Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów

Tłumaczenie: Wojciech Moch
Wydawnictwo: Helion
The Clean Coder. A Code of Conduct for Professional Programmers
aigimig

Podręcznik profesjonalnego programisty! Robert C. Martin, znany jako Uncle Bob, to jeden z prawdziwych gwiazdorów branży IT, człowiek o niezwykłej charyzmie, rewelacyjnym podejściu do słuchaczy i poczuciu humoru. O jego czas wciąż biją się konferencje branżowe. Poza działalnością ekspercką Martin zajmuje się pisaniem książek - m.in. jest autorem znanego każdemu programiście tytułu „Czysty...

Podręcznik profesjonalnego programisty!

Robert C. Martin, znany jako Uncle Bob, to jeden z prawdziwych gwiazdorów branży IT, człowiek o niezwykłej charyzmie, rewelacyjnym podejściu do słuchaczy i poczuciu humoru. O jego czas wciąż biją się konferencje branżowe. Poza działalnością ekspercką Martin zajmuje się pisaniem książek - m.in. jest autorem znanego każdemu programiście tytułu „Czysty kod”. Książka, którą trzymasz w rękach, jest udaną kontynuacją tej pozycji.

W trakcie lektury dowiesz się, jakie cechy charakteryzują profesjonalnego programistę, a jest ich sporo! W pierwszej kolejności musisz nauczyć się mówić „nie”. Są też sytuacje, kiedy trzeba powiedzieć „tak” - dowiesz się, kiedy i jak to robić. Ponadto poznasz najlepsze techniki zarządzania czasem oraz przekonasz się, jak presja, zmęczenie i pośpiech wpływają na jakość Twojego kodu. W kolejnych rozdziałach Robert C. Martin zapozna Cię z różnymi sposobami podejścia do testowania kodu oraz współpracy między programistami a innymi ludźmi. Książka ta jest długo wyczekiwaną pozycją na rynku - nie pozwól, żeby ktoś miał ją przed Tobą!

Zobacz, jak Uncle Bob:
- radzi sobie z presją
- mówi „nie” i „tak”
- zarządza czasem
- tworzy kod wysokiej jakości

Obowiązkowa lektura każdego programisty!

źródło opisu: www.helion.pl

źródło okładki: www.helion.pl

Katarzyna | 2018-10-07
Przeczytana: 06 października 2018

Przeczytałam niemalże całą (odpuściłam ostatni rozdział o narzędziach), choć nie jestem informatykiem. Książka opisuje cechy profesjonalnego programisty, ale można je również odnieść do innych zawodów, ponieważ bardzo łatwo jest je przetransponować na cechy zawodowca w dowolnej dziedzinie. Oczywiście przedstawione są one na przykładzie informatyka i niektóre rozdziały dotyczą stricte narzędzi informatycznych. Uważam jednak, że większość książki może być czytana przez nie-programistów i przyniesie im dużą korzyść. Ja dowiedziałam się m. in. kiedy mówić nie, kiedy mówić tak, co oznacza "ok, spróbuję", czym się różni zobowiązanie od oszacowania oraz jak zachowuje się fachowiec. Dochodzę do wniosku, że być profesjonalistą wcale nie jest tak łatwo. Trzeba brać odpowiedzialność za błędy, które wiesz, że i tak się pojawią, zachować wysoki porządek w projektach mimo pośpiechu i wiszących nad Tobą deadline'ów, być pewnym swoich umiejętności, grać zespołowo, nie dać wciągać się w gierki i...

Mateusz | 2014-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Beletrystyka wśród książek IT. Nieco zwierzeń doświadczonego programisty, o tym jak współpracować i komunikować się z zespołem oraz wielu innych tzw. "miękkich" kompetencjach.
Książka ciekawa, ale nie wyczerpująca tematu.

klaudynka | 2016-02-07
Przeczytana: listopad 2015

Dobra do poczytania, ale bez przesady. Może to będzie kontrowersyjna opinia, jednak mam wrażenie, że "Mistrz czystego kodu" dostał miano "obowiązkowej lektury" po prostu ze względu na brak podobnych książek na rynku, takiej prozy o programowaniu. Mi nie wywrócił światopoglądu do góry nogami, może dlatego że bardzo podobne treści można przeczytać na dziesiątkach blogów.

Krzysztof Konieczny | 2016-03-01

Pozycja obowiązkowa dla początkujących, ale większość z tego co jest tu napisane to poprostu oczywiste rzeczy. Uncle Bob nie odkrywa Ameryki, poprostu pisze to co każdy programista z doświadczeniem powinien już wiedzieć. To jest książka obowiązkowa dla programistów którzy nie rozumieją słów:zaangażowanie, odpowiedzialność, pracowitość, uczciwość, sumienność, odwaga, asertywność.

Viator | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

Jest to książka napisana przez doświadczonego w zawodzie programistę dla tych mniej doświadczonych. Co jednak z innym czytelnikami, czy nie-programiści mogą coś wynieść z lektury?

Moim zdaniem, jak najbardziej. Sporą część książki stanowi opis etosu bycia profesjonalistą w ogóle, który dość łatwo można dopasować do bardzo wielu zawodów. Zagadnienia takie jak asertywność, niezobowiązywanie się do rzeczy niewykonalnych, współpraca z innymi czy angażowanie się w wykonywaną pracę, nie popadając jednocześnie w pracoholizm są sprawami uniwersalnymi dla każdego.

Uncle Bob pisze przystępnie, podawane przez niego przykłady pomagają w zrozumieniu i wyobrażeniu sobie, co nazywa zachowaniem nieodpowiednim a co wzorcowym. Czasem dają o sobie znać drobne powtórzenia w treści, autor np. streszcza swoją pracę w pewnej firmie, jakby zapominając, że jakieś dwa rozdziały wcześniej dokładnie ją opisał. Nie jest to bardzo uciążliwe, ale jednak zauważalne, zwłaszcza, że książka ma ledwie 200...

Mariusz Bartosik | 2017-03-26
Przeczytana: 22 października 2016

Całkiem spora dawka porad doświadczonego programisty! Gdybym musiał podsumować tę książkę dwoma słowami, byłyby to "profesjonalizm" i "odpowiedzialność". Zdecydowanie warta przeczytania.

Więcej o tej książce i o tym, czego można się z niej nauczyć: http://mariuszbartosik.com/books/the-clean-coder/

smalaca | 2016-06-14
Na półkach: Przeczytane, Progamming itp
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Genialna książka, która powinna być obowiązkową pozycja zarówno dla początkującego programisty, który chce dowiedzieć się jaki kierunek nadać swojemu rozwojowi oraz dla doświadczonej osoby, po to aby przypomnieć sobie co oznacza być profesjonalistą.

Piotr | 2015-03-30
Przeczytana: 29 marca 2015

Książka bardzo motywująca do rzetelnej pracy, do podnoszenia kompetencji zawodowych. Uncle Bob przedstawia jak zostać profesjonalnym programistą przez pryzmat swoich doświadczeń. A doświadczenie ma spore - 40 lat w zawodzie. Nie jest to książka techniczna, raczej "poradnik" dla informatyków. Tytuł może sugerować, że będzie napisane jak pisać czysty kod - tego tutaj nie znajdziemy. Polecam do poduszki ;)

Przeczytana: 22 lutego 2016

Must read dla każdego, kto poważnie traktuje swoją pracę w IT, szczególnie w obszarze programowania. Chociaż sama na co dzień nie programuję - jestem kierownikiem projektu - to książkę tę uważam również za obowiązkową lekturę dla kadry menedżerskiej.

Kamil | 2015-10-07
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Znakomita pozycja, która uzupełnia to, co autor napisał w Czystym kodzie. Dotyczy bardziej wysokopoziomowych spraw, miękkich umiejętności i organizacji pracy, które są jak się okazuje równie ważne dla profesjonalisty.