Naga prawda o Seksmisji

2014-02-26
2014-02-26
film seksmisja kulisy

Rocznicowo o „Seksmisji”

„Seksmisja” to niewątpliwie film kultowy, a kilka zaczerpniętych z niej tekstów weszło do języka codziennego. W książce znalazłam scenariusz, wywiad, recenzje.

Scenariusz różni się od filmu. Wielu dialogów i scen nie uwzględniono, niektóre dodano lub zmieniono. Czytałam i wyłapywałam różnice.

Wywiad z Juliuszem Machulskim jest świetny, ale zdecydowanie za krótki. Jak dla mnie, mógłby być kilka razy dłuższy. Dowiedziałam się, jak poszczególni aktorzy byli dobierani do ról, jak przebiegała praca reżysera, operatora, scenografa, montażysty, kostiumologa, kompozytora, dźwiękowca. Są anegdoty z planu filmowego oraz analiza niektórych scen.

Na końcu znajdują się czeskie, angielskie i węgierskie recenzje „Seksmisji”.

To obowiązkowa pozycja dla wielbicieli komedii Juliusza Machulskiego.

Większą część książki stanowi sam scenariusz, ale jest też sporo ciekawostek o tym jak powstawał. Część wprowadzająca w formie wywiadu z Juliuszem Machulskim, który dość szczegółowo i bezpośrednim językiem opowiada o przygotowaniach i kręceniu poszczególnych scen. Przy okazji można dowiedzieć się jak wyglądały realia kręcenia filmów w latach 80tych np. bez podglądu, gdy tylko operator kamery widział nagrywany film. Z kolei skóry użyte w filmie produkowała jedna fabryka w Polsce, wyłącznie na eksport, trzeba było je załatwiać przez dojścia. Po przeczytaniu książka pozostawia ciekawe uczucie. Treść dotyczy kręcenia filmu science fiction, ale bardziej można odnieść wrażenie czytania historical fiction.

Coś dla miłośników filmu "Seksmisja" :) Ciekawa rozmowa wspomnieniowa z Juliuszem Machulskim w której opowiada jak powstawał film i pomysły do niego. Takie historie świetnie się czyta. Szkoda tylko, że to raptem kilka stron. Tekst okraszony kilkoma zdjęciami z planu. Całość uzupełnia scenariusz (kto zna film zwróci uwagę jak różni się od ostatecznego kształtu filmu) oraz recenzje z gazet.

Rodzynek: na końcu książki umieszczona jest informacja, ze poszukiwano właścicieli praw autorskich materiałów zamieszczonych na stronach 255-256... książka nie ma strony 256 :)

Książkę puszczam dalej w świat.

Podobało mi się. Dobry wywiad z reżyserem, twórca wyraźnie chciał opowiedzieć wiele ciekawostek na temat powstawania filmu i to się udało. Z początku miałem opory przed lekturą scenariusza- ale warto. Warto, bo wyłapywanie różnic pomiędzy tekstem, a finalną wersją kultowego filmu przynosi dużo frajdy. Sympatyczna, lekka lektura!

Skojarzynki:
film * wywiad * ciekawostki * fotosy

"No wiesz! Nasza cywilizacja zawaliła się w gruzy, a tobie tylko dupy w głowie!"

"Albert: No choćby Kopernik!
Kobieta 1: To kłamstwo! Kopernik była kobietą!
Albert: Einstein?
Kobieta 2: Też była kobietą!
Maks: A może Curie-Skłodowska też?!
Albert: To akurat nie najlepszy przykład…
Maks: A bo mnie zmyliły!"

Książka dla fanów filmu Juliusza Machulskiego składa się z trzech części: wywiadu Janusza Szczerby z Juliuszem Machulskim, pełnej wersji scenariusza filmu oraz z króciutkiego podsumowania, którym są wybrane recenzje filmu.

Muszę przyznać, że z ogromnym zainteresowaniem zabrałam się za wywiad i trochę mi było szkoda, że jest taki krótki! Miałabym jeszcze wiele pytań do reżysera. Pytań związanych z aktorami, ale także z pomysłami, scenografią, kostiumami. Poza tym byłoby wprost idealnie, gdyby w tej rozmowie uczestniczyli również sami aktorzy. Jestem przekonana, że mieliby do opowiedzenia mnóstwo ciekawych historii czy przytoczenia żartów i śmiesznych sytuacji z planu.
Dopełnieniem są fotosy, ale również tych ilustracji było mi zdecydowanie za mało. Z drugiej strony, aby zadowolić fanów tego filmu, książka o nim musiałaby być raczej Encyklopedią Seksmisji.

Kiedy w telewizji trafiam na kolejną powtórkę, chętnie ją oglądam, razem z aktorami wypowiadając moje ulubione kwestie. W związku z tym ciekawie czytało mi się oryginalny scenariusz, który porównywałam z tekstami zapamiętanymi z telewizji.

Jestem fanką "Seksmisji", dialogów, aktorów i w ogóle całego klimatu tego filmu. Jednak moją filmową miłością jest dwupak "Vabanków". Ciekawe, czy jest książka opowiadająca o ich powstaniu? :-)

Skojarzynki:
film * wywiad * ciekawostki * fotosy

"Albert: No choćby Kopernik!
Kobieta 1: To kłamstwo! Kopernik była kobietą!
Albert: Einstein?
Kobieta 2: Też była kobietą!
Maks: A może Curie-Skłodowska też?!
Albert: To akurat nie najlepszy przykład…
Maks: A bo mnie zmyliły!"

Książka dla...

Dobry 'dodatek' do filmu. Wiele ciekawostek, o których wcześniej nie miałam pojęcia, dużo zdjęć. Do tego scenariusz, który się czyta równie szybko i przyjemnie jak ogląda się film.

Kulisy powstania kultowej komedii opisane przez reżysera. Masa ciekawostek, równie zabawnych, jak sam film. Czyta się przyjemnie i szybko.

Świetny materiał dla wielbicieli Seksmisji! Ciekawie się czyta pierwotny scenariusz i porównuje z filmem, ciekawie się czyta wywiad z reżyserem :)

• 2016
  • # film