7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Shahrivar

Wenus, bóstwo o wielu obliczach... Bogini miłości, piękna, płodności, patronka kobiet, ale też przynosząca zwycięstwo opiekunka rzymskich wodzów, wreszcie - dzięki mitowi trojańskiemu - boska matka Rzymu. Autorka przedstawia barwny świat obrzędów poświęconych bogini i zastanawia się nad miejscem kultu Wenus w życiu Rzymian.

źródło opisu: http://iagellonica.com.pl

źródło okładki: http://iagellonica.com.pl

"Oblicza Wenus" to druga już po "Dionizosie w Rzymie" książka poświęcona rzymskim bóstwom wydana w serii Mediterraneum. Praca ma charakter interdyscyplinarny, Autorka zaś zwraca na ten fakt uwagę w obszernym wstępie, w którym przedstawia pokrótce różne problemy badawcze tzw. religious studies. Zasadnicza część pracy prezentuje drogę greckiej Afrodyty do rzymskiej Wenus, a następnie kult tej bogini na gruncie rzymskim. Szczegółowo omówione zostały tu Vinalia, Veneralia oraz Pervigilium Veneris (tu również analiza anonimowego poematu pod tymże tytułem). Autorka śledzi rozwój kultu Wenus i zwraca uwagę na jego duże znaczenie polityczne u schyłku Republiki, gdy to odwoływali się do niej tak Cezar, jak Pompejusz. Poruszone zostały problemy dość szczegółowe, że wymienię tu choćby kwestię tego, czy w starożytnym Rzymie kobiety mogły pić wino albo jak szeroki był w świecie grecko-rzymskim zjawiska prostytucji sakralnej. W sumie na pewno dobra książka, warto ją polecić także przez wzgląd na...

laugustyniak | 2018-09-10
MKTomek | 2018-06-25