rozwińzwiń

Stare i nowe

Okładka książki Stare i nowe Lucjan Rudnicki
Okładka książki Stare i nowe
Lucjan Rudnicki Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy powieść historyczna
408 str. 6 godz. 48 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1953-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1953-01-01
Liczba stron:
408
Czas czytania
6 godz. 48 min.
Język:
polski
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Budzi się Łódź… Obrazy miasta – między literaturą a publicystyką. Antologia cz. II Leon Baumberg, Leo Belmont, Wiktor Bilski, Karola Bloch, Gustawa Bolkowska, Jerzy Bolski, St. Borawski, Ben Chanoch, Georg Cleinow, Aleksander Bolesław Cyps, Karl Dedecius, Wiktor Dłużniewski, Karol Doczkał, Ilia Erenburg, Stefan Gelski, Artur Glisczyński, Pola Gojawiczyńska, Jerzy Grohman, Czesław Gumkowski, Feliks Rafał Halpern, Otto Heike, Mieczysław Hertz, Antoni Humnicki, Gustawa Jarecka, Jan Karczewski, Jerzy Korwin, A. Krzewiński, Monika Kucner, Kuzmicz, Rafał Len, Stanisław Martynowski, Antoni Mieszkowski, Aleksander Mogilnicki, Zygmunt Nowakowski, Adam Ochocki, Władysław Pawlak, Marian Piechal, Zenon Pietkiewicz, Bolesław Prus, Ksawery Pruszyński, Maria Przedborska, Artur Rubinstein, Lucjan Rudnicki, Aleksy Rżewski, Wojciech Salwa, Carl Heinrich Schultz, Kazimierz Ślaski, Przecław Smolik, Kazimierz Sowiński, Adolf Starkman, Ludwik Starski, Stefan Świderski, Antoni Sygietyński, Henryk Szczygliński, Berta Teplitzka, Violetta Thurstan, Grzegorz Timofiejew, Julian Tuwim, Henryk Vimard, Zygmunt Waliński, Anna Warda, Jan Wojtyński, Konrad Wrzos [ps.], Josef Zelkowicz, Heinrich Zimmermann
Ocena 0,0
Budzi się Łódź... Leon Baumberg, Leo ...
Okładka książki Budzi się Łódź… Obrazy miasta w literaturze do 1939 roku. Antologia Abramele, Antek z Bałut, Szalom Asz, Zygmunt Bartkiewicz, Fred Belin, Mojsze Berszling, Zofia Błaszczykówna, Helena Boguszewska, Zygmunt Ból, Mieczysław Braun, Władysław Broniewski, Tomasz Cieślak, Józef Czapski, Jan Czata, Czułek, Daktyl, Józef Długołęcki, Wiktor Dłużniewski, Alfred Döblin, Konstanty Dobrzyński, Tadeusz Fangrat, Oskar Flatt, Marian Gawalewicz, Mordechai Mendel Gelbart, Artur Glisczyński, Eugenia Hołyszewska, Gustawa Jarecka, Mieczysław Jastrun, Józef Jeremski, Icchok Kacenelson, Adolf Kargel, Antoni Kasprowicz, K. Kosaro, Lucjan Kościelecki, Wincenty Kosiakiewicz, Aleksander Kraśniański, Philipp Kreutz, Kuzmicz, Stanisław Łapiński, Kazimierz Laskowski, Richard Lawin, Fritz Löhner-Beda, Malkiel Lusternik, Waleria Marrene-Morzkowska, Stanisław Martynowski, Meteor, Hirsz Milawski, Wujek Mitia, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Jerzy Nałęcz, Perec Opoczyński, Hanna Ożogowska, Borys Pasternak, Władysław Pawlak, Tadeusz Peiper, Marian Piechal, Pierrot, Krystyna Pietrych, Józef Piłsudski, Maria Przedborska, Izrael Rabon, Stanisław Rachalewski, Bruno Raymond, Władysław Stanisław Reymont, Joseph Roth, Władysław Rowiński, Hanna Rudawcowa, Lucjan Rudnicki, Aleksy Rżewski, Izrael Jehoszua Singer, Skaz, Kazimierz Sowiński, Wilfried Spectator, Julian Starski, Halina Stawarska, Ludwik Stolarzewicz, Andrzej Strug, Anna Świrszczyńska, Lucjan Szenwald, Berta Teplitzka, Iwan Timkowskij-Kostin, Grzegorz Timofiejew, Adolf Toruńczyk, Władimir Trofimow, Irena Tuwim, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Julian Will, Zofia Wojnarowska, Jan Wolny, Gabriela Zapolska, Stefan Żeromski, M.W. udnicki, E. von Ludwig
Ocena 0,0
Budzi się Łódź... Abramele, Antek z B...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
168
145

Na półkach:

Początek wspomnień Lucjana Rudnickiego jest ciekawy i wręcz zabawny. Dotyczy to rzecz jasna dzieciństwa i wczesnych lat jego życia. Insertujący jest również pierwszy wyjazd do Łodzi z rodzinnego Sulejowa. Potem jednak jest przeważnie tylko gorzej. Pojawiają się liczne charakterystyki członków PPS, SDKPiL itd. Opisy wieców, przemówień itp. Kolejny aspekt to ciągłe rozważania wewnętrzne autora na temat jego świadomości politycznej, czy rozumowania otaczających go wydarzeń. Mimo to ciekawy jest opis zesłania Rudnickiego. Poszczególne opisy dotyczące ochrany, czy pobytu w kolejnych więzieniach (jako więzień polityczny) wydają się być oderwane od rzeczywistości. Kłopot sprawiają też liczne przeskoki do lat późniejszych, co jest domeną całej książki. Nawet sam autor kilka razy wspomina, że nie potrafi trzymać się głównego wątku.

Podana tu liczba stron książki jest błędna. Wydanie dwutomowe, które posiadam liczy sobie 406 stron.

Początek wspomnień Lucjana Rudnickiego jest ciekawy i wręcz zabawny. Dotyczy to rzecz jasna dzieciństwa i wczesnych lat jego życia. Insertujący jest również pierwszy wyjazd do Łodzi z rodzinnego Sulejowa. Potem jednak jest przeważnie tylko gorzej. Pojawiają się liczne charakterystyki członków PPS, SDKPiL itd. Opisy wieców, przemówień itp. Kolejny aspekt to ciągłe rozważania...

więcej Pokaż mimo to

avatar
454
454

Na półkach: ,

Początek książki bardzo mi się podobał. Świetnie stworzony klimat małego dziecka, jego rozterki i przemyślenia. W dalszej części im bardziej autor/bohater był przesiąknięty ideologią socjalizmu tym więcej było tej ideologii. Treść to wiezienie, kombinowanie i ruch robotniczy, dla mnie książka stawiała się po prostu nudna.
Ciężko się czytało. Zapewne przyczyniło się do tego również wydanie z 1979: małe litery, przebijający tekst z drugiej strony.

Początek książki bardzo mi się podobał. Świetnie stworzony klimat małego dziecka, jego rozterki i przemyślenia. W dalszej części im bardziej autor/bohater był przesiąknięty ideologią socjalizmu tym więcej było tej ideologii. Treść to wiezienie, kombinowanie i ruch robotniczy, dla mnie książka stawiała się po prostu nudna.
Ciężko się czytało. Zapewne przyczyniło się do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
67
12

Na półkach:

Lucjan Rudnicki świetnie zobrazował swoją historię, od małego wiejskiego dzieciaka, po 17-letniego robotnika w Łodzi. Niektórych może odstraszyć, że był działaczem PPS a potem PZPR, ale warto przeczytać ten punkt widzenia. Opowiada o życiu we wsi Sulejów, o rodzinie, kryciu się przed carskimi urzędnikami, pracy w przemysłowej Łodzi- wielki skarb dla fanów historii. Książkę dwukrotnie polecał Jakub z kanału na YT "Irytujący Historyk", co dla mnie było wystarczającą zachętą do kupna.

Lucjan Rudnicki świetnie zobrazował swoją historię, od małego wiejskiego dzieciaka, po 17-letniego robotnika w Łodzi. Niektórych może odstraszyć, że był działaczem PPS a potem PZPR, ale warto przeczytać ten punkt widzenia. Opowiada o życiu we wsi Sulejów, o rodzinie, kryciu się przed carskimi urzędnikami, pracy w przemysłowej Łodzi- wielki skarb dla fanów historii. Książkę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
233
169

Na półkach:

Niezwykle ciekawe wspomnienia polskiego rewolucjonisty Lucjana Rudnickiego, z których można dowiedzieć się jakie były warunki życia proletariatu, jak rodził się rewolucyjny ruch robotniczy.
Propaganda socjalistyczna spotykała się z żywym odzewem proletariatu. Ziarno padało na podatny grunt. Widmo rewolucji krążyło po Królestwie Polskim. Wybuch nastąpił w 1905 roku.
Klasa robotnicza żywiołowo i masowo szła pod rewolucyjne sztandary. Socjalizm miał przynieść chleb i wolność. Do stracenia były tylko kajdany.
Rudnicki przedstawia wiele obserwacji, których nie znajdzie się w żadnej książce historycznej. Jego wspomnienia to doskonałe źródło informacji o Polskiej Partii Socjalistycznej, której nacjonalistyczne skrzydło sprzedało rewolucję i socjalizm za burżuazyjną "niepodległość".

Niezwykle ciekawe wspomnienia polskiego rewolucjonisty Lucjana Rudnickiego, z których można dowiedzieć się jakie były warunki życia proletariatu, jak rodził się rewolucyjny ruch robotniczy.
Propaganda socjalistyczna spotykała się z żywym odzewem proletariatu. Ziarno padało na podatny grunt. Widmo rewolucji krążyło po Królestwie Polskim. Wybuch nastąpił w 1905 roku.
Klasa...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    36
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    11
  • Teraz czytam
    2
  • Historia
    2
  • Historyczne
    2
  • Klasyka polska
    1
  • Polskie
    1
  • Biografie, listy, wspomnienia
    1
  • Zdj. Books
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Stare i nowe


Podobne książki

Przeczytaj także