Śliski, cz. 1

Tłumaczenie: Rafał Dębski
Cykl: Przygranicze (tom 2.1) | Seria: Obca Krew
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Скользкий

Pamiętacie go? To Sopel, dla przyjaciół – Śliski… Przygranicze to dziwne miejsce, które nie podlega prawom obowiązującym w znanym nam świecie. To kraina, w której prawie zawsze panuje mróz, a zaklęcia bojowe potrafią porazić nie mniej skutecznie niż kule z automatu. Jak dotąd nikomu jeszcze nie udało się stąd wyrwać i wrócić do normalnej rzeczywistości. Ale dla byłego patrolowego o dziwnym...

Pamiętacie go? To Sopel, dla przyjaciół – Śliski…

Ale dla byłego patrolowego o dziwnym przezwisku Śliski ucieczka jest jedynym chyba sposobem, by wyjść żywym ze śmiertelnej gry bez zasad. Wplątał się w nią najzupełniej nieświadomie, kiedy kupił od przygodnego znajomego pewien nóż.

| 2013-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2013

Sopel budzi się latem, kiedy to zaspa, w której się znajdował, ulega roztopieniu. Zaskoczony porą roku nie może zrozumieć jakim cudem przeżył tyle miesięcy pod śniegiem, dlaczego nie zamarzł, skąd się tam wziął. Pamiętał wydarzenia z grudnia, dziwny obrzęd, czarne południe, ale co z ostatnimi miesiącami? W jego głowie pojawiły się miliony pytań, powrót do Fortu znajdującego się nie aż tak daleko, zupełnie bez broni, pokazał mu, że jego ciało nabrało dziwnych, niezrozumiałych dla niego właściwości.

Od pierwszych chwil w tym znajomym miejscu okazuje się, że cały znany Śliskiemu porządek uległ ogromnej zmianie. Wpływy Drużyny, Bractwa, Związku Handlowego, Komuny i innych organizacji były zupełnie inne niż to, co pamiętał. Wiele się zmieniło. Na rynku pojawiła się i szybko rozwinęła alchemia, mózgotrzepy stały się zjawiskiem, z którym wszyscy zgodnie walczyli, publiczne egzekucje i bójki stały się codziennością, a na Soplu skupiła się uwaga wielu ludzi.Otrzymał wiele propozycji,...

Lethin | 2017-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Książki z cyklu Przygranicze są schematyczne i podobne do siebie tak że już mi się czasami myli czy czytam o Śliskim czy o Jewgieniju Apostole z tomu 5.
Bywają też nudne momenty i w tej części jest ich trochę za dużo. Książka jest napisana nierówno.
Początek- kiedy Sopel wraca do Fortu i okazuje się że nic nie pamięta jest dość ciekawy, ponadto dzieje się tyle że nie ma czasu na złapanie oddechu.
Podoba mi się to w książkach Kornewa- ten moment kiedy nie mam ochoty odstawiać książki na bok i "połykam" wręcz wydarzenia.
Środek książki to już moment kiedy zastanawiam się czy w ogóle jest sens sięgania po drugi tom Śliskiego, bo jestem znudzona.
Końcówka znowu daje jakieś ciekawsze wydarzenia i mam ochotę na więcej.
Następny tom Śliskiego zaczyna się od rozdziału 7- dziwny podział, ale chyba jednak doczytam do końca a potem zrobię sobie przerwę z autorem na jakiś czas.
Zostały jeszcze "Czarne sny" i "Czarne południe" a ja pewnie po przerwie nie będę pamiętała co było w poprzednich...

Karol Łabasiewicz | 2012-05-29
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 27 maja 2012

Zdecydowanie należy czytać opowieść o Przygraniczu jednym "cięgiem". Ja zrobiłem sobie przerwę między "Soplem" a "Śliskim" i nim się zorientowałem/przypomniałem o co chodzi 3/4 książki było już za mną.

Cross | 2013-09-01
Przeczytana: 13 marca 2013

Moją obszerniejszą opinię na temat tego cyklu możecie przeczytać wpisując "Sopel" (czyli dwie pierwsze książki cyklu). "Śliski" nie różni się niczym specjalnym. Nadal mamy zaklęcia bojowe, organizacje rywalizujące o władzę i wszechogarniający chłód. Jest jednak parę różnic.

Nasz główny bohater, który ostatnie pół roku spędził w... zaspie budzi się nagle i powraca do Fortu. A wraz z nim paskudna przeszłość. Tym razem były patrolowy zostaje przydzielony do drużynników i zostaje wysłany na kolejny ciężki rajd...

Dwa tomy "Śliskiego" tak naprawdę ładnie kończą nam całą historię i polecam je jedynie tym osobom, które czytały pierwsze części. Ja, ponieważ polubiłem głównego bohatera sięgnę po kolejne, jednak równie dobrze cała historia mogłaby się zakończyć właśnie na tych tomach.

Baltazar | 2015-05-08

Długa powieść o niczym, w której zawodzi wszystko - fabuła, styl, postaci. Z drugiej strony, młodszy czytelnik może będzie czerpać więcej satysfakcji (albo - po prostu - zdrowej, czytelniczej frajdy) z prozy Kornewa.

Fidai | 2012-10-16

"Ufff!" to pierwsze co pomyślałam, czytając ostatnią linijkę obszernego dość tekstu który składa się na "Śliskiego" (a to przecież tylko część pierwsza). No właśnie, ufff, bo po paru dniach intensywnego czytania udało mi się przebrnąć przez przygody znanego już z poprzednich tomów Sopla. Przygody, które tak naprawdę były o niczym.

Z jednej strony nie można narzekać - akcja jest dość wartka, coś się cały czas dzieje, ale co się dzieje tak naprawdę? Nic. Śliski chodzi tu, chodzi tam, jest przykładnym klientem i przez dziesięć stron kupuje parę amuletów czy nieco broni, potem idzie coś zjeść - gulasz, kaszę, chleb, do wyboru, do koloru. Od czasu do czasu odmówi wódki, bo jest teraz abstynentem. Ponarzeka na kości, na łysinę, na wszystkich dookoła, na to, na tamto. Do kogoś postrzela i ktoś postrzela do niego. I wszystko miło, wszystko znośnie, ale po co? Odkąd przeczytałam "Sopla" minęło trochę czasu, pamiętałam jednak mniej więcej o co chodzi i wokół czego krążyła (albo zdawała się...

Nozomi | 2016-03-15
Przeczytana: 15 marca 2016

Ten cykl to fenomen. Niby nic specjalnego się nie dzieje, ale jest to napisane w taki sposób, że nie można się oderwać. Kolejny dowód na to, że Rosjanie piszą najlepiej na świecie.

K0cur | 2015-09-15

Bardzo dobra lektura z odczuwalnym wschodnim charakterem. Pomieszanie brudnego ciężkiego stalkera z odrobiną fantastyki. Polecam.

Anita Piątek | 2010-10-15
Przeczytana: 15 października 2010

Bardzo, bardzo kiepska książka. Nie dałam rady doczytać. Może kiedyś się uda...

shadowwolf | 2012-02-23
Przeczytana: 20 lutego 2012

Kontynuacja... no wprost bosko. Dopiero co odłożyłem Sopla a zaczynając Śliskiego dalej jestem zafascynowany tą serią. Nawet nie chce myśleć że kiedyś może się skończyć.