One by One

Okładka książki One by One Chris Carter
Okładka książki One by One
Chris Carter Wydawnictwo: Simon & Schuster Cykl: Robert Hunter (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Robert Hunter (tom 5)
One by One
Simon & Schuster
2013-08-15
2013-08-15
0857203096

Detektyw Robert Hunter odbiera osobliwy telefon, ma wejść na podaną przez rozmówcę stronę internetową i zadecydować. O czym? O tym w jaki sposób mężczyzna widoczny na ekranie komputera ma zginąć...ma wybór...osoba po drugiej stronie i tak umrze, pozostaje pytanie jak bardzo będzie cierpieć.
Telefony powtarzają się, reguły 'gry' za każdym razem zmieniają ale głównym odbiorcą pozostaje detektyw. Kto stoi za tymi okrutnymi morderstwami i co łączy ofiary?

Właśnie przypomniałam sobie dlaczego na jakiś czas odstawiłam książki Cartera...są jak narkotyk...wciągają i nie chcą wypuścić pozostawiając w głowie całkowity mętlik. Bardzo lubię książki autora...mają w sobie to coś...jakiś głębszy - straszny - przekaz. Jaki znalazłam tutaj? Ludzie pragną rozrywki, za wszelką cenę, nawet za cenę życia żywej istoty...z jakiego powodu? Ano różnie, z ciekawości, z poczucia,że 'dobrze jej/jemu tak, na pewno zasłużył, albo dla żartów - przecież to jakiś fake, ktoś sobie jaja robi to co szkodzi.
Przeraża mnie natura ludzka...niejednokrotnie i nieustannie.
O stylu pisania czy innych rzeczach nie będę pisać...nie zmieniam zdania i polecam, zwłaszcza fanom dobrych i mocnych thrillerów.

Telefony powtarzają się, reguły 'gry' za każdym razem zmieniają ale głównym...

Moja pierwsza książka Chrisa Cartera i muszę powiedzieć, że trafia on na listę moich ulubionych autorów!
"Jeden za drugim" to zdecydowanie pozycja godna polecenia dla tych, którzy:
1. lubią krótkie rozdziały
2. kręci ich dreszczyk emocji
3. od czasu do czasu lubią przeczytać coś związanego z psychologią behawioralną.

PS: Mam ogromną nadzieję, że gdyby fabuła choć w części wydarzyła się naprawdę to jednak mamy lepsze społeczeństwo, bardziej humanitarne, a nie jedynie nastawione na rozrywkę.

"Jeden za drugim" to zdecydowanie pozycja godna polecenia dla tych, którzy:
1. lubią krótkie rozdziały
2. kręci ich dreszczyk emocji

PS: Mam ogromną nadzieję, że gdyby fabuła choć w...

Jakby ciut gorsza niż pozostałe Cartera, ale mimo wszystko to wciąż kawał dobrego, mięsnego kryminału. Polecam!

Kiedy chodzi o kogoś nam bliskiego, nic innego się nie liczy. Potrafimy zapomnieć, kim jesteśmy. Większość ludzi jest w błędzie, ponieważ wierzą, że wszystko, co robimy w życiu, zależy tylko od nas. Że zawsze mamy wybór, czy tego chcemy czy nie.

Jak zwykle opis zwyrodniałego przestępcy i mega brutalnych morderstw. Skąd u autora pomysły na takie przeraźliwe zbrodnie? Tradycyjnie książka wchłania bez reszty. Warto robić sobie przerwę między poszczególnymi częściami z cyklu bo autor ma wiele powtarzających się schematów. Po prostu wszystkie opryszki marzą o pokonaniu genialnego detektywa. Jest to jednak doskonała rozrywka a dodatkowo ciekawa analiza społeczeństwa. Faktycznie jestem w stanie uwierzyć, że ludzie mogliby głosować, jak autor pokazał w książce. Jest to dość przerażające ale też wiarygodne, niestety. Polecam dla ludzi o mocnych nerwach.

Kolejny tom serii tego Autora nie odstaje od poprzednich. Ciekawa i jak zwykle makabryczna historia z morałem o współczesnym, zinformatyzowanym świecie. Doprawdy, nie wiem skąd Autor czerpie te pomysły na zabijanie...
Pominę jednak ww. wątek i skupię się na pewnych irytujących schematach, które Pan Carter stosuje. Za złośliwości przepraszam!
1) Konstrukcja książki serialowo - teledyskowa, jakby przygotowanie do scenariusza i sfilmowania. Krótkie sceny w 9 na 10 przypadków kończących się jakimś "przełomem", odkryciem, o którym dowiemy się w...następnym odcinku, tj. rozdziale :-). Może pauzowanie z przerwą na reklamy? :-). Odczuwam to jako brać ciągłości historii, szatkowanie, ciągle przerywanej nową sceną.
2) Zawsze występuje motyw zemsty, ktoś mocno poturbowany życiowo mści się na sprawcach. Wystarczy skupić się na powiązaniach ofiar, o których dopiero na końcu główni bohaterowie się dowiadują. Żadnych zawiłości.
3) Totalna indolencja spec służb policyjnych i FBI - przynajmniej w tej książce.
4) Szefowa wydziału zabójstw w tej serii (i dwóch głównych bohaterów) to jakaś pozorantka. Nie wiem jakim cudem szefuje temu zespołowi, jeśli potrafi tylko: cyt. "z przerażenia wytrzeszczać oczy i zasłaniać usta rękami" przy każdej okazji. To przecież wydział najcięższych zabójstw :-)). Doprawdy zabawne.
5) Nadużywanie właśnie przez Autora w każdym tomie tej serii określeń: "zmroziło krew", "zastygł w przerażeniu", "w oczach szalał strach" i in. I to co kilka stron na koniec tych "rozdzialików". Biedni ci policyjni spece (z kilkunastoletnim stażem),którzy ciągle są przerażeni i zmrożeni ze strachu.

OK, to tyle szyderstwa :-). Serię tego Autora z całą pewnością należy jednak przerywać na jakiś czas jakąś "normalną" książką, aby w naszych oczach nie szalał strach :-).

1) Konstrukcja książki serialowo...

Jak zawsze świetnia książka

Jak zawsze świetnia książka

wiadomo, jest Hunter jest dobrze

wiadomo, jest Hunter jest dobrze

Przerażające zbrodnie widziane na żywo. Plątanina niewiadomych i domysłów. Okrutny i bezwzględny morderca. Takie gierki lubię.

Pan Carter niewątpliwie ogląda te same filmy co ja 😁 Ta część to przeniesiony na karty powieści film "Nieuchwytny" z Diane Lane. Film pamiętam bardzo dobrze, oglądałam go kilka razy, i to zepsuło mi frajdę z czytania. Autor niestety skopiował nie tylko metodę, ale nawet motyw mordercy. Co nie zmienia faktu, że czyta się bardzo dobrze, a książka mega wciąga.

• Chris Carter