Die Eleganz des Igels

2008-05-01
2008-05-01
niemiecki
Gabriela Zehnder
eleganz igels igel elegancja jeża elegancja jeż

Piękna. Subtelnie, wytrychem trochę, podana mądrość tego świata. Festiwal refleksji o życiu, misterna układanka o wartościach.

Kilka lata temu, ładnych kilka lat temu czytałam "Elegancję jeża" po raz pierwszy i zakocham się w tej przedziwnej ostrości patrzenia Muriel Barbery na rzeczy codzienne i jej subtelnym poczuciu humoru, gdzie czasem pół zdania wywoływało uśmiech, a czasami pół zdania zasmucało.
Kilkanaście dni temu zauważyłam ten tytuł wśród audiobooków i zatęskniłam, zaciekawiona, czy nadal będzie tak niezwykłe. Było!!!
Budynek w Paryżu, zamieszały przez "elitę" i gospodyni tego domu, taka ich Pani Aniołowa, ale za zasłoną stereotypowych bezkształtnych sukienek, nijakiej fryzury i pozorowanego braku inteligencji kryje się wielkie serce i bystry umysł. I jest też dwunastolatka, zbyt dojrzała i mądra jak na swój wiek, bystra i zakochana w japońskiej kulturze, ale właśnie podjęła decyzję, że w popełni samobójstwo. Jak bardzo postawi na głowie ich życia pojawienie się nowego mieszkańca, przemiłego Japończyka?
Ta książka nie spodoba się komuś, kto szuka opowieści, gdzie wiele się dzieje. Tu akcja nie jest przepełniona wydarzeniami, jest za to bogato w warstwie myśli, przeżyć, filozofowania i wrażeń.
Dla mnie jeszcze jednym plusem jest tak nieskrępowane odwoływanie się do Tołstoja i jego bohaterów.

Po pierwszych 50 stronach chciałam odłożyć tę książkę. Filozoficzne memłanie podlotka oraz dozorczyni, która z jakiegoś powodu ukrywa bycie inteligentną osobą (być może wynika to jakoś z kultury francuskiej?). Na szczęście od momentu pojawienia się połowie książki postaci nowego mieszkańca pana Ozu zarówno fabuła jak i postacie stają się bardziej interesujące.

Dotarłam do 131 strony i naprawdę nie mam ochoty kontynuować. Nie znoszę takiego pseudofilozoficznego pierdu pierdu. Przekartkowałam resztę, z myślą, że a nuż coś tam przykuje moją uwagę, ale nie trafiłam na nic, co sprawiłoby, żebym chciała męczyć się z nią dalej.

Jestem zaskoczona, jak bardzo ta książka mi się spodobała i jaką ma w sobie lekkość, elegancję, przytulność. Trochę w niej filozofowania, ale zarazem odrobina ironii, dystansu. Mnóstwo ciepła, takiego wewnętrznego, sprawia, że klimat powieści robi się wręcz błogi. Jednocześnie dużo tu przeżywania, dużo trudnych historii. Talent literacki autorki też robi swoje, czyta się tę książkę z wielką przyjemnością. I sądzę, że wielu mogłoby się z niej sporo nauczyć. Polecam!

Jakoś niezbyt dla mnie, za dużo filozoficznych wstawek.

Jakoś niezbyt dla mnie, za dużo filozoficznych wstawek.

Lubicie bajki? Jeśli tak, to "Elegancja jeża" jest powieścią dla was.
Bardzo ładna historia dozorczyni w zamożnej kamienicy, która pod pozornie "kolczastą" zewnętrzną warstwą skrywa tytaniczny intelekt, niesamowite oczytanie, umiłowanie do muzyki klasycznej i miłość do sztuki. Otacza ją grono snobów, pogardliwych bogaczy, nieszczęśliwych młodzieńców, głupich dziewcząt oraz trójka dosyć niezwykłych ludzi. Paloma, depresyjna nastolatka ze skłonnościami samobójczymi, tajemniczy, mądry Japończyk i portugalska sprzątaczka Manuela. Wokół tej menażerii rozgrywa się raczej banalna historia o poszukiwaniu miłości, swojego miejsca, o ulotności życia, o znaczeniu wieczności i o pożytkach płynących z przyjaźni.
Największą wartością tej książki są liczne nawiązania do literatury (głównie klasyki),kina, muzyki, sztuki i filozofii. Nie mam wątpliwości, że każda z tych dziedzin jest bliska autorce i swoją miłość przelała w postać Renee i Palomy, ale...no właśnie, chwilami miałam wrażenie, że trochę ją poniosło. Często gęsto tekst zamienia się w dosyć mętne wywody o filozofii, o wartości krótkich momentów w naszej egzystencji, o bezcelowości ludzkiego życia, o wartości tu i teraz, o konieczności chwytania ulotnych chwil, postępowaniu zgodnie z greckim "carpe diem" i tak trochę "w koło Macieju". Bywało, że nudziłam się jak mops.
"Elegancja jeża" jest pod względem fabuły dosyć nierówna, są fragmenty które czyta się jednym tchem, by za chwilę ugrzęznąć w smętnych rozważaniach filozoficzno – egzystencjalnych. Przyznam, są wakacje, nastroju na grzebanie we własnej głowie brak, toteż wolałabym dostać więcej historii Renee, Kakuro, Palomy z jej malowniczą rodzinką, niestety trochę tego skąpi autorka, czuć że bliższe są jej te fragmenty kiedy rozważa martwą naturę w toalecie, albo scenę pracy w polu Lewina z "Anny Kareniny". Pewnie niejeden erudyta by się ucieszył, choć nie sądzę, by ktoś taki sięgnął po tę powieść (szczególnie jeśli skupi swą uwagę na różowiutkiej, landrynkowej okładce).
Tak czy owak podobała mi się ta powieść, jest napisana bardzo pięknym językiem i niewątpliwie dostarcza sporo przyjemności, jednak nie nazwałabym jej lekturą lekką, łatwą i przyjemną. Pozostawia wrażenie nostalgicznej, smutnej i nieco przygnębiającej historii, która każe zadać sobie kilka pytań na temat kondycji świata i miejsca ludzi wśród wszystkich istot na ziemi. Pytania frapujące, wnioski niestety mogą zdołować. Polecam.

Lubicie bajki? Jeśli tak, to "Elegancja jeża" jest powieścią dla was.

Napuszona i pretensjonalna.

Napuszona i pretensjonalna.

To było moje drugie podejście do tej książki. Pierwsze zaczęło się i skończyło nagle - termin zagonił mnie z książką do biblioteki. Pamiętam, że nie mogłam się z tą książką wtedy zgrać. Nie był to mój moment na "Elegancję jeża". Za drugim razem - wsiąkłam. Aż byłam zaskoczona jak bardzo.

Powieść jest interesującą obserwacją życia w paryskiej kamienicy, bycia prawie niewidocznym obserwatorem ludzi, ich zachowań, rozmów, przemyśleń. Są scenki z życia - mieszkańców i pracowników. Przewija się tutaj filozofia, literatura, sztuka, manga. Są uwagi dotyczące ludzi ich wizji świata, tym kim powinni być, a na kogo wyglądają.

Gdybym miała wskazać, co zauroczyło mnie w tej książce najbardziej to byłaby to "chęć ukrycia".
Nie chcę tego nazywać "grą pozorów" czy "udawaniem", choć pewnie można byłoby to zrobić.
Najpierw dostrzegłam to u Renée, potem także u Palomy. Co ciekawe, choć od początku i jedna, i druga wskazują na "ukrywanie się" czy odgrywanie pewnych ról (Renée chce być typową panią konsjerż, Paloma ukrywa swoją inteligencję w szkole),to uderzyło mnie to dopiero w drugiej połowie książki.
Chcę ukryć swój mały, bezpieczny zakątek, w którym mogę tworzyć co mi się podoba, mogę po prostu być. Uczucie dla mnie znajome.
Tworząc sobie swój świat, w otoczeniu książek, w ukryciu przed opiniami innych, jesteś bezpieczna, ale zdajesz sobie też sprawę z momentów samotności. Wyjście z tego świata bywa wyzwaniem, bo nie wiesz jak zostaniesz odebrana, nie wiesz czy nie narazisz się na straty.
Pojawienie się pana Ozu otwiera tę historię na nowo, nadaje jej nowy bieg. Sprawia, że dzieje się coś innego, nowego, coś co gromadzi ludzi wokół siebie - ludzi z bardzo różnymi doświadczeniami. I tak, każdy na swój sposób staje się ważny, wnosi coś ciekawego, sprawia, że ten niby znany już świat staje się barwniejszy. Jest w tym zarówno spokój jak i radość.

Nie ukrywam, że było mi trochę smutno na końcu. Z jednej strony zdaję sobie sprawę dlaczego koniec tej historii jest taki, a nie inny. Z drugiej chciałabym żeby było nieco inaczej. Ale może taki jest urok życia.
Całość ma jednak swój czar. Trzeba tylko znaleźć się w dobrym momencie z tą książką.

Totalne rozczarowanie. Zlepek myśli filozoficznych i pseudofilozoficznych ubranych w szatę neo-bajki o Kopciuszku. Ocena 2 tylko za kilka interesujących przemyśleń i wskazań do dalszej lektury. Ale przecież to nie zbiór aforyzmów tylko opowieść, a jak na opowieść to trochę za mało. Nie broni się jako całość zupełnie.

• Literatura francuska
  • Literatura francuska