Błazen

2009-03-25
2009-03-25
Jacek Drewnowski
Moore Błazen

Kompletnie nie trafia w moje poczucie humoru, być może gdybym znał lepiej szekspirowski pierwowzór to spodobałoby mi się bardziej. Tu poddałem się po dobrnięciu do połowy książki.

Pierwsza i jedyna książka w moim życiu, przy której wybuchłem śmiechem czytając w miejscu publicznym (trambaj) i nie mogłem się powstrzymać ani przestać, a ludzie patrzyli na mnie jak na debila :)
Wspaniale zabawna opowieść. Wybuchowy humor!

Wspaniale zabawna opowieść. Wybuchowy humor!

Karolina dzięki za pożyczenie książki. Ale to nie dla mnie. Nie bardzo lubię ,takie powieśći. Nie mogłem się wczuć w klimat.

Nie potrafiłam przejść przez pierwsze kilkadziesiąt stron książki. Całkowicie nie czuję jej klimatu. Dla mnie na nie.

Dużo humoru i tego czarnego również. Lubiany autor, fajny styl, więc jest naprawdę spoko.

Fabuła / 8

Zwroty akcji / 8
Bohaterowie / 9
Humor / 8
Oryginalność / 9

Kocham, kocham tą książkę. Kocham ją za rubaszność, cięty język i humor. Czarny humor. Kocham ją za to, że mogę bez pardonu śmiać się na głos, albo tak trochę ciszej, aby ludzi w komunikacji nie wystraszyć. Cudownie były by mieć takie alter ego jakim jest główny bohater. Dla mnie najlepsze lekarstwo na chandrę.

Humor, czarny humor, błazenada i szaleństwo. Całkiem dobrze się bawiłam. Polecam!

Ha! Ależ to jest wulgarna książka! Ale co najlepsze, pod tą całą plugawą warstwą szlamu, płynów wydzielanych z każdego otworu ciała, okrutnych czasem żartów i paru anachronizmów jest naprawdę niezła historia. Może to dlatego, bo pożywką dla niej są ikoniczne dzieła Szekspira, ale Moore wydaje się po prostu opowiadać z sercem o swoich postaciach, co więcej dając im także prawo do posiadania serc, nawet jeśli są czarne jak smoła i cuchną zgnitą kapustą.

Choć na początku Moore wydaje się zbijać kapitał absurdalnie chamskim humorem, z każdym kolejnym rozdziałem okazuje się, to być tylko pozą. Więc nawet jeśli przez pierwszych kilkanaście stron będziesz się zastanawiać "co za ohydny badziew czytam?!", to daj tej książce szansę. Może ci się nie spodobać, ale byłoby błędem skreślać ją jako wykwit nastoletniego grafomaństwa. To nie ta liga. To jest naprawdę całkiem dojrzałe i w pełni świadome grafomaństwo. Mocne 7/10.

Adaptowanie, mniej lub bardziej wierne, wciąż na nowo sztuk Szekspira to zabieg stosowany w zasadzie od wieków. Ale rzadko zdarza się to tak udatnie jak w przypadku "Błazna"! Nie tyle archaizowana, to pozorująca i parodiująca tamtejsze klimaty i język. Król Laer w wersji wydźwiękiem niezwykle współczesnej, a do tego niebywale śmiesznej!

• Niedokończone

Christopher Moore Błazen Zobacz więcej