Potwór z Florencji

Tłumaczenie: Robert P. Lipski
Wydawnictwo: G+J
The Monster of Florence
978-83-61299-25-7

Lata 1974-85. W okolicy Florencji grasuje seryjny morderca. Cicho i bez litości zabija pary kochanków szukających schronienia wśród toskańskich wzgórz. Pojawia się jak duch, morduje i znika bez śladu. Ofiar psychopaty jest aż czternaście. Śledztwo zakrojone na niespotykaną skalę nie przynosi efektów. Po latach znany powieściopisarz Douglas Preston, przy współpracy dziennikarza śledczego Maria Speziego, prowadzi własne dochodzenie w tej sprawie. Sporządza zapis minionych wydarzeń, ujawnia uchybienia lokalnych stróżów prawa i przedstawia nowe fakty. Krok po kroku usiłuje rozwiązać zagadkę Potwora z Florencji, zabójcy nieludzkiego i okrutnego, pierwowzoru postaci słynnego Hannibala Lectera.

źródło opisu: G + J Gruner + Jahr Polska Sp. z o.o & Co. Spólka Komandytowa, 2009

Rosalia_de_Castro | 2014-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść Speziego i Prestona jest historią morderstw i następujacego po nich ponad dwudziestoletniego śledztwa. Jest to zapis wydarzeń, a nie fikcja literacka.
Obaj autorzy są dziennikarzami; Spezi zajmował się Potworem z Florencji od samego początku, Preston, uznany amerykański dziennikarz i powieściopisarz zainteresował się tematem podczas swojego pobytu we Florencji.
Efektem współpracy obu panów nie jest jedynie ta książka.
Ale po kolei. W latach 70., na obrzeżach przepięknej Florencji dochodzi do makabrycznego zabójstwa dwojga młodych ludzi. Zabójstwa zaczynają się powtarzać, mało to, ktoś łączy te morderstwa z innym, niewyjaśnionym, które miało miejsce w latach 60. Włoski dziennikarz Spezi znajduje się na miejscu owych zdarzeń, ma dostęp do akt śledztwa i od samego początku wyczuwa, że coś jest nie tak, że śledztwo nie jest prowadzone prawidłowo. Po wielu latach, wraz z Douglasem Prestonem zaczynają odtwarzać wydarzenia i prowadzone przez policję śledztwo tym samym...

solange | 2012-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2012

Książka stanowi obraz słynnej sprawy tzw. potwora z Florencji, widzianej oczami dziennikarza śledczego - Maria Speziego. Postać potwora stała się pierwowzorem dla postaci Hannibala Lectera, znanej szerszej publiczności głównie z filmu "Milczenie owiec".
Przechodząc do tematu, uważam, że jest to bardzoo dobra pozycja. Zwłaszcza dla osób interesujących się kryminalistyką czy funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. Na pierwszy bowiem plan wysuwa się nie tyle opis wielokrotnych zbrodni dokonanych przez "potwora", a funkcjonowanie włoskiej policji i prokuratury. Mi osobiście, to własnie ich działania zjerzyły włosy na głowie. Przy czym, w przeciwieństwie do ceylonki - uważam, że opisywanie historii czy architektury Florencji dało pełniejszy obraz opowieści i wprowadziło w odpowiedni nastrój. Toskania bowiem jest przepięknym regionem, a zestawienie jego opisu z makabrycznymi zbrodniami stanowi walor całej publikacji. Reasumując, polecam - fanom kryminałów, Toskanii i nie tylko im, a...

mkmorgoth | 2015-10-09
Przeczytana: 07 października 2015

Wydawałoby się, że sugerując się tytułem POTWÓR Z FLORENCJI i nazwiskiem jednego z najznakomitszych autorów thrillerów sensacyjnych, iż sięgnęliśmy po coś w tym stylu; po coś, co wgniecie nas na długie godziny w fotel.

Niestety, nie.

I tu chciałbym zaznaczyć, iż nie jest to powieść sensacyjna, ale nie jest przez to też gorsza.

Jest to zbeletryzowane śledztwo dziennikarskie na temat domniemanego seryjnego mordercy, który był postacią autentyczną, dokonującą makabrycznych zbrodni w okolicach Florencji. Jak się okazuje, po pewnym czasie po piętach zaczyna deptać Speziemu i Prestonowi nie tylko policja, ale też ludzie z rządu Włoch. Książka nie posiada żadnej wartkiej akcji, nie ma tutaj też superbohaterów czy mądrych detektywów. Za to mamy porządne studium zbrodni, portret psychologiczny seryjnego mordercy oraz skorumpowanych ludzi, nie tylko z wymiaru sprawiedliwości, ale też ze wspomnianych powyżej ludzi z rządu.

Sama powieść nie przyniesie nam czytelniczego ukojenia, za to...

ceylonka | 2011-11-22
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 22 listopada 2011

Przyznam się, że nie przeczytałam do końca...niestety.
Piszę "niestety", bo zapowiadało się ciekawie i sama historia jest niezwykle ciekawa.
No ale cóż, wątki poboczne, chociażby historia Florencji - począwszy od czasów prześladowań pierwszych chrześcijan - zabijająca chęć do dalszego czytania(historia sama w sobie jest ciekawa,pod warunkiem, że byłaby to osobna pozycja, ale w tym przypadku odciąga od głównego wątku, przez co irytuje).

Mam mieszane uczucia, książka nie jest beznadziejna, ale też nie rewelacyjna. Po prostu jest w moim typie, dlatego proponuje, żeby każdy sam spróbował i ocenił wedle własnego gustu.

Paulina Zalewska | 2013-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2013

Przeczytałam tą książkę w dwa dni. Można powiedzieć, że jednym tchem. Podeszłam do niej tak jak się powinno - jako do dokumentu i nie mogłam się oderwać. Dla tych co szukają kryminału i akcji polecam książki, które nie są na podstawie faktów. Powinno się na tą historię patrzeć z empatią - ci wszyscy ludzie naprawdę zginęli, i ci co zostali zamordowani i ci, którym bezpodstawne oskarżenia zniszczyły życie. Ta historia nie ma nas zabawiać, ale pokazać jak w tym przypadku funkcjonowała włoska policja, która zamiast łapać mordercę skupiała się na jak największym rozgłosie. Wielu ludzi dzięki temu awansowało podczas gdy prawdziwy morderca był na wolności.Mario Spezi wydaje się być jedynym rozsądnym człowiekiem pośród bandy wariatów. Jego tok rozumowania jest logiczny a wnioski szokujące. Moim zdaniem czyta się lekko, wszystko jest wyjaśnione tak, że człowiek się nie gubi. Zdjęcie prawdziwego mordercy na zawsze pozostanie w mej pamięci. Pamiętajcie, to nie fikcja literacka, nie kryminał,...

Elos | 2014-05-03
Przeczytana: 02 maja 2014

Myślałem, że nie przeczytam całości.. Udało się..
Pierwsza część książki bardzo słaba- a pomimo ważnych wątków powinna być ciekawa. Nie wystarczy opisać kilku morderstw aby tak było.
Druga część pchnęła mnie do przeczytania całości, może dlatego, że byłem bliżej końca i poświęciłem kilka wieczornych chwil, żeby odłożyć ją i zastąpić inną książką. Ciekaw też byłem zakończenia, którego nie było.

Martta | 2012-07-17

Historia ciekawa, ale tak nudno opisana, że nie wytrwałam do końca.

Łukasz | 2013-05-13
Przeczytana: 13 maja 2013

Dobra książka jeśli trzeba się uczyć na zaliczenia - tylko dlatego tak szybko ją przeczytałem xD
Wkurzający styl pisania. Redagowanie informacji bez żadnego dreszczyku emocji.
A tak w ogóle książka opowiada o tym jak autorzy pisali tą właśnie książkę...Incepcja im się spodobała czy co?
No i zakończenie...książka kończy się stwierdzeniem faktu, że autorzy ją napisali...nie ma żadnego konkretnego zakończenia, które mogłoby usatysfakcjonować czytelnika.
Zaraz, dałem jej "przeciętna"? Aaa...to dlatego, że opowiada o bardzo ciekawych faktach (które do tego wydarzyły się naprawdę, a przynajmniej większość z nich), tylko niestety w bardzo nieciekawy sposób.
Polecam poszukać innego materiału o Potworze z Florencji, zapewne ponad 90% takich prac będzie lepsza od tej.

Marcin | 2014-01-09

Troche dziwna według mnie owiele poniżej normalnego poziomu książek tego autora.

Volumen | 2016-09-17

Ledwo przez nią przebrnęłam.