Studium temperamentu

Wydawnictwo: Biuro Literackie
The Early Firbank
camp, literatura angielska

Stylistyka Firbanka oraz świat jego powieści to podstawy współczesnej estetyki camp. Trudno dziś zrozumieć, dlaczego pierwsi czytelnicy nie potrafili dostrzec, że jego proza stanowi przełomowy punkt w rozwoju dwudziestowiecznej powieści, że właśnie Firbank radykalnie zrywa z dziewiętnastowiecznym realizmem, a jego projekt estetyczny nie jest jedynie intuicyjnie prowadzoną grą, lecz radykalną i konsekwentnie realizowaną rewolucją literacką. Drugie dzieło Firbanka wydane w języku polskim.

źródło opisu: wydawnictwo Biuro Literackie, 2009

źródło okładki: wydawnictwo Biuro Literackie

neuromance | 2016-01-21
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Juwenilne, bardzo naiwne jeszcze opowiadania Firbanka, jednak nie sposób odebrać im pewnego wdzięku. Bardzo ciekawa jest część książki ze scenkami z życia autora, pokazująca jego postać jako nietuzinkową i zabawną. Książeczka krótka, na jeden wieczór, raczej ciekawostka, niż konkretna pozycja. Śliczne wydana!

styrczek | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016