Śluza

Da Capo
1997-01-01
1983-01-01
Jan Kraśko

Ta książka jest beznadziejna, przez cały ten czas czytania łudziłem się, że historia mnie zaciekawi, a jednak się myliłem. Wiadomo książka o terroryzmie i wyburzaniu tam przez zamachowców, ale nadmiar bohaterów sprawia, że staje się nudna. Jeszcze zakończenie, kompozycja otwarta, ale daje wrażenie niedokończonej.

To jedna z tych książek, którą można przeczytać, kiedy nie ma już nic w kolejce...

Mam nadzieję, że inne pozycje tego autora będą lepsze.

To jedna z tych książek, którą można przeczytać, kiedy nie...

W wyniku zamachu terrorystycznego zostaje wysadzona tama w pobliżu Amsterdamu, a pobliskie lotnisko zostaje całkowicie zalane. Zamachowcy, chociaz nie planują wielkich zniszczeń, już zapowiadają kolejne zamachy. Rozpoczyna się śledztwo, w którym bierze udział porucznik Peter van Effen.

'Śluza' to typowy akcyjniak z gatunku tych, które wychodziły w Polsce w latach 80. Dość wartka akcja z mnóstwem drobnych głupotek i bardzo schamtyczny jak na tamte lata główny bohater - typ Jamesa Bonda, młody, sarkastyczny z wielkim powodzeniem u kobiet. Styl pisania nie różni się od innych książek MacLeana, powiesć czyta się szybko i dość bezboleśnie, ale finalnie po zakończeniu lektury niewiele zostaje w pamięci. Sposób narracji poprowadzony według pewnego schematu i w pewnym momencie można sobie wszystko poukładać.

Podsumowując: lekka fabuła, dobry styl pisarski i bohater, którego da się lubić. Do tego niezbyt rozgarnięci przeciwnicy i głupotki, które zamiast odstraszać dodają książce uroku. Niestety po zamknięciu książki nie zostanie w głowie czytelnika zbyt wiele wspomnień. Dobra książka w celach relaksacyjnych.

Mistrz w formie. Van Effen rządzi - sama intryga mistrzowsko poukładana - aż żal cokolwiek pisać żeby nie spoilerować. Jedna z moich ulubionych pozycji ( Stacja arktyczna Zebra - też polecam :) )

Nawet,się cieszę że już.Znam,książka ,bardzo wciąga.Nie wiedziałem.Że,takie znaczenie ma armia w Holandii.

Książka wyszła również pt. "Wielka tama".

Książka wyszła również pt. "Wielka tama".

1934

Terroryści w Holandii. W wyniku zamachu terrorystycznego zostaje wysadzona tama w pobliżu Amsterdamu. Tamtejsze lotnisko zostaje kompletnie zalane, a zamachowcy grożą kolejnymi atakami. Policja rozpoczyna śledztwo.

Powieść czyta się całkiem dobrze głównie ze względu na głównego bohatera. Jest nim młody sarkastyczny porucznik Peter van Effen. W swoich działaniach nie waha się łamać zasad i częściowo wykorzystywać innych osób. Jest przy tym mistrzem kamuflażu i blefu. Na dodatek ma powodzenie u płci pięknej. Nie jest to może specjalnie oryginalny pomysł na bohatera, ale można polubić jego zawadiackość. Trochę też szkoda, że często ma więcej szczęścia niż rozumu i sukcesy wielu jego działań wydają się naciągane.

Trochę gorzej niestety prezentują się jego przeciwnicy. Dają się zaskakująco łatwo oszukać głównemu bohaterowi, a także nie wykorzystują wszelkich szans jakie mają by go powstrzymać. Są dosyć źle zorganizowani i w sumie aż trudno uwierzyć, że udało im się przeprowadzić jakąś udaną akcję. Na dodatek ich motywacja jest bardzo oklepana i nieinteresująca.

Jest to lekka rozrywkowa powieść nieskłaniająca do żadnej refleksji. Do przeczytania głównie dla zabicia czasu.

Nigdy bym nie przypuszczał, że dwa tłumaczenia tej samej powieści mogą się tak diametralnie różnić. "Wielka tama" to w porównaniu z jakimkolwiek innym tłumaczeniem powieści, która później była wydawana jako "Śluza" (prawidłowy tytuł ksiązki MacLeana),to powolny, ściek raczej niżli wartki strumień narracji. Omijać szerokim łukiem i poszukać lepszego wydania!

MacLean jak się patrzy. Pod jednym warunkiem: kiedy czyta się w tłumaczeniu Jana Kraśko a nie w pewnym wydaniu wydawnictwa Merkuriusz, o którym nalezało by zapomnieć. Wydawnictwo typu "wydaj szybko i zgarnij kasę" które na fali fascynacji powieściami autora "Tylko dla orłów" wydało pośpiesznie "Śluzę" jako "Wielką tamę" oraz "Wyspę Niedźwiedzią". Tamte tłumaczenia radzę omijać szerokim łukiem. Jeśli MacLean to tylko Amber lub Da Capo czy stare dobre wydania KAW-u.

2041

Stara, dobra, poczciwa sensacja. Bez udziwnień i fanaberii ;)
Zawsze, gdy czytam książki pana MacLean'a nasuwa mi się na myśl, że stwierdzenie: "inteligentna sensacja".

Stara, dobra, poczciwa sensacja. Bez udziwnień i fanaberii ;)

• Alistair MacLean
  • Kryminał