociaż chcemy Cię jeno zabawić, afrontu nie czyniąc. Jeśli przeto zabawę w podobnych księgach odnajdujesz, trafiłeś na historię zaiste doskonałą”

Czy aby na pewno doskonałą? Czy autor tego zacnego ostrzeżenie nie był zbyt pewny siebie? Pewność siebie wszak często powoduje mylne mniemanie o samym sobie co nie będę ukrywał nie miało miejsca w „Błaźnie”. Autorem książki jest Christopher Moore którego nie tak dawno miałem okazję poznać w związku z zagłębianiem się w treść „Brudnej roboty”, wtedy to pisarz pod każdym względem przypadł mi do gustu i przyciągnął moją uwagę na dobre, byłem ciekaw, czy teraz odnajdzie się w zupełnie...

lattemacchiato | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Sięgając po tę powieść wiedziałam, że mogę spodziewać się intryg, szeroko rozumianej sprośności i całkowitego braku zahamowań ze strony autora. Nie pomyliłam się. Moore potrafi zręcznie operować słowem, kpić z krytyki i bezbłędnie przykuwać uwagę odbiorcy.
Akcja powieści utrzymana jest w "mitycznym średniowieczu", jak określa ją sam autor. Fabuła nawiązuje do komedii Williama Szekspira "Króla Leara", parafrazując w międzyczasie kilka innych dzieł literackich i łącząc ich treści w jedną wspólną całość. Błazen - sierota wychowany przez mniszki, dzięki zrządzeniu losu zostaje sumieniem króla, ojca trzech panien. Panny te to słodkie, piękne i niezwykle przebiegłe przyszłe władczynie, które wykorzystując swój spryt pragną ugrać jak najwięcej z ojcowskich majątków. Zadaniem błazna - Kieszonki i jego ucznia jest nie tylko zabawianie znudzonej rodziny królewskiej. Dzięki niefortunnym zbiegom okoliczności zmuszeni są przeprowadzić drastyczne zmiany w polityce, pociągając za odpowiednie...

magda | 2010-07-26
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 26 lipca 2010

Fabuła bazująca głównie na szekspirowskim Królu Lirze (nie tylko). Narrator pierwszoosobowy, królewski błazen Kieszonka, relacjonuje nam wydarzenia z iście moore'owskim poczuciem humoru. Przeklinają, chędożą, bywa obscenicznie, jest sporo absurdu, trochę okrucieństwa, dużo czarnego humoru. I jest duch. "Zawsze jest cholerny duch."

Momentami przypisy autora przyprawiały mnie o wybuch śmiechu, szczególnie te ze słowotwórstwem, np. "współryby - inne ryby w danej grupie, jak współpracownicy, współczynniki itp. Zamknijcie się, jest takie słowo".

Ze względu na pracę rękami i nogami się bronię przed czytaniem książek po angielsku - nie chcę stracić kontaktu z językiem ojczystym, ale akurat tę pozycję postanowiłam sobie wkrótce zakupić i przeczytać również w oryginale. Po pierwsze dlatego, że ciekawi mnie radosne słowotwórstwo uprawiane w "Błaźnie" przez Moore'a, po drugie niestety z uwagi na liczbę błędów w tłumaczeniu (angielskie konstrukcje zdań, literówki...), które odbierają nieco...

Kakyuu | 2015-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2015

Moore nie zawodzi za każdym razem, książka wsiąknęła mnie na dwa wieczory i skończyłam zawiedziona, że to już wszystko.
Chędożenie, chędożenie, śmierć i więcej chędożenia ;)
I zawsze musi być cholerny duch!

Aga | 2010-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

"Błazen" to jedna wielka dworska intryga w pięciu aktach. Leje się krew, jest mnóstwo śmiechu, jest wulgarnie i sprośnie. Cały Moore, jego dzieła można poznać z zamkniętymi oczami ;)

Moore to Moore - rozśmiesza do łez, nie stroni od wulgarności, a fabuła jest tylko przykrywką. I dobrze!

Insane | 2015-07-18
Na półkach: Książki, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 18 lipca 2015

Pamiętam, jak po raz pierwszy, w pierwszej gimnazjum zawitałam do publicznej biblioteki w moim mieście. To właśnie wtedy zaczęłam się uzależniać od książek. Najpierw jakieś pożyczone, parę kupionych i co tygodniowe wizyty w bibliotece. Na początku wybierałam jakieś typowo młodzieżowe serie, ale pewnego razu do moich łapek trafiła fioletowa książka z czaszką. "Brudna Robota", przeczytana przeze mnie cztery lata temu i nie dawno po raz kolejny, już jako mój egzemplarz, nakłoniła mnie do sięgnięcia po inne książki Moore'a. Zainteresował mnie cykl Love Story, niestety zbyt trudno dorwać pierwszą i drugą część, więc zaniechałam poszukiwań i rozglądałam się za innymi powieściami.
Co prawda, nie znam Shakspear'owskiego "Lira", ale przedstawioną historię w "Błaźnie" pokochałam. Nie brak tutaj wulgaryzmów, chędożenia czy głupoty bohaterów. Ale wszystko z umiarem. Autor wiedział kiedy rzucać żartami, a kiedy przestać, by nie przesadzić.
Książka ocieka sarkazmem, czarnym humorem i...

mrówcia | 2010-09-20

Odpadłam. totalnie zakręcone, prześmieszne i dobrze napisane. Nie sądziłam, że ludzie w pociągu mogą, aż tak dziwnie się na mnie patrzeć, widząc jak polewam się niemiłosiernie do książki. Myślałam, że takie rzeczy tylko przy Pratchettcie, a tu miłe zaskoczenie