Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów

Okładka książki Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów
Robert Cecil Martin Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
informatyka, matematyka
Tytuł oryginału:
The Clean Coder. A Code of Conduct for Professional Programmers
Wydawnictwo:
Helion
Data wydania:
2013-10-28
Data 1. wyd. pol.:
2013-10-28
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324675340
Tłumacz:
Wojciech Moch
Tagi:
programista kod profesjonalista czysty kod
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
126 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
434
207

Na półkach:

Przeczytałam niemalże całą (odpuściłam ostatni rozdział o narzędziach), choć nie jestem informatykiem. Książka opisuje cechy profesjonalnego programisty, ale można je również odnieść do innych zawodów, ponieważ bardzo łatwo jest je przetransponować na cechy zawodowca w dowolnej dziedzinie. Oczywiście przedstawione są one na przykładzie informatyka i niektóre rozdziały dotyczą stricte narzędzi informatycznych. Uważam jednak, że większość książki może być czytana przez nie-programistów i przyniesie im dużą korzyść. Ja dowiedziałam się m. in. kiedy mówić nie, kiedy mówić tak, co oznacza "ok, spróbuję", czym się różni zobowiązanie od oszacowania oraz jak zachowuje się fachowiec. Dochodzę do wniosku, że być profesjonalistą wcale nie jest tak łatwo. Trzeba brać odpowiedzialność za błędy, które wiesz, że i tak się pojawią, zachować wysoki porządek w projektach mimo pośpiechu i wiszących nad Tobą deadline'ów, być pewnym swoich umiejętności, grać zespołowo, nie dać wciągać się w gierki i pochlebstwa i nie obiecywać coś, czego nie da się wykonać w danym czasie (mimo szczerych chęci skończenia zadania w terminie), nie bać się konfrontacji oraz nieustannie się dokształcać.
Czasami wydawało mi się, że tego nie da się zastosować w normalnej pracy. Owszem fajnie by było, jakby to wszystko tak idealnie działało jak jest to opisane, ale w rzeczywistości tak się nie da. Jest za mało czasu na naukę, za dużo problemów w pracy i swoich prywatnych, terminy gonią i do tego trzeba pracować z ludźmi z różnymi charakterami. Jednak może właśnie to jest dla mnie pole do rozwoju, aby stać się zawodowcem.
Zaciekawiły mnie rozdziały: o szacowaniu czasu przewidzianego na zadanie, zarządzaniu czasem pracy, presji i krótkich ćwiczeniach na rozgrzewkę. Bardzo mnie zainteresował również rozdział o TDD, czyli najpierw napisaniu kodu testowego sprawdzającego kod właściwy, a potem samego kodu właściwego. Chciałabym zobaczyć, jak to działa w praktyce.
Książka jest napisana bardzo lekkim stylem. Mimo, że porusza tematy zawodowe, to dzięki językowi i przytoczonym ciekawym przykładom z życia czytało mi się ją bardzo dobrze. Byłam zdziwiona, że mimo odmiennej branży niektóre sytuacje i problemy pojawiają się również w mojej pracy i są tak bardzo do siebie podobne, a czasem nawet identyczne.
Jedyne wady książki, jakie dostrzegłam, to sporadyczne powtórzenia pewnych wydarzeń i "manna skupienia".
Polecam wszystkim pracującym.

Przeczytałam niemalże całą (odpuściłam ostatni rozdział o narzędziach), choć nie jestem informatykiem. Książka opisuje cechy profesjonalnego programisty, ale można je również odnieść do innych zawodów, ponieważ bardzo łatwo jest je przetransponować na cechy zawodowca w dowolnej dziedzinie. Oczywiście przedstawione są one na przykładzie informatyka i niektóre rozdziały...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    343
  • Chcę przeczytać
    249
  • Posiadam
    119
  • Teraz czytam
    28
  • Programowanie
    18
  • Informatyka
    15
  • 2020
    6
  • Techniczne
    5
  • 2014
    5
  • Ulubione
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów


Podobne książki

Przeczytaj także