Przyjdź i zgiń

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Clocks
powieść, sensacja, kryminał

Inne wydania

„Sheila Webb otworzyła furtkę, zbliżyła się do domu i zadzwoniła. Nie było odpowiedzi, więc zrobiła, jak polecono, i nacisnęła klamkę. Klamka ustąpiła i dziewczyna weszła. Po prawej stronie małego hallu drzwi były uchylone. Zapukała, odczekała moment i przekroczyła próg. Znalazła się w zwyczajnej bawialni, jak na dzisiejsze upodobania nieco nadmiernie zatłoczonej meblami. Jedyną uderzającą rzeczą była ilość zegarów…”.

Do Biura Stenografii i Maszynopisania Cavendish trafia zlecenie, zgodnie z którym wskazana z imienia i nazwiska młoda stenografka ma się zjawić w mieszkaniu klientki tego samego dnia o godzinie trzeciej po południu. W mieszkaniu pod wskazanym adresem dziewczyna nie zastaje właścicielki, dokonuje za to przerażającego odkrycia. Kto popełnił tę makabryczną zbrodnię? Dlaczego to mieszkanie było otwarte i puste? I czy kluczem do rozwiązania zagadki mogą być zegary, których wskazówki stanęły o tej samej godzinie?

Booka | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

CYKL: "HERCULES POIROT" (TOM 34)

Długo zastanawiałam się, po który kolejny kryminał Agathy Christie sięgnąć. Padło na "Przyjdź i zgiń". Czysty przypadek okazał się być bardzo celnym strzałem w powieść interesującą i zajmującą na długie godziny.

Jak to w przypadku kryminałów nie ma sensu wdawać się w zbyt wiele szczegółów. Krótko mówiąc: mamy tajemnicze morderstwo, tajemnicze numery domów dzięki którym nikt nie może trafić tam dokąd zmierza i jeszcze bardziej tajemnicze... zegary w domu starszej niewidomej kobiety. I pomyśleć, że wszystko rozpoczęło się od niewinnego telefonu z prośbą o przybycie stenotypistki...
Dochodzi do morderstwa, przypadkowa osoba znajduje ciało. I tak oto zaczyna się bardzo zawiłe śledztwo prowadzone przez Inspektora Hardcastle'a, któremu pomaga niejaki Colin Lamb. Mamy tu też słynnego Herculesa Poirot - i choć nie ma go tak dużo jak w większości powieści Agathy Christie, to odegra on tutaj znaczącą rolę...
Pojawia się oczywiście najważniejsze pytanie: kto...

Tosiaczek | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Co za nietypowa sytuacja. Chcielibyście wiedzieć o co chodzi? No pewnie, już się rozpędzam i piszę :).

Powiem tylko tyle, że już na samym początku Christie zaaplikowała nam niezłą dawkę emocji. Mamy zagadkowego trupa, człowieka znikąd. Są podejrzani? Jakżeby mogło być inaczej. A kto rozwiąże zagadkę? Oczywiście niezastąpiony Herkules Poirot.

Christie bawi się czytelnikiem, dodając coraz to nowe szczegóły. Próbujesz rozwikłać tajemnicę, ale sami dobrze wiecie jak kończą się te nasze próby. No cóż dajmy się zatem naszej autorce pobawić nami i czytajmy jej książki. Zapraszam do lektury.

Stworek | 2015-09-11
Przeczytana: 11 września 2015

4:13 i cztery zegary. Stenotypistka martwiąca się, że niewidoma nadepnie zwłoki leżące w bawialni za sofą. Fikołek i blizna za uchem. Rudy kot i teatralna lornetka. Poirot i jego remont. Czy to wszystko można jakoś sensownie połączyć, żeby wyszła z tego wciągająca intryga? Wątpliwe... chyba, że się jest wróżką lub... Agathą Christie.

"Poirot westchnął.
- (...) Ostatnio bardzo pilnie potrzebowałem problemu. Nie jest ważne, powiedziałem sobie, co to za problem. Może to być, jak u zacnego Sherlocka Holmesa, głębokość, na jaką pietruszka została pogrążona w maśle. Rzecz polega na tym, żeby problem istniał. Nie chcę ćwiczyć mięśni, tylko komórki mózgowe."

Colin Lamb (wilk w owczej skórze ;)), nasz w większości główny narrator, wszedł w posiadanie tajemniczej karteczki z półksiężycem. Przechadzał się więc ulicą, próbując znaleźć numer domu, który jak przypuszczał udało mu się rozszyfrować. Niespodziewanie w jego ramiona wpada spanikowana istota płci żeńskiej, która wezwana do pracy pod...

Na początku powieść bardzo mnie zainteresowała, wciągnęła. Zagadka była niezmiernie intrygująca. Jednak im dalej, tym robiło się mniej ciekawie, za to bardziej nużąco. Brakowało także Herkulesa, zdecydowanie pojawiał się za rzadko. Niektóre wątki są do przewidzenia, a rozwiązanie zagadki okazała się bardzo rozczarowujące, to osobiste odczucie, ale jednak. Ten kryminał mnie zawiódł, nie polecam.

Liza | 2014-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Przedziwne odkrycie zwłok nieznanego mężczyzny, który przyszedł do domu niewidomej staruszki, by zostać zamordowanym. A kim jest ta niewidoma kobieta? Co robiły w jej salonie zegary, które pojawiły się znikąd? Dlaczego- wszystko jest pytaniem.

Plusem jest zaskakująca intryga, trudno domyśleć się kto za tym wszystkim stoi, interesujące rozmowy z sąsiadami. Pojawia się też szczypta afery szpiegowskiej, jednak nie jest ona rozdmuchana- na szczęście, bo lepiej pisarka opisuje przestępstwa na domowym podwórku.

Minus widzę właściwie tylko jeden. Na tyle mały, że nie powinien mieć znaczenia, ale dla fanów belgijskiego detektywa może i istotny. Mianowicie mało jest Poirota, jego błyskotliwych uwag. Przychodzi do niego tylko Colin, świadek zdarzeń i opowiada mu o tej dziwnej sprawie.

„Myślałem, że nie żyje- inspektor. Żyje. Mam wrażenie, że się nudzi. To jest gorsze- Colin”.

Tak rozmawiają o nim, po przesłuchaniach sąsiadów, kiedy dla nich nic z tego nie wynika, natomiast Poirot...

| 2013-11-08
Przeczytana: listopad 2013

Intryga kryminalna ciekawa, zaskoczenie pod koniec i postać Poirota również, jednak wątek szpiegowski mnie nie wciągnął, a rzeczonego Poirota było zdecydowanie za mało. Dostałam tylko parę kartek ze sławnym detektywem, a wiadomo - Poirot powinien być w odpowiedniej dawce, by książka Christie była dobra ;)

I słówko o redakcji i tłumaczeniu - koszmarne. Kiedyś muszę przeczytać tę książkę w oryginale.

Lycoris | 2013-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2013

Łatwo jest rozwiązywać sprawy oczywiste. Jednak co zrobić ze sprawą, do której ma się zbyt wiele danych, z czego część jest prawdopodobnie fałszywa a pozostałe nic nie znaczą?
Bardzo ciekawa książka. Liczyłam na to, że w końcu uda mi się rozgryźć schemat pani Christie, jednak albo jest na to zbyt wcześnie albo ta kobieta nie bawi się w schematy. Bardzo zgrabnie natomiast wprowadza czytelnika na scenę zbrodni, podaje mu większość poszlak i danych po czym te same informacje oddaje do dyspozycji Herkulesowi. Mogę mieć jedynie zastrzeżenie, co do ilości postaci drugo- i trzecioplanowych. W pewnym momencie nie pamiętałam już, kto jest kim, co mocno utrudniło mi zmagania z genialnym detektywem.
Przygodę z panią Christie, jak zwykle, polecam każdemu, bez względu na wiek, godzinę, porę roku czy nastrój :D

Aniutka90 | 2012-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2012

Ciekawa książka, jak każda tej autorki. Jednak koniec mocno pogmatwany i uważam że nie pełny, a nawet troszkę nierealny. Fani Agathy będą odrobinę zawiedzeni. Jak ja. Polecam.

Małgorzata Chabzda | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

Według mnie wszystko co miało być napisane o tej książce i o autorce to już jest napisane więc nie będę się powtarzała. Co tu dużo mówić, książka ciekawa, wciągająca i trzymająca w napięciu. Mi osobiście nie udało się odgadnąć kto doprowadził do zagadkowego morderstwa. Autorka tak poplątała całą historię (oczywiście pozytywnie), że sama nie mogłam uwierzyć gdy przeczytałam o mordercy. Jak zwykle polecam miłośnikom zagadkowych kryminałów.

kwiatek29 | 2012-06-26
Przeczytana: 22 czerwca 2012

Zawiłe morderstwo popełnione w domu niewidomej kobiety.Cztery tajemnicze zegary,wskazujące ten sam czas.Błyskotliwa zagadka kryminalna z zaskakującym zakończeniem.