Wojna, ludzie i medycyna, t.2

1960-01-01
1960-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Twórczość : styczeń 2022 LXXVIII Henryk Bardijewski, Magdalena Boczkowska, Edward Boniecki, Leszek Bugajski, Marek Czuku, Przemysław Dakowicz, Bernadetta Darska, Piotr Kępiński, Ignacy Kotkowski, Paweł Kozłowski, Agnieszka Kumor, Paweł Majcherczyk, Adam Majewski, Rafał Marszałek, Maciej Melecki, Zbigniew Mentzel, Grażyna Obrąpalska, Michał Piętniewicz, Karol Płatek, Ryszard Sawicki, Wojciech Stanisławski, Ireneusz Staroń, Wojciech Sternak, Paulina Subocz - Białek, Rafał Sulikowski, Natalia Szyszkowska, Adam Tomczyk, Julian Tuwim, Magdalena Wasąg, Karol Wieczorek, Szymon Wróbel, Roman Wysogląd, Paweł Zawadzki, Katarzyna Ewa Zdanowicz, Jacek Antoni Zieliński
Twórczość : st... Henryk Bardijewski,...
Okładka książki Korespondencja wojskowa hetmana Janusza Radziwiłła w latach 1646-1655. Część 2, Listy Konrad Bobiatyński, Przemysław Gawron, Krzysztof Kossarzecki, Piotr Kroll, Adam Majewski, Dariusz Milewski, Mirosław Nagielski
Korespondencja... Konrad Bobiatyński,...

„Wojna, ludzie i medycyna ” Adama Majewskiego, to bardzo dobra pozycja, którą czyta się szybko mimo swoich sporych objętości blisko 700 stron. Ja posiadam wydanie trzecie, poprawione (uzupełnione przez autora) dwa tomy w jednej pozycji. Autor obdarzony niesamowicie dobrą pamięcią opisuje nam działania wojenne na obczyznie w sposób tak obrazowy, że dzięki temu mamy wrażenie, jakbyśmy sami w tych wydarzeniach uczestniczyli.

Z mojej strony szczerze polecam, tym którzy lubią tematykę drugiej wojny światowej.

Cenzura PRLowska sprawia, że jedynym wrogiem Polski w czasie IIWŚ są Niemcy - a książka opisuje perypetie lekarza w WP podczas kampanii wrześniowej i dalej, kiedy to należy on już do Polskich Sił na Zachodzie.
Pomijając to (wybaczalne, wszak autor nie mógł sobie pozwolić na całkowitą autonomię, publikując w Polsce),styl pisania a'la koszarowy, bez zbędnych upiększeń przedstawiający fakty. Przeżycia dr Majewskiego same w sobie były ciekawe, więc poniekąd nie wymagają "pudrowania".

Bardzo dobrze napisana. Autor kreuje się na świętego. Wojna dzieje się na froncie, a my słyszymy echa wystrzałów. Tutaj są kulisy rozgrywek sztabowych i oficerskich przepychanek. Dopiero Monte Casino daje kopa. Potem, smutna prawda o tym jak Anglicy nam podziękowali. I zakończenie napisane pod ówczesną cenzurę.

Wymienię w punktach.
- Świetny, lekki ale barwny język;
- klimat wydarzeń oddany bardzo dobrze;
- autor jest świetnym obserwatorem i prawym, uczciwym człowiekiem a jego przemyślenia są bardzo zbieżne z moimi;
- "love-hate" w stosunku do Anglików;
- wszyscy powtarzają w recenzjach, że cenzura uniemożliwiła uczciwie opisać to co się działo po zakończeniu działań wojennych i przed powrotem do Polski. Moim zdaniem to ciekawe doświadczenie dla nas, którzy mają nieograniczony dostęp do informacji, jak należy czytać między wierszami;
- dowiedziałem się co to jest zgorzel gazowa ;)

Wymienię w punktach.
- Świetny, lekki ale barwny język;
- klimat wydarzeń oddany bardzo dobrze;
- "love-hate" w stosunku do Anglików;

Książka w mojej opinii interesująca, niestety z widocznymi działaniami ówczesnej cenzury.

Poza wysokimi walorami merytorycznymi, momentami śmiałam się do łez, innym razem zaś przechodziły mnie zimne ciarki czytając tę książkę. Dosłownie naga prawda o życiu w armii alianckiej podczas II Wojny światowej, w tym zakresie, w którym autor był w stanie ją opisać.

O tym jak napisać "recenzje" tej książki myślałem całą drogę Kraków- Gdynia. I chyba nie jestem w stanie. To zbyt wartościowa książka. To jedna z tych 3 książek jakie znam, które w przystępny sposób łączą w sobie wiedzę z kilkudziesięciu książek (inne to Bracia Askenazy i Nie trzeba głośno mówić).

Autor, człowiek obdarzony takimi cechami jak spostrzegawczość i ciekawość świata ma pecha żyć w tzw. ciekawych czasach i szczęście podróżować po ciekawych miejscach. A my mamy szczęcie, że posiada także tzw. lekkie pióro i chęć, żeby pozostawić po sobie wspomnienia.

Dzięki tej książę dowiedziałem się wielu (dziesiątków? setek?) nowych rzeczy, lub potwierdziła ona stare wiadomości. Nawet nie ma sensu wymieniać dokładnie. Są i ciekawostki o organizacji różnych armii, i obserwacje podróżniczo socjologiczne. Jest i specyficzna pochwała wojny. I dużo o organizacji służby medycznej min. pierwszy raz czytałem opis działania batalionowego punktu opatrunkowego ze strony lekarza. I jest wreszcie dużo, niestety często bardzo negatywnie o nas samych - Polakach. O pijaństwie, braku godności, biurokracji, kolesiostwie, i o polskich kierowcach. Z tego wychodzi ponury obraz - nie zniszczyła nas "komuna" my już byliśmy zniszczeni i zawsze będziemy.

Autor, człowiek obdarzony takimi cechami jak spostrzegawczość i ciekawość...

Zakończenie mdłe i niepasujące do reszty... Zapewne wymuszone sytuacją polityczną panującą w Polsce. Książka w ogóle nie mówi o tym co ruscy wyprawiali w Polsce(i nie tylko).
Jednak, poza tym wywołuje piorunujące wrażenie i jest godna polecenia. Wręcz lektura obowiązkowa, żeby dowiedzieć się co wyprawiali anogole, francuzi i tłumy naszych oficerów, których większość pragnęła się wzbogacić, a nie walczyć za ojczyznę... "Murzyn wykonał robotę i teraz powinien wracać do domu"- tak Majewski opisuje pożegnanie aliantów z polakami(którzy im tyłki uratowali).

Wybitny utwór. Szokuje niesamowita pamięc autora. Wielka lekcja patriotyzmu. Zamiast wielu z dziejszych obowiązkowych dyrdymałów ta książka powinna byc lekturą szkolną.

Ta książka powinna być lekturą szkolną. Są to opowiadania młodego Lwowskiego lekarza wyrwanego z regularnego życia i rzuconego w świat, w wir wojny. Osobiste przeżycia Majewskiego są świadectwem wielkiego męstwa i odwagi żołnierza polskiego, ale autor nie ogranicza się jedynie do relacji postaw bohaterskich, daje świadectwo również obecności w polskiej armii postaw zgoła odmiennych i haniebnych jak zdrada, cały czas jednak przypominając czytelnikowi że równowagi miedzy tymi dwoma biegunami zachowań ludzkich w Polskiej armii nie było. Dominowało męstwo i niekiedy wręcz szalona odwaga. Nie szczędzi opisów stosunku obcych wojsk do żołnierza polskiego, a te wahały się od węgierskiej przyjaźni, do francuskiej niechęci... Warto przeczytać, warto poznać, warto poczuć się dumnym z tego że jest się Polakiem. szkoda jedynie że książka pisana była za czasów komuny, co niestety odbiło się w widocznie okrojonej treści... POLECAM...

• Medycyna
  • II wojna światowa