Koszmar partycypacji

Wydawnictwo: Fundacja Bęc Zmiana
The Nightmare of Participation
Grzegorz

Nie ma tutaj porad, jak przebudować miasto ani nawet – jak to bywa w publikacjach Rema Koolhaasa czy Roberta Venturiego – jak je lepiej zrozumieć. Nie jest to książka o tym, co robić, ale o tym, czego unikać. Nie stanowi ona katalogu dobrych praktyk, jest raczej przewodnikiem po polu minowym. Miessen zaprasza na swoisty seans terapeutyczny, abyśmy sobie uświadomili, jak sami się oszukujemy i pozbawiamy zdolności do działania na rzecz realnej, a nie fasadowej zmiany. To książka szczególna. Autor mówi wprost to, co wielu z nas podskórnie przeczuwa: jesteśmy wciągani do współudziału w wielkiej ściemie. Pokazuje, jak zupełnie niepostrzeżenie pewien ideał przerodził się we własną karykaturę. Dlatego książka ta powinna zostać w Polsce starannie przeczytana. Potem można, a nawet należy się z nią rozstać. Ale trzeba zrobić to z właściwych powodów.

źródło opisu: Z przedmowy Kacpra Pobłockiego

źródło okładki: http://sklep.beczmiana.pl/koszmar-partycypacji-p-306.html

Lengua | 2015-10-23
Przeczytana: 21 października 2015

Jest to bardziej praca naukowa niż książka. Z tego względu muszę dokonać podziału: za treść przyznaję 8/10. Autor porusza i demaskuje patologie związane z szeroko pojętą partycypacją, która przez polityków jest stosowana do manipulowania ludźmi i zrzucania swojej odpowiedzialności na tzw 'głos ludu'. Warto popatrzeć na te procesy z innego punktu widzenia, szczególnie gdy coraz więcej z nich próbuje się zamiatać pod dywan pod płaszczykiem partycypacji, współrządzenia obywateli, ciągłych referendów itd.

Z drugiej strony odejmuję 3 gwiazdki za język - ciężki, naukowy, skomplikowany. Czyta się to po prostu z trudem. Warto natomiast sięgnąć choćby dla płomiennej, świetnie napisanej przedmowy autorstwa Kacpra Pobłockiego.

michal_frikucak | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

Demokracja agonistyczna - pojęcie, które pozwala nam nie tylko spojrzeć na nasze kwestie sporne w inny sposób (niejako tytułowym powiewem świeżego powietrza). Dowiemy się jaki stosunek powinny zawsze mieć do siebie obie strony sporu, jak również jak ważne jest docenianie roli nieproszonego outsidera, czy niezależnego praktyka. Książka napisana trudnym językiem, ale opisująca ważne tematy, warto przebrnąć, aby zasiać w głowie kilka cennych myśli. Jeśli jednak, ktoś szuka łatwej i przyjemniej w odbiorze lektury to warto poszukać w innym miejscu.

wollny | 2014-08-31
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Po czym poznać dobrego pisarza naukowca? Że o najbardziej skomplikowanych rzeczach potrafi mówić prostym, zrozumiałym dla każdego językiem. To nie jest książka po którą sięgnie przysłowiowy Kowalski, bo jest po prostu przeintelektualizowana. Kwestie teoretyczne niezmiernie ciekawe, praktyczne w moim przekonaniu zbyt naiwne.

Idaho | 2018-03-19
Joanna | 2018-03-12