Gwiazda Pandory 1. Ekspedycja

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Pandora's Star
Gwiazda, Pandory, Ekspedycja

Jest rok 2380. Wspólnota Międzyukładowa składa się z ponad sześciuset światów połączonych siecią tuneli czasoprzestrzennych. Na jednej z najdalej położonych planet astronom Dudley Bose jest świadkiem niewiarygodnego zjawiska. Odległa o tysiąc lat świetlnych gwiazda nagle znika. Ponieważ odległość jest zbyt wielka, by można tam było dotrzeć przez tunel czasoprzestrzenny, zostaje podjęta decyzja o budowie nadświetlnego gwiazdolotu, „Drugiej Szansy”. Jego dowódcą zostaje Wilson Kime, były pilot NASA, pięciokrotnie poddawany kuracji odmładzającej. Wyprawa ma ustalić, co właściwie się stało, i ocenić ewentualne zagrożenie dla Wspólnoty. Wysłaniu ekspedycji sprzeciwiają się Strażnicy Jaźni pod przywództwem Bradleya Johanssona. Po wyruszeniu w drogę Wilson Kime zaczyna zadawać sobie pytanie, czy udało im się zinfiltrować załogę. Wkrótce jednak będzie miał inne zmartwienia: w otchłani kosmosu kryje się coś naprawdę niewiarygodnego, śmiertelna groźba dla Wspólnoty i dla całej ludzkości...

Aksamitt | 2015-01-03

Najbardziej lubię ten rodzaj fantastyki rozgrywającej sie w przestrzeniach międzyplanetarnych w odległych czasach, co może człowieka w przyłosci dotyczyć, ale może też na zawsze zostać w wymiarze autorów fantastyki.
Jak to zwykle bywa człowiek osiągnie taki poziom, że śmierć mu nie będzie straszna dzięki postępom nauki, rozwojowi medycyny i jedynie co może stanowić ogromne zagrożenie to przestrzeń kosmiczna, która nie jest do ujarzmienia, a ciała niebieskie w niej znajdujące się są zagadką, czasem bombom z opóznionym zapłonem, biorąc pod uwagę czasoprzestrzeń i odległość w jakiej może znajdować się zagrażający obiekt. Oczywiście do czegoś podobnego i tutaj dochodzi i ten motyw w wielowątkowej pozycji Hamiltona bardzo mi odpowiada.
To co mnie chwilami męczyło to rozbudowana intryga polityczna, konflikty między rządzącymi Wspólnotą. Było tego za dużo i momentami gubiłam się w tych zawiłościach. Akurat tego typu wątek w space operze najmniej mnie interesuje, a z drugiej strony myślę,...

Mel | 2015-03-30
Na półkach: SF/Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 30 marca 2015

Jak komuś nie przeszkadza spora ilość wątków i postaci, to polecam jak najbardziej. Ciekawy świat, czy raczej światy, połączone tunelami czasoprzestrzennymi, obce cywilizacje, zdumiewające nowe technologie-"nowe życie". To dopiero przyszłość... Bardzo dobra powieść. Fabuła zbacza na różne tory, pojawiają się inne wątki. Rozpraszało mnie to, i momentami zniechęcało do czytania, bo książka dość obszerna, ale jak się dobrze wczytać, to wszystko zmierza do tego, co nas interesuje ;)

Ghostwriter | 2011-02-04

O czym to jest? Cykl jest o świecie przyszłości nazywanym Wspólnotą, w którym ludzie skolonizowali setki planet. Medycyna tak się rozwinęła, że ludzie poddają się zabiegom, dzięki którym są wiecznie młodzi, żyją setki lat, są praktycznie nieśmiertelni. Pewnego dnia astronom Dudley Bose odkrywa, że obserwowana przez niego gwiazda nagle… znika. Rusza więc ekspedycja, która ma zbadać co się stało i czy wiąże się to z jakimś zagrożeniem dla ludzi. Tyle wstępu. Nie chcę spoilerować, bo może ktoś z was zabierze się do czytania tego.

Zanim zabrałem się za czytanie cyklu o Wspólnocie - szukałem czegoś mniej skomplikowanego niż książki Stanisława Lema, ale także czegoś co nie byłoby papką w stylu książek opartych na grach komputerowych czy systemach rpg. Szybki przegląd w sieci sprawił, że Peter F. Hamilton wydał mi się idealny. Po przeczytaniu czterech grubych tomiszczy (razem gdzieś ponad 2300 stron) stwierdziłem, że mogłem przeczytać w tym czasie jednak coś innego. Tylko momentami te...

Rocy7 | 2016-09-12

Wizja przyszłości i techniki

W XXIV wieku ludzkość skolonizowała gwiazdy dzięki odkryciu tuneli czasoprzestrzennych, tworząc olbrzymią Wspólnotę. Wizja przyszłości przedstawiona przez Hamiltona jest dość spójna, medycyna tak się rozwinęła, że ludzie poddają się zabiegom, dzięki którym są wiecznie młodzi, żyją setki lat, są praktycznie nieśmiertelni. Mają nawet specjalne komórki pamięci pozwalające teoretycznie przetrwać śmierć ciała. Dzięki doświadczeniom wynikającym z długowieczności oraz nieograniczonej możliwości ekspansji osiągnięto stan względnego pokoju i dobrobytu. Hamilton wprost lubuje się w opisywaniu zdobyczy technologicznych Wspólnoty, istotne są rozbudowane opisy różnych urządzeń, czy też pojazdów. Niestety czasem te rozwlekłe opisy wprost odrzucą od lektury.

Bohaterowie

Pierwszym grzechem cyklu są mdłe postacie. Oprócz paru ciekawych bohaterów takich jak główna śledcza Paula Myo czy Bradley Johansson mamy masę marnych osobowości. Prym wiedzie niejaka Mellanie,...

Mojrzesh | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

Ciężko mi znaleźć dziurę w całym szukając słabych stron tej powieści, faktycznie może za słabo zarysowane profile głównych bohaterów. Jednak coś za coś, chcąc upchnąć tyle wątków oraz wizji światów czy technologi ktoś musi oberwać w tym tłumie. Osobiście jestem zachwycony obszernymi opisami nowych technologi, czy ekosystemów. Ktoś stwierdził iż za dużo wątków. Można się faktycznie momentami pogubić, ale taki przekładaniec ma dla mnie tylko lepszy smak, nie pozwala na nudę jednotorowością głównego wątku.
Podsumowując kolejna świetna space opera od Pana Hamiltona polecam gorąco

Jacek | 2016-07-28

Za dużo wątków, starczyłoby na kilka książek.... Ma również sporo plusów, autor bardzo dokładnie zaplanował całą historie... opis pojazdów, polityki itp. To robi wrażenie. Dlatego przeczytałem ją do końca. A finał jest ciekawy w raz dokładnym opisem... Ale jak na razie przeczytaniem, drugiego tomu, to poczekam.

MacHor | 2014-05-01

Jaki jest Hamilton każdy widzi. Odmienna niż w Dysfunkcji Rzeczywistości wizja rozwoju ludzkiego gatunku, jednakże jak zwykle zapierająca dech w piersiach. Autor intryguje i zaciekawia,jego świat porywa, jednakże czasem jak to ma w zwyczaju potrafi przynudzać. Drobne mankamenty nie obniżają jednak mojej oceny. Mam tylko nadzieję, że zakończenie będzie ciekawe, bo to jest moim zdaniem pięta achillesowa Petera.

tester | 2015-11-08
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Rewelacja! Świetnie napisanie, kapitalnie zbudowana rzeczywistość, kompletny świat. Po prostu majstersztyk!

Matias Szostak | 2014-09-17
Przeczytana: marzec 2011

Genialny wstęp, a ostatnie 200 stron jednym tchem.
A w środku, jak to w space operze, dzieje się dużo.

MarekZet | 2013-09-29

Przeczytałem z zapartym techem całe to tomisko. Multum wątków, świetne pomysły na uniwersum oraz fabułę, polecam!